Park przy Dąbrowskiego doczekał się odnowy

Alejki w parku przy ul. Dąbrowskiego rozpadają się, ale na szczęście zostaną wyremontowane. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Alejki zostaną wyremontowane, odtworzony zostanie staw, powstaną ogrody kwaterowe.

W lipcu ma rozpocząć się długo oczekiwany remont najstarszego parku w mieście przy ul. Dąbrowskiego. Na razie ustalany jest harmonogram prac przy rewitalizacji Ogrodu Miejskiego im. Solidarności. W planach jest m.in. odtworzenie stawu sprzed kilkudziesięciu lat.

Staw w odnowionym parku ma być naturalistyczny z fontannami z 8 dyszami o różnej wysokości. Będzie ozdobiony roślinnością, w tym kolorowymi wierzbami. Na tafli wody znajdą się grążele z żółtymi kwiatami. Powstaną ogrody kwaterowe otoczone cisami i będą obsadzone różnymi gatunkami róż. W parku nie będzie już obecnego placu zabaw, a w jego miejscu zbudowany zostanie nowy. Zaplanowano przesunięcie pomnika Juliusza Słowackiego. Wszystkie alejki zostaną wyremontowane. W parku staną cztery nowe rzeźby kobiet.

Rewitalizację parku przy ul. Dąbrowskiego ratusz planował od lat. Ostatnio zgromadził nawet na ten cel pieniądze. Mimo to nie przystąpiono do prac, bo tych środków było za mało. Miasto za wykonanie robót proponowało 6,8 mln zł, firmy przystępujące do przetargu chciały więcej. Najniższa oferta wynosiła prawie 8 mln zł.

Odbyły się dwa przetargi, jednak z powodu zawyżonych ofert miasto je unieważniło. Dopiero trzeci przetarg okazał się skuteczny. Prezydent Rzeszowa bowiem zgodził się dorzucić 1,2 mln zł i rewitalizacja zostanie przeprowadzona za blisko 8 mln zł. Termin zakończenia robót to wrzesień 2020 r. Wykonawcą prac przy odnowie parku jest MPDiM z Rzeszowa.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie przekazał już firmie plac budowy na rewitalizację parku. Na razie jednak nie wiadomo, w jakiej kolejności będą wykonywane prace. To jeszcze jest ustalane.

Mariusz Andres

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
TomekkinLokisseba Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lokis
Gość
Lokis

Alejki poprawić, zrobić ławki czy jakieś urządzenia do zabawy dla dzieci postawić, zasadzić kwiatki – jak najbardziej, oby tylko jednak ta odnowa nie wpisała się w nurt „rewitalizacji” polskich miast (skwerów, rynków, placów, ulic) z ostatnich lat, czyli brukowania na siłę czego się da (a co, zaprzyjaźnione firmy zarobić muszą) przy jednoczesnym wycinaniu starych drzew – vide hasło „polska betoniarnia”.

seba
Gość
seba

Za dużo się u nas wydaje na parki. Co kawałek to park. Po dwa na osiedle i po co tyle tego?

kin
Gość
kin

mam nadzieję, że to sarkazm… bo każdy uświadomiony wie, że zieleń w mieście to podstawa ! W końcu coś się zacznie dziać w tym pięknym parku. A może jeszcze ładnie wkomponowane ekrany akustyczne pokryte pnączami, powojami itp. od strony ulic… i mamy oazę ciszy i spokoju !

seba
Gość
seba

Może od razu idź na marsz równości jak tak pier…sz

Tomek
Gość
Tomek

Nie kur.. Wytnij drzewa i postawić następny wieżowiec!