Pasażer zapłaci za… dostęp do torów

- To bez sensu żebyśmy mieli płacić za dostęp do remontowanych torów. Przecież z tego powodu dłużej jeździ się pociągami - mówią zgodnie Kamil i Klaudia z Rzeszowa. – Pociągi w Polsce są już i tak drogie, a tu jeszcze każą nam dopłacać po 5 zł do biletu. Fot. Wojciech Piątkowski

KRAJ, PODKARPACIE. Przewozy Regionalne sięgają do kieszeni podróżnych.

Pięć złotych za tory – tyle muszą dopłacić do biletu pasażerowie jeżdżący pociągami InterRegio. Ta specjalna opłata ma sfinansować spółce Przewozy Regionalne dostęp do  infrastruktury kolejowej.

Opłata za tory dotyczy pociągów przejeżdżających przez Centralną Magistralę Kolejową. Jadąc więc z Przemyśla, czy Rzeszowa mieszkaniec Podkarpacia musi dopłacić 5 zł (student 3 zł) za wysokie koszty dostępu do infrastruktury kolejowej w Krakowie, Katowicach, czy Warszawie.

– Dopiero przy kasie dowiedziałam się, że oprócz biletu mam zapłacić pięć złotych za tory i dostanę drugi blankiet na taka właśnie kwotę – mówi zdenerwowana pani Katarzyna z Rzeszowa.

Dodatkowe opłaty do biletu pobierane są już od 18 czerwca, ale wiele osób dowiaduje się o tym dopiero w momencie zakupu biletu. Przewozy Regionalne nie przeprowadziły bowiem żadnej akcji informującej o wprowadzeniu dodatkowego obciążenia za przejazd pociągiem. Informacja jest tylko na stronie internetowej, ale to za mało, bo na dworcach jej nie ma.

Spółka Przewozy Regionalne płaci zarządcy, czyli PKP Polskim Liliom Kolejowym za korzystanie z torów. Najdroższe są opłaty właśnie w Centralnej Magistrali Kolejowej. Według ekspertów, stawki za dostęp do infrastruktury stanowią aż 30 procent kosztów przewoźników. Nowy wyższy cennik “za tory” ma wejść od 10 grudnia. Podwyżka sięgnie 10 procent.

***
Przewozy Regionalne są zadłużone. Nie mają pieniędzy na dostęp do torów, więc postanowiły sięgnąć do kieszeni swoich klientów. Tak jest najłatwiej. Urząd Transportu Kolejowego powinien jak najszybciej powstrzymać ten proceder. To jawne wyłudzanie pieniędzy od pasażerów.   

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ali Baba
Ali Baba
8 lat temu

Mafia polityczna, w ramach poprawy bytu ludzi miast i wsi powinna wprowadzić jeszcze opłatę za dostęp do wody, powietrza, słońca, ognia, lasu itp itd

kacper
kacper
8 lat temu

Jest Marcel do Krakowa

emeryt
emeryt
8 lat temu

Jest oplata lotniskowa to moze byc i oplata torowa. Niezly pomysl.
To jest to samo jak ksiadz ktory kaze sobie placic za sluby, pogrzeby itd mimo ze to jest jego obowiazek pracowniczy.
To tak jak by kasjerka w markiecie KAZALA sobie ekstra placic za to ze nas obsluguje na kasie.
Pracowalem jako kierowca w MPK to powinni mi pasazerowie ekstra placic za to ze im drzwi otwieralem.