Perła Dzikowca popada w ruinę

Zespół pałacowo-parkowy Błotnickich nazywany jest perłą Dzikowca. Fot. Autor

DZIKOWIEC. Zdaniem wójta tylko sprzedaż pałacu uratuje go przed unicestwieniem.

Zabytkowy zespół pałacowo-parkowy z 1833 roku, nazywany perłą Dzikowca, niszczeje na oczach mieszkańców. Właściciel obiektu, gmina nie zamierza inwestować milionów złotych w jego rewitalizację. – Nie stać nas na to – mówi wójt Krzysztof Klecha. Jego zdaniem jedyną szansą na uratowanie zabytku jest jego sprzedaż. Kupców ponoć nie brakuje. – Jest więcej niż umiarkowane zainteresowanie – zdradza wójt.

W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzą: dwór wraz z oficyną o łącznej pow. 870 m. kw., staw otoczony tujami oraz 10-hektarowy park w stylu angielskim.

“Nie patyczkować się, ratować co się da i sprzedać”
Do II wojny światowej należał do miejscowej linii rodziny Błotnickich. W PRL-u obiekt popadł w ruinę. W latach 70 gruntownie odremontowany, pełnił rolę Domu Dziecka, a następnie przedszkola. Od dwóch lat obiekt stoi pusty i popada w ruinę. – Powstał duży znak zapytania, co dalej z tym zabytkiem robić – nie kryje wójt Krzysztof Klecha. – Część ludzi mówi mi tak: – “Niech wójt zainwestuje w remont tego budynku i niech da go ludziom”.

– Ale co znaczy, dać to ludziom? Inni z kolei twierdzą: “Nie patyczkować się, ratować co się da i sprzedać. Ktoś tu przyjdzie, zainwestuje, będzie coś się działo.” No i tak jesteśmy na rozdrożu, nie wiemy, w jakim kierunku pójść – zastanawia się wójt. – Jest więcej niż umiarkowane zainteresowanie inwestorów tym obiektem. Różne osoby i firmy chcą go kupić i zainwestować duże pieniądze, na które gminę po prostu nie byłoby stać.

Rezydencja biznesowo-firmowa w centrum Dzikowca?
– Zainteresowani kupnem dworku zapewniają, że chcieliby przywrócić mu dawną świetność poprzez utworzenie pewnego rodzaju rezydencji prywatno-biznesowo-firmowej – zaznacza Klecha. – Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie jednak Rada Gminy. Chcę tę kwestię skonsultować również z mieszkańcami, szczególnie z tymi, którzy byli i są dość sceptycznie do tego nastawieni i mówią, żeby tego nie sprzedawać, “bo to jest nasze”.

– Najważniejsze powinno być dla nas uratowanie tego cennego zabytku, bo pewnie gmina sobie z tym fantem nie poradzi – dodaje wójt. – To przerasta jej możliwości finansowe. Myślę, że decyzja w tej sprawie powinna się urodzić, bo pozostawienie tego zabytku na całe lata takim odłogiem będzie powodowało jego dalszą degradację. Może więc warto przywrócić mu stan własnościowy, bo to kiedyś było dziedzica. Niech teraz będzie w rękach prywatnych.

***
Wójt musi w końcu podjąć męską decyzję w sprawie pałacu Błotnickich i, albo zmodernizować go na koszt gminy, albo sprzedać. Można byłoby go również przekazać stowarzyszeniu, co sprawdziło się w pobliskiej Hucie Komorowskiej. Tak czy siak dalsza bezczynność w sprawie perły Dzikowca spowoduje, że zamieni się ona w zgliszcza.

Paweł Galek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o