Państwo zbija kokosy na naszym tankowaniu

- To niewyobrażalne, że przy każdym tankowaniu tak wiele muszę oddawać państwu - mówi pan Stanisław z Hyżnego.

PODKARPACIE. Połowa ceny paliwa to podatki.

Litr benzyny za 2,5 zł litr ropy za 2,7 zł. To nie ceny sprzed 10 lat. To rzeczywista cena netto paliw w Polsce. Dlaczego płacimy więc ponad 5 złotych za jeden litr? Wszystkiemu winne są podatki. Stanowią połowę ceny jaką musimy zapłacić na stacji benzynowej. Co może zdziwić marże handlowe to niecałe 4 procent ostatecznej ceny.

- To niewyobrażalne, że przy każdym tankowaniu tak wiele muszę oddawać państwu – mówi pan Stanisław z Hyżnego. Oburzenie ma swoje uzasadnione podstawy. Państwo rocznie z tytułu podatków zawartych w paliwach zbiera około 40 mld złotych.

Według informacji opublikowanych w Gazecie Prawnej we wszystkich państwach unijnych za benzynę płaci się prawie najwięcej na świecie. Drożej mają tylko w Erytrei i Turcji. Mimo, że polskie podatki paliwowe są najniższe w UE to i tak stanowią połowę ceny benzyny i oleju napędowego.

Za litr paliwa więcej płaci cała Unia Europejska. Wszystko wynika z unijnych regulacji, które narzucają państwom członkowskim konieczność nakładania wysokich podatków na benzynę. Polski rząd wielokrotnie był już atakowany za tak wysokie podatki w cenie paliw. Zawsze jednak tłumaczy się tym, że nie można już podatków obniżyć bo będzie to niezgodne z prawem unijnym.

Inne państwa z UE płacą jeszcze więcej. W przeliczeniu na naszą walutę Belgowie i Brytyjczycy prawie po 6 złotych, Francuzi 6,15 złotego. Nasi najbliżsi sąsiedzi płacą porównywalnie jak my, za wyjątkiem Niemców, gdzie za litr benzyny średni zapłacić trzeba około 6,35 złotego.

Artur Getler

Ile kupisz benzyny za najniższą pensję w wybranych państwach

- To niewyobrażalne, że przy każdym tankowaniu tak wiele muszę oddawać państwu – mówi pan Stanisław z Hyżnego. – Gdyby staniało paliwo wszystko kosztowało by mniej.

Kraj                     najniższa pensja (zł)     ile litrów za nią kupisz
Luksemburg     7100                                 1384
Belgia                  5750                                 966
Francja               5570                                 906
W. Brytania      4850                                 818
Polska                  1386                                 261
Słowacja             1280                                 235

do “Państwo zbija kokosy na naszym tankowaniu”

 1. czytelnik

  Haha, też mi odkrycie!
  Niektóre prawdziwie liberalne partie (UPR, WiP, teraz kongres nowej prawicy) i ich politycy od dawna o tym mówią, ale do ludzi nie dociera. Media zamiast poświecic takim osobom troche uwagi, to robia z nich wariatow.

  Nie dziwcie sie, ze macie paliwo po 5 zl, sami wybieracie politykow ktorzy nazywajac siebie „liberalami”, podnosi podatki.

 2. macki

  inne państwa z UE płacą jeszcze więcej. W przeliczeniu na naszą walutę Belgowie i Brytyjczycy prawie po 6 złotych, Francuzi 6,15 złotego- TYLKO ILE ZARABIA NA GODZINE ANGLIK CZY NIEMIEC A ILE POLAK?SREDNIO -ANGLIK 45ZŁ-POLAK15ZŁ. KIEDY TO SIE ZMIENI??NIE DOPASOWUJCIE WYDATKÓW TYLKO DACIE LUDZIOM ZAROBIC!!!

 3. arni

  Mafia urzędowa pracuje ciężko.

 4. xxx

  Jasne że w innych krajach paliwo kosztuje drożej tylko ile w innnych krajach ludzie zarabiają a ile w Polsce dopóki ludzie siedzą cicho i mówią że jakoś to bedzie i że jakoś leci dotąd rząd nas bedzie robił w balona i mowił że tak trzeba

 5. roman

  no nie to nie państwo- nas gniecie- państwo to my- to władza która pilnuje swojego interesu -traktując nas jak niewolników- a powinna w pierwszej kolejnosci zabezpieczać nasze interesy a potem swoje – to tak wyglądaa wszystko robi w imie prawa i demokracji tylko czyjej ?

 6. maryjan

  przestac pic, przestac palic i przstac tankowac a kazde panstwo zbankrutuje

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.