Pary z Podkarpacia mogą liczyć na poczęcie in vitro

– Bardzo dużo osób czeka na refundację metody in vitro. Nie ma dnia, żeby ludzie nie pytali kiedy i na jakich zasadach będą mogli z niej skorzystać – mówi dr n. med. Jarosław Janeczko, dyrektor medyczny Centrum Leczenia Niepłodności PARENS.

RZESZÓW. Centrum Leczenia Niepłodności PARENS ma duże szanse na realizację programu bezpłatnego sztucznego zapłodnienia.

- Spełniamy wszystkie kryteria, mamy doskonale wyposażony ośrodek w Rzeszowie, gdzie pracuje świetna pani embriolog oraz placówki w Krakowie i Opolu. Czekamy tylko na szczegółowe kryteria i jesteśmy gotowi, żeby zacząć kwalifikować pierwsze pary do zapłodnienia in vitro w programie – mówi dr Jarosław Janeczko, dyrektor medyczny Centrum Leczenia Niepłodności PARENS.

Dzięki pomocy PARENS na świat przyszło ponad 1000 dzieci podkarpackich par. – Gdyby procedura była dostępna właściwie za darmo (ma być refundowana do wysokości 7,5 tys. zł, bez finansowania leków), chętnych byłoby więcej, bo część osób rezygnuje z metody z powodu wysokich kosztów – mówi doktor.

Ma być wszystko pod kontrolą
Program zdrowotny umożliwiający refundację in vitro ma zacząć działać od 1 lipca. Według założeń, w ciągu 3 lat jego trwania będzie mogło z niego skorzystać 15 tysięcy par.

- To program nowatorski na skalę świata. Będziemy zapładniać tylko 6 komórek jajowych. To zredukuje liczbę nadmiernej liczby zarodków – zaznaczył prof. Rafał Kurzawa, jeden z ekspertów, którzy opracowywali program in vitro.

Do programu będą kwalifikowane pary, które przynajmniej rok leczyły niepłodność i to udokumentują. Rada programowa, którą powała minister, będzie zdawała sprawozdania z pracy ośrodków zakwalifikowanych do programu. Przystąpić do niego będą mogły tylko kliniki gwarantujące najwyższe europejskie standardy. Resort sfinansuje 3 próby sztucznego zapłodnienia. Koszt pierwszego pół roku funkcjonowania programu – od lipca do końca 2013 r. – to ok. 50 mln zł.

Anna Moraniec

do “Pary z Podkarpacia mogą liczyć na poczęcie in vitro”

 1. lok

  Bardzo dobrze ze jest takie cos jak in vitro !!!!!!!!! ludzie pragnacy miec dziecko maja taka szanse i prawo do tego to ich sprawa ich decyzja i ich życie!!!! A Tym co sie wydaje ze wiedza na ten temat wszystko niech sie nie odzywaja !!! bo bredzicie bzdury , wypowiadacie sie żenująco i prymitywnie !!! nie dotyczy Was to ?!! to sie nie interesujcie !!! dajcie tym ludziom spokój ! nie wasz interes i nie macie nic do gadania bo kto bedzie chciał skorzystac z metody in vitro zrobi to nie bedzie sie liczył z innymi co na ten temat maja do powiedzenia to ich życie!!! a refundacja rusza od lipca i nie zmienicie tego więc na nic wasze opinie!!.

 2. Edwin

  Jeśli to jest dr Jarosław Janeczko na zdjęciu,to ja jestem Franciszek z Asyżu!

 3. bramkarz

  in vitro to metoda okupiona życiem odrzuconych zarodków ludzkich – jest więc głęboko nie etyczna I nie mam zamiaru tu nikomu dokuczyć , ale znam kilka dramatycznych przypadków natepstw tego procederu Przytoczę jeden : otóż młody mężczyzna leczy się psychicznie z tego powodu że nie może poradzić sobie z tym że ileś braci i sióstr jego dziecka poczętego tą metoda jest zamrożonych jako wynik selekcji której dokonuje się w tej metodzie Tak jest trzeba mieć swiadomośc ze będziemy rodzicami pozostałych dzieci w zamrażarce Proszę rozważyć naprotechnologię, a także adopcję – to moze jest droga wówczs najwłaściwsza
  Zaplątać życie jest bardzo łatwo Następstwa mogą być trudne do przewidzenia TYLKO METODY ETYCZNE niezależnie od tego czy się jest wierzącym czy nie

 4. edek

  in vitro to dzieło szatana !!!

 5. Lesio Berło

  Trzymam kciuki za ten program i jednocześnie pozdrawiam wspaniały personel rzeszowskiego PARENSA!
  Pani embriolog w porównaniu do specjalistów z mekki in-vitro tj. Białegostoku ma rewelacyjne wyniki!

 6. xyz

  Jakie „za darmo”????? Z NFZ-tu!! Czyli płacą wszyscy. Najwięcej zarabiają właśnie takie placówki…
  Licząc, że średnio potrzeba 3 do 5-ciu zabiegów…Kasa, kasa…
  A o skuteczniejszej naprotechnologii to jakoś się nie pisze, bo tam kasy nie ma… ;-)

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.