Parkowanie nawet za 10 zł za godzinę?

Od przyszłego roku samorządy - w tym m.in. Rzeszów - będą mogły stworzyć śródmiejskie strefy parkowania. Fot. Wit Hadło

Od przyszłego roku samorządy – w tym m.in. Rzeszów – będą mogły stworzyć śródmiejskie strefy parkowania. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Sejm przyjął nowe przepisy umożliwiające dużym miastom wyznaczanie śródmiejskich stref parkowania. Godzinny postój na ich terenie to kosz nawet 9,99 zł. Co na to Rzeszów?

Sejm przyjął rewolucyjną ustawę pozwalającą na stwarzanie w miastach – liczących pow. 100 tys. mieszkańców – dwóch oddzielnych stref parkowania. Co to oznacza? Że opłata za postój w centrum np. Rzeszowa będzie mogła wynieść nawet 9,99 zł! Wzrosnąć mają również mandaty za brak biletu, a mowa o karze rzędu 222 zł! Czy Rzeszów skorzysta z możliwości wprowadzenia zmian?

Autorem nowych przepisów, które kilka dni temu zostały przyjęte przez Sejm, jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Wytyczne skierowane są do miast powyżej 100 tys. mieszkańców, czyli m.in. Rzeszowa. Czego przede wszystkim mają one dotyczyć? Dzięki nim stwarzane będą nie tylko zwykłe strefy płatnego parkowania, ale również strefy śródmiejskie, z których korzystanie będzie znacznie droższe. Obecnie ustawowo maksymalny koszt parkowania wynosi 3 zł za godzinę, lecz zmienione prawo wprowadzi opłaty ściśle związane z wysokością pensji minimalnej. Dlatego też w zwykłej strefie postój będzie wynosić maksymalnie 0,15 proc. najniższego wynagrodzenia (3,33 zł), natomiast w strefie śródmiejskiej maksymalnie 0,45 proc., czyli aż 9,99zł! Dlaczego tak dużo? Ponieważ rząd planuje podwyższyć płacę minimalną w 2019 r. do poziomu 2200 zł brutto. Warto również zaznaczyć, że w nowych strefach opłaty będą mogły być pobierane codziennie, w określonych godzinach lub nawet… całodobowo.

Co ciekawe, wzrosną również kary za brak biletu z parkometru. Do tej pory maksymalny mandat nie mógł być wyższy niż 50 zł. Stosunkowo niska kwota powodowała, że kierowcy nieszczególnie przejmowali się konsekwencjami. Teraz mają być one znacznie poważniejsze, a mowa o karze 10 proc. płacy minimalnej, czyli kwocie 222 zł.

Co na to miasto?
O opinię na temat furtki, jaka otwiera się dla Rzeszowa poprosiliśmy przedstawicieli Rady Miejskiej. Czy podwyższenie opłat za parkingi byłoby słusznym rozwiązaniem? – Uważam, że obecne ceny za miejsca postojowe są wystarczające, zwłaszcza że perspektywa płacenia 10 zł za godzinę parkingu byłaby przesadą – mówi Waldemar Kotula, radny Rzeszowa z ramienia PiS. – Pamiętamy jednak, że gdy co roku zmieniane są różne widełki opłat, to władze miasta lubią z nich korzystać – dodaje. Z podobnym pytaniem zwróciliśmy się do Witolda Walawendra, radnego Rozwoju Rzeszowa, który na tę chwilę również nie widzi potrzeby wprowadzania jakichkolwiek zmian. – Stworzenie strefy uporządkowało miasto, lecz podwyżki cen za godzinę postoju nie są brane pod uwagę – tłumaczy. – Zależy nam na rozsądnych stawkach, dlatego te obecne wydają się być przyjazne kierowcom – dodaje.

Pozostaje jeszcze pytanie, jak będzie wyglądać sytuacja na prywatnych parkingach? Jeśli ich zarządcy dostrzegą, że ceny w miejskich strefach podskoczyły nawet 3-krotnie, to czy sami tego nie wykorzystają? Nie ma żadnych przepisów, które by tego zabraniały. Teraz trudno jednak to przewidzieć, lecz pewne jest jedno: jak zwykle ucierpieć może zwykły Kowalski.

Kamil Lech

do “Parkowanie nawet za 10 zł za godzinę?”

 1. John

  Hijena …..hehehehe

 2. Jan

  Zróbcie parkowanie po 50 zł za godzinę. A następne wybory na pewno wygracie, ćwoki.

 3. hijena

  Johny ten twój rechot ,to tylko obraz twojej wrodzonej głupoty,bo tak naprawdę ,to nie ma się z czego śmiać

 4. John

  Hijena ….a ty skąd buraku pochodzisz ??
  Mieszkasz w śmierdzącym bloku ,na porządny dom na wsi ,biedaku nigdy cię nie będzie stać , hehehe

 5. hmm

  Zapomniano o Ludobojstwie na Wołynie i Galicji Wschodniej???

 6. Eskimos

  Pierwsza i druga godzina postoju – tak jak jest obecnie, a każda następna tak jak w tytule i bez kart postojowych dla urzędników miejskich, którzy nie są w mieście zameldowani.

 7. ewa

  najłatwiej złodziejom okradać kierowców

 8. willi

  To jest ta dobra zmiana , najpierw nas PiS obłaskawił a teraz powoli zaczyna łupić .
  Przecież 10 zł na warunki Polskie to nic innego jak potężne zdzierstwo i to jeszcze zafundował nam kochany sejm dobrej zmiany , bliżej ludzi.

 9. hijena

  10 zł za parking,a nawet więcej będzie miało sens ,gdy dotyczyć będzie samochodów na egzotycznych blachach ;RB,RL,RK itp.Po godzinie 16 ,kiedy te sanochody opuszczą Rzeszów,problemu z parkowaniem nie ma i parkowac można gdzie się chce i jak się chce.

  • polo

   Drogi rzeszowski tłuku :) Ktoś gdzieś kiedyś zrobił z rzeszowskiego grajdoła miasto wojewódzkie i chcąc nie chcą wszystkie najważniejsze urzędy, wiele zakładów pracy, przychodni, szpitali itp. itd. zostało tutaj otworzonych :) Chcąc nie chcąc ludzie z sąsiednich miejscowości będą tutaj jeździ, czy to się rzeszowskim tłukom podoba czy też nie i nic z tym rzeszowskie tłuki nie możecie zrobić :) Wystarczy wyjaśnień? :)

   • Mieszkaniec

    Może i trochę racji w tym co piszesz jest, ale kultury to w tym nie ma za grosz :(

   • hijena

    polo mądralo,a co masz do powiedzenia ,poza nazwaniem kogos tłukiem,na temat wysokich opłat parkingowych

    • polo

     A to mam do powiedzenia rzeszowski tłuku, że w momencie wejścia takiego zapisu w życie, będą płacić wszyscy, a nie tylko przyjezdny jak się marzy rzeszowskim tłukom w ich mokrych snach :)

  • tomek

   RLE,RLA,RKL,RSR, RBR :) jest ich PLAGA

 10. Bronek

  Chcieliście i głosowaliście na PiS to teraz macie ale to są dopiero początki wielkiego ściągania pieniędzy z obywateli , kiedy rozdawał to myśleli ze będzie sielanka a teraz jak brakuje to zaczynają wprowadzać różne podatki jedne niby niewielki drugie większe ale w sumie każdy obywatel zapłaci dosyć dużo.

 11. Wl.

  Wolał bym aby Sejm zabił się parkingami A nie ustaleniem kwot za parkowanie samochodów w dużych miastach. Sejm idzie na największa łatwiznę zdziera pieniądze i karać. Czy społeczeństwo wybrało po to posłów do Sejmu? To jest pewne rozwiązanie ale to nie tędy droga. A dołożyć samorządom pieniędzy i wozić ludzi za darmo po mieście wszystkich. Na obrzeżach zrobić parking np giełda samochodowa od pon.do piątku stoi pusta.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.