Pełna księgowość – kogo obowiązuje?

Pod pojęciem pełnej księgowości rozumie się prowadzenie ksiąg rachunkowych. jest to obowiązek dużej liczby przedsiębiorców. Warto wiedzieć, w jakich przypadkach jest to konieczne i kogo dotyczy ten obowiązek. Wszystkie najważniejsze informacje na temat tego, kogo obowiązuje pełna księgowość oraz jak wybrać dobre biuro rachunkowe można znaleźć poniżej.

Kogo obowiązuje pełna księgowość?

Pełna księgowość wymaga prowadzenia szczegółowej ewidencji zgodnie z przygotowaną wcześniej polityką rachunkowości. Powinni ją prowadzić przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją firmę w następujących formach:

  • spółki kapitałowej prawa handlowego (spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością),
  • spółki osobowej prawa handlowego (spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne). 

Są to bowiem rodzaje działalności, które zobowiązują do prowadzenia pełnej księgowości.

Kolejnym przypadkiem, kiedy przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia pełnej księgowości, jest sytuacja, kiedy przychody netto przekroczyły równowartość 2 mln euro. Przychód ten jest analizowany w przeliczeniu na złotówki po kursie średnim ogłoszonym przez NBP. Z kolei taki minimalny przychód ma być osiągnięty na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok, za który ma zacząć obowiązywać pełna księgowość.

Jak wybrać biuro rachunkowe dla swojej spółki?

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, jaki musi spełniać biuro rachunkowe, jest fakt, że księgi handlowe są rozliczane w ramach wspomnianej pełnej księgowości. Kolejną bardzo istotną kwestią braną pod wagę powinna być specjalizacja biura rachunkowego. Powinna być ona dostosowana do rodzaju działalności prowadzonej przez daną spółkę. Tylko wtedy biuro rachunkowe będzie mogło skutecznie zrozumieć działalność firmy oraz wesprzeć ją w rozwoju, ale też trudniejszych momentach.

Bardzo ważne podczas wyboru biura rachunkowego jest także to, aby oferowało ono dostęp do specjalistów i wsparcie z ich strony. Powinni być to nie tylko specjaliści z zakresu księgowości finansów, ale także znawcy prawa podatkowego, prawa pracy oraz innych dziedzin prawniczych. Takie wsparcie pozwala szybciej rozwiązać sytuacje budzące wątpliwości lub niepewność u przedsiębiorcy. To biuro rachunkowe powinno być w stanie rozwiązać część problemów związanych z księgowością za klienta.

Warto blisko przyjrzeć się także ofercie biura rachunkowego, a dokładniej zakresowi usług, jakie ono wykonuje. Księgowość musi spełniać wszystkie wymagania oraz realizować usługi, których życzy sobie klient. Podejście do klienta także powinno być indywidualne, bo dzięki temu można dopasować świadczone usługi do rodzaju prowadzonej działalności i systemu pracy. Istotne mogą być także usługi dodatkowe, które nie mają bezpośredniego w związku z rozliczaniem księgowym, ale ułatwiają pracę, kontakt oraz wymianę informacji i dokumentów. Dzięki temu łatwiej będzie zadbać o sytuację finansową danego przedsiębiorstwa.

Artykuł partnera

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ksiegowa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ksiegowa
Gość
ksiegowa

Kazdy PODATNIK ktory prowadzi dzialalnosc dochodowa a ma na to zezwolenie jest zarejestrowany w Urzedzie Skarbowym MUSI prowadzic ksiegowosc gdzie sa pozycje przychodu i rozchodu.
Wyjatkiem sa instytucje charytatywne ZAREJESTROWANE w Urzedzie Skarbowym, ale zaleca sie aby taka ksiegowosc prowadzily dla wgladu US.