Park Sybiraków zostanie zabudowany?

Działka zaznaczona na czerwono zostanie zwrócona i będzie najprawdopodobniej zabudowywana. Grafika. Robert Kultys

Działka zaznaczona na czerwono zostanie zwrócona i będzie najprawdopodobniej zabudowywana. Grafika. Robert Kultys

RZESZÓW. Sprawa będzie omawiana 25 kwietnia na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa.

Jedna działka mieszcząca się w parku Sybiraków zostanie zwrócona prawowitym właścicielom. Ze względu na brak Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego na osiedlu gen. Andersa, na tej nieruchomości może powstać praktycznie wszystko. Możliwe, że również inne działki trafią w ręce prywatnych właścicieli. Miejscy urzędnicy uspokajają, że park nie zostanie zabudowany, ale czy to wystarczy?

- W parku Sybiraków właśnie trwa proces zwrotu działek właścicielom prywatnym. Pierwsze wnioski o zwrot tych działek wpłynęły do miasta kilka lat temu. Impulsem do ich złożenia były zapewne plany prezydenta Ferenca udostępnienia części terenów parku właścicielowi galerii Nowy Świat celem budowy w tym miejscu aquaparku. Widocznie posiadacze roszczeń do tych terenów woleli sami stać się właścicielami atrakcyjnych gruntów – mówi Robert Kultys, rzeszowski radny.

Wnioskami o zwrot działek zajmuje się starostwo. W jednym przypadku zapadła decyzja, że działka zostanie zwrócona. Chodzi o teren leżący blisko budynku WSIiZ. Najprawdopodobniej zostanie ona zabudowana.

- Zwrócona została jedna działka. Co do reszty roszczeń jest ponad 90 proc. odmów. Możliwe, że zwrócone zostaną jeszcze dwie małe działki, ale nie ma się czym martwić – uspokaja Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Mieszkańcy boją się jednak, że park powoli będzie zabudowywany, a zielone tereny, z których tak licznie korzystają, będą się stale zmniejszać, aż w końcu całkowicie znikną. – Park nie zostanie zabudowany, zostanie taki, jaki jest – zapewnia Maciej Chłodnicki.

Zdaniem Roberta Kultysa, przewodniczącego Komisji Gospodarki Przestrzennej Rady Miasta Rzeszowa, jedynym sposobem zabezpieczenia parku przed zabudową jest pilne uchwalenie na tym terenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego z przeznaczeniem na zieleń publiczną. Projekt uchwały autorstwa radnych PiS zobowiązującej prezydenta do przedstawienia radzie tego planu trafi pod obrady na najbliższej sesji, która odbędzie się we wtorek, 25 kwietnia, w ratuszu.

Kultys przypomina, że prace nad planem dotyczącym parku trwają już wiele lat, a prezydent wciąż nie skierował go do uchwalenia przez radę miasta. – W lipcu 2013 roku, a więc sporo czasu temu, radni wystosowali nawet apel do prezydenta o przyśpieszenie prac. Niestety, wszystko wskazuje, że zostały one zahamowane – dodaje.

- Kiedyś udało się nam przekonać prezydenta Ferenca, aby podobnie przez uchwalenie planu ochronić tereny rekreacyjne na sąsiednim osiedlu Krakowska Południe. Liczę, że obecnie prezydent także przychyli się do naszego wniosku – mówi Robert Kultys, rzeszowski radny.

Blanka Szlachcińska

do “Park Sybiraków zostanie zabudowany?”

 1. ZOMOL

  Przyjechać starem i spałować spekulanta.Od razu się przyzna że się pomylił!

 2. prawiczek

  Komunizm to jednak stan umysłu , a nie deklaracje . Ewidentne działanie na szkodę właścicieli działek panie radny Kultys et consortes . Jako radny powinien pan szanować prawo własności i pieniądze podatnika . Pierdoły o tzw. „interesie społecznym” niech pan sobie daruje . Wyborcy ? Co to od „komuny” dostali mieszkania ? Rozumiem ! Pan jest „prawica” ? Katolicki bolszewik ! Trzeba im powiedzieć brutalną prawdę : „Amba fatima było i nima !” Katolickie sumienie , że bliźniemu (bez znaczenia , że „starszemu w wierze”) wyrządziło się krzywdę to gdzie jest ? Jedynym uczciwym rozwiązaniem jest odkupienie od właścicieli działek po cenie rynkowej , ale to nie jest w interesie podatnika czyli ogółu mieszkańców i w ten sposób mamy „idem per idem” . Czyli tak naprawdę prywata (ponowny wybór na radnych) . Mów mi wuju ! . Poddam panu i „kolegom po fachu” jeszcze jeden sprawdzony bolszewicki patent : domiar . Jeszcze te antysemickie (wiejski antysemityzm) wstawki w komentarzach ? Rzygać się się chce ! Widząc to wszystko tow. „Wiesław” śmieje się za grobu .
  Cudzymi rękami to by i w ognisku pogrzebał , a na cudzej ….. to by i kosę poklepał ! Dobrze się ….. po cudzym chlebie .
  Wstając rano należy zawsze skontaktować się z własnym rozumem zanim „puści się parę z ust” .
  Największe spustoszenie PRL poczynił w ludzkich umysłach . Obawiam się , że rozwiązanie tego ogólnopolskiego problemu tj. takiego sposobu rozumowania jakie nam tu zaprezentowano jest tylko jedno mianowicie przytoczę to słowa niejakiego Onufrego Zagłoby (zakuty łeb staroszlachecki , opój i żarłok) : „Niech zdechnę ja i pchły moje” .

 3. hijena

  zapłacić właścicielom w rozsądnych cenach (urzędowych) i po problemie,a jeszcze lepsze rozwiązanie to zamienic dzialki.Dzięki niezmordowanym staraniom Pana Ferenca w przyłączeniu nowych miejscowosci ,miasto dysponuje wieloma nowymi dzialkami

 4. józek

  działek nie oddawać, zapłacić – zresztą po raz drugi – albo dać w innym miejscu, a uczelnia niech się powiększa na wsi w K. a nie tu, a tą sprawą to powinny zainteresować się odpowiednie służby i wreszcie prześwietlić dogłębnie te rzeszowskie „mace’

 5. don

  Działki oddać właścicielom i niech robią co chcą ktoś kiedyś im to zabrał

 6. Olo37

  Sąd zwraca a radny chce na czyjejś własności zieleń publiczną? A jak bym tak ja poszedł do tego radnego na jego działkę i sobie grilla wymyślił?

 7. hijena

  jak zwykle rajcy z Niedorozwojy Rzeszowa wciąz tkwią w zimowym śnie.Zwrot działki ,to powracajacy temat jak bumerang nie od dziś .Dawno powinien powstać plan zagospodarowania przestrzennego.Ale jak zwykłe pierwszeństwo miały rozmaite duperele.,a mlode mamy i pierdzace dziadki glosujace na burmistrza ,zamiast pójść na laweczkę ,będą mogły póść na roraty ,albo na spacer po galerii

  • J.

   Hijena Ty albo taki inaczej myslacy albo…?
   Wszyscy zle robia tylko ty najmadrzejszy. Masz z tym jakis problem? Moze psycholog?…

   • hijena

    tobie jako wyrobnikowi spedzającemu osiem godzin w mieście jest obojetne,co i jak sie zagospodaruje.Tobie jako wiesniakowi trudno zrozumieć co to tereny rekreacyjne ,Tobie wystarczy grill postawionyza chlewikiem i juz masz rekreację

 8. dr.Piotr

  No to jak? Sąd oddał prawowitym właścicielom zabrane im niesłusznie działki a teraz radny Kultys uchwali na prywatnej już własności publiczną ogólnodostępną zieleń? Nie zdziwiłbym się pozwom ze strony właścicieli. I kto zapłaci podatnik czy pan Kultys?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.