Pekka Loiri – Plakat teatralny w Siemaszace

Prace Pekka Loiri można podziwiać w foyer Teatru im. W. Siemaszkowej.

RZESZÓW. W foyer Teatru im. W. Siemaszkowej obejrzeć można wystawę prac Pekka Loiri, artysty z Finlandii, który jest projektantem grafiki wydawniczo-reklamowej i specjalizuje się w plakatach o tematyce kulturalnej.

Jego prace prezentowano na wiodących wystawach plakatu na całym świecie. Regularnie zapraszany jest do udziału w Biennale Plakatu w Colorado (USA), Biennale Plakatu w Ogaki (Japonia) i wystawach Plakatok na Węgrzech. Jego plakaty znajdują się w licznych kolekcjach w różnych krajach świata.

Brał udział w wielu prestiżowych wystawach plakatu oraz przeglądach grafiki książkowej niemal na całym świecie i był na nich wielokrotnie nagradzany – otrzymał nagrody między innymi na wystawie plakatu ISPA w Nowym Jorku, Biennale Plakatu w Colorado, wystawie plakatu w Osnabrück, Biennale Plakatu w Lahti, Biennale Plakatu w Meksyku, Wystawie “Solidarność” na Wirtualnym Biennale Plakatu w Pradze, Triennale Plakatu w Trnavie. Jest także laureatem Biennale Humoru i Satyry w Gabrowie, Biennale Plakatu w Ningbo, Nagrody Icocrada Excellence oraz nagrody Platinum przyznawanej przez Fińskie Stowarzyszenie Grafików Projektantów. Loiri otrzymał rządową nagrodę Art Award oraz Nagrodę Fundacji Kultury Fińskiej. Przyznano mu tytuł Graphic Designer roku i stypendium rządu fińskiego. Otrzymał medal Pro Finlandia od prezydenta Finlandii Tarji Halonena. Pekka Loiri był dwukrotnie jurorem Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie. Obecnie jest prezydentem Międzynarodowego Triennale Plakatu w Lahti.

Artysta obecny będzie na finisażu wystawy, który odbędzie się 23 marca 2013 roku w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Finisaż towarzyszyć będzie premierze spektaklu „Zemsta” w reżyserii Remigiusza Cabana.

ksz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o