Patrz, jak cofasz

Nawet 25 procent kolizji ma związek z cofaniem. To dużo, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że statystyczny kierowca, cofając, przejeżdża niewiele ponad półtora kilometra rocznie.

W 2009 roku na polskich drogach nieprawidłowe cofanie było przyczyną ponad 600 wypadków, w których śmierć poniosło 21 osób, a 614 zostało rannych. Najczęstsze błędy podczas cofania to wykonywanie tego manerwu bez należytej koncentracji i przy zbyt dużej prędkości. – Cofanie nie należy do lubianych manewrów. Wpływ na to ma jednak nie tylko ograniczona widoczność podczas cofania, ale także brak wprawy samych kierowców – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Uwaga na martwy punkt

Podstawowa zasada bezpiecznego cofania to uważne obserwowanie w lusterkach przestrzeni obok i za samochodem. Nie powinno się jednak polegać tylko na nich ze względu na martwy punkt, czyli miejsce, którego nie widać w żadnym lusterku. Zachowanie wyjątkowej ostrożności jest szczególnie istotne podczas cofania w miejscach, gdzie jest wiele osób oraz innych samochodów, np. na parkingach galerii handlowych. Kierowca powinien cofać bardzo ostrożnie i powoli, nawet jeśli wydaje mu się, że w pobliżu nie znajdują się ludzie ani przedmioty. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które ze względu na niski wzrost mogą nie zostać zauważone przez cofającego kierowcę. Jeśli jest taka możliwość, warto, aby kierowca skorzystał z pomocy pasażera, który z zewnątrz ułatwi cofanie.

Najlepszym sposobem na ograniczenie ryzyka kolizji związanego z manewrem cofania jest unikanie sytuacji, w których kierowca jest zmuszony cofać. Niestety, nie można ich całkowicie uniknąć. W zatłoczonych miastach i na parkingach musimy ten manewr wykonywać kilka razy dziennie. Warto pamiętać, że lepiej jest zaparkować auto tyłem, ponieważ tak ustawiony pojazd umożliwi bezpieczny wyjazd. Zasada jest taka, że jeśli tylko jest to możliwe, samochód powinien być ustawiony tak, aby po wejściu do niego można było od razu jechać bez konieczności cofania.

Grzegorz Burda

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments