Pieniądze dla młodych rolników

Od wtorku można starać się o unijne dotacje dla młodych rolników.

PODKARPACIE. Od wtorku można starać się o unijne dotacje dla młodych rolników (czyli w wieku poniżej 40 lat).

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma na ten cel ponad 550 mln zł, czyli 75 tys. zł na osobę. Wnioski można składać do 24 czerwca. Tym razem z premii mogą skorzystać rolnicy, którzy już prowadzą gospodarstwa. Warunkiem jest tylko to, aby od rozpoczęcia działalności do dnia złożenia wniosku nie upłynęło więcej niż 12 miesięcy, a do momentu wydania decyzji nie więcej niż 18 miesięcy.

To istotna zmiana, gdyż wielu z tych, którzy starali się o dotacje w ubiegłym roku, zostało wskazanych przez rodziców czy innych rolników, którzy starają się o rentę strukturalną, jako ich następcy. Rentę można dostać tylko, gdy przekaże się gospodarstwo następcy w ciągu dziewięciu miesięcy.

Zmianie uległy też zasady przyznawania pomocy. Każdy wniosek pod kątem powierzchni użytków, kwalifikacji zawodowych wnioskodawcy oraz bezrobocia w powiecie. Dotąd liczyła się kolejność złożenia kompletnego i poprawnego wniosku.

Wszyscy którzy w 2010 r. spełniali warunki do przyznania premii dla młodych rolników, a jej nie dostali z braku pieniędzy, teraz ją otrzymają pomoc, pod warunkiem, że nadal spełniają wymagania określone w przepisach.

Pomoc może otrzymać rolnik, którego gospodarstwo jest co najmniej równe powierzchni średniej wielkości gospodarstwa w kraju (w 2010 r. było to 10,23 ha) i nie jest większe niż 300 ha. W przypadku woj. podkarpackiego, rolnik będzie mógł gospodarstwo stopniowo powiększać.

ac

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments