Pięć szynobusów dla Podkarpacia

PODKARPACIE. W tym roku do już jeżdżących 4 autobusów szynowych dołączą kolejne

W styczniu do Rzeszowa dojechały dwa nowe szynobusy typu 214Mb-Mińsk 1 serii SA 135, które wyprodukowały Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Mińsku Mazowieckim. Niebawem ma do nich dołączyć trzeci, a na przełomie lipca i sierpnia dwa kolejne. Nowy tabor kolejowy ze środków unijnych zakupił marszałek województwa podkarpackiego.

W ramach unijnego projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego zakupiono 5 szynobusów jednoczłonowych. Część z nich już dotarła do naszego województwa. Jeden autobus szynowy kosztuje 5 mln zł brutto. Podkarpacki Urząd Marszałkowski planuje też ogłoszenie przetargu na dwa elektryczne zespoły trakcyjne. Inwestycja ta to koszt ok. 55 mln zł brutto. W sumie na zakup tych pojazdów i jeszcze szynobusów wydanych będzie 80 mln zł.

– Na marzec planowana jest dostawa szynobusu dwuczłonowego w ramach funduszu kolejowego. Jeden taki pojazd kosztuje około 9 mln zł brutto – poinformował Wiesław Bek, rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego. – Chcemy też ogłosić przetarg na zakup szynobusu z rezerwy celowej ministra infrastruktury, a z tego 25 procent kosztów będzie pokryte z budżetu województwa.

Łącznie z już pozyskanymi trzema nowymi autobusami szynowymi Podkarpacki Zakład Przewozów Regionalnych ma 7 szynobusów. W połowie zaś tego roku będzie ich o dwa więcej. Od kilku lat jeżdżą cztery takie pojazdy (wyprodukowała je bydgoska PESA i już nieistniejąca firma Kolzam z Raciborza). Zakup nowych autobusów szynowych skutkować będzie polepszeniem jakości usług. Podróżny nie odczuje utrudnień spowodowanych wyłączeniem szynobusów do naprawy lub przeglądów okresowych, w wyniku czego wcześniej wprowadzano zastępczą komunikację autobusową.

Nowe szynobusy będą obsługiwać trasy: Rzeszów-Jarosław-Horyniec Zdrój oraz Rzeszów-Jasło-Zagórz.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments