Park czeka masowa wycinka

Wszystko wskazuje na to, że Park Leśny przy ul. Kazimierza Wielkiego czeka masowa wycinka drzew i krzewów. Fot. Paweł Galek

MIELEC. Starostwo wyraziło zgodę na usunięcie 1219 drzew i 33 mkw. krzewów.

Starostwo Powiatowe w Mielcu wydało decyzję w sprawie kontrowersyjnej rewitalizacji Parku Leśnego przy ul. Kazimierza Wielkiego. Udzielono zgodę na usunięcie 1219 drzew, nie zaakceptowano likwidacji zaledwie 9 sztuk. Z parku ma zniknąć również 33 mkw. krzewów. Czy taką decyzję zaakceptują mieszkańcy, którzy od kilku miesięcy protestują przeciwko masowej wycince w parku? Raczej wątpliwe.

Założenia miejskiego projektu rewitalizacji Parku Leśnego przy ul. Kazimierza Wielkiego mówią o pojawieniu się tam ok. 500 nowych drzew i ponad 10 tys. krzewów. Zanim tak się jednak stanie, spora część parku zostanie wycięta.

„Działania pielęgnacyjne”

Magistrat tłumaczy, ze stan części drzew jest tragiczny. – Na wielu z nich pojawiły się grzyby i szkodniki. Innym problemem jest nadmierne zagęszczenie lasu, które nie pozwala na wzmocnienie się drzew zdrowych. W parku pojawiły się także gatunki obcego pochodzenia, które działają destrukcyjnie na swoje otoczenie. Dlatego muszą zniknąć. Nieuniknione jest także usunięcie drzew martwych – czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego.

– To nie jest tak, że decyzje dotyczące wycinki drzew są wzięte z powietrza. Jest cała procedura dotycząca tego działania – przekonuje prezydent Jacek Wiśniewski. – Fachowcy ocenili, że część drzew należy usunąć, bo są niebezpieczne dla ludzi. Pojawiają się zarzuty, że chcemy zabetonować cały park. To nieprawda. Skupiamy się na jednej alejce, która ma być odrobinę poszerzona. Chcemy tam zrealizować tylko działania pielęgnacyjne, nic więcej.

„Nie chcemy betonu w mieście”

Co na to mieszkańcy? – Wierzymy w dobre intencje miasta – podkreśla Tomasz Bednarczyk, przewodniczący Rady Osiedla Kazimierza Wielkiego. – Jesteśmy zwolennikami modernizacji infrastruktury w parku, ale liczba drzew zdrowych przeznaczonych do wycinki zatrważa nas. Jesteśmy cały czas w kontakcie z urzędnikami. Liczymy na to, że wypracujemy jakiś konsensus z korzyścią dla nas wszystkich. Chcemy, żeby zieleni w mieście było jak najwięcej, nie tylko w parku przy ul. Kazimierza Wielkiego, ale ogólnie w całym Mielcu.

Sprawę pod lupę wzięły władze powiatu. Na ich zlecenie specjaliści m.in. z zakresu dendrologii analizowali projekt rewitalizacji parku. Na tej bazie Jan Kłodowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w starostwie, wydał decyzję, w której czytamy o zgodzie na usunięcie 1219 drzew i odmowie na likwidację 9 sztuk. Jest tam też mowa o zaakceptowaniu wycięcia 33 mkw. krzewów w parku. Termin wycinki ustalono na 31 grudnia br.

Paweł Galek

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Kreator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kreator
Gość
Kreator

DRZEWA W MIEŚCIE. PO CO DRZEWA W MIEŚCIE? – EKOLOGIA.PL

ZIELEŃ W MIASTACH . TAKI KŁOPOT – ULICAEKOLOGICZNA.PL

YOUTUBE.COM – CHROŃMY DRZEWA – ANDRZEJ BRUDZIAK

Kreator
Gość
Kreator

”Beton jest zazdrosny o wszystko co żywe
Niczym nowotwór pożera krajobraz
My stoimy zupełnie bezradni
Zamiast coś zrobić dla własnego dobra”

DEZERTER – OSTATNIA CHWILA – TEKSTOWO.PL

Kreator
Gość
Kreator

”Nasze DNA jest zrobione z tego samego DNA co drzewa. Drzewo oddycha tym co my wydychamy. Kiedy drzewo wydycha my potrzebujemy to co wydycha drzewo, więc mamy wspólne przeznaczenie razem z drzewem”

YOUTUBE.COM – WYPOWIEDŹ INDIANINA Z PLEMIENIA HOPI

Kreator
Gość
Kreator

Jakość życia ludzi i zwierząt zależy od środowiska naturalnego, dlatego każde drzewo jest ważne !!! Niszcząc drzewa niszczymy nasz układ nerwowy i oddechowy, bo potrzebujemy tlenu !!! To co robimy z Naturą, robimy też sami z sobą, bo przecież żyjemy w symbiozie !!!