Paraliż Ameryki

W Stanach Zjednoczonych z powodu nieuchwalenia budżetu nie pracuje wiele urzędów. Fot. PAP
W Stanach Zjednoczonych z powodu nieuchwalenia budżetu nie pracuje wiele urzędów. Fot. PAP

WASZYNGTON. Otwarta wojna między Republikanami a Demokratami.

Po raz pierwszy od 17 lat amerykański Kongres nie doszedł do porozumienia w sprawie budżetu. W rezultacie na bezpłatne urlopy wysłano we wtorek setki tysięcy pracowników federalnych. Kluczowe służby jednak działają.

Ci, którzy zaplanowali wycieczkę krajoznawczą na 1 października, zastali we wtorek drzwi zamknięte m.in. do Statuły Wolności w Nowym Jorku, Independence Hall w Filadelfii, Lincoln Memorial w Waszyngtonie czy Yellowstone National Park. Taka sama sytuacja zapanowała w 401 parkach w kraju, dziennie w październiku odwiedzanych przez ponad 715 000 turystów, 19 muzeach Smithsonian, galeriach i zoo utrzymywanych z funduszy federalnych.

Ponad 800 000 pracowników federalnych w całym kraju zmuszonych zostało do wzięcia bezpłatnych dni wolnych, nie wiedząc, jaka czeka ich przyszłość w najbliższych dniach. Większość uznanych za niekluczowe federalnych usług jest niedostępna.

W samym mieście Nowy Jork blokadą wydatków budżetowych dotkniętych zostało około 50 000 pracowników federalnych (100 000 federalnych pracowników cywilnych w Nowym Jorku i New Jersey).

Jeżeli pracownicy federalni nie idą do pracy, oznacza to, że straty poniosą również sklepy, restauracje i kawiarnie w pobliżu ich biur. Im dłużej potrwa blokada wydatków budżetowych, tym większe szanse na to, że Amerykanie stracą pracę.

Obecna blokada wydatków jest pierwszą od 1995 r., która trwała 21 dni. Jak szacuje CNN, będzie to kosztować amerykańską gospodarkę, która dopiero podnosi się z kryzysu, około 1 mld dol. tygodniowo.

Na razie nic nie wskazuje na kompromis między Republikanami a Demokratami w Kongresie i rychłe porozumienie w sprawie budżetu. Senat we wtorek ponownie odrzucił ustawę w wersji przyjętej przez zdominowaną przez Republikanów Izbę Reprezentantów, gdyż zakłada ona cięcia środków na reformę systemu opieki zdrowia, tzw. Obamacare. Paradoksalnie, nieprzyjęcie nowej ustawy budżetowej nie opóźniło wejścia w życie Obamacare, bo finansowanie tej reformy zostało w znacznej mierze zagwarantowane innymi ustawami.

Republikanie są zdecydowanie przeciwni powszechnym ubezpieczeniom zdrowotnym,  zarzucają ponadto rządowi doprowadzenie do rekordowego deficytu budżetowego i zadłużenia finansów publicznych sięgającego obecnie 16,7 bln dolarów.

Dziennik.com/ps

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments