Pieniądze szczęścia nie dają…

Szacunek wśród grupy, w której żyjemy jest dla nas ważniejszy niż pieniądze. Ludzie bez trudu adaptują się do nowego poziomu przychodów, ale przyzwyczajenie się do poważania przez innych nie przychodzi nam już tak łatwo. Fot. Archiwum

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego opracowali raport badający związek między naszym statusem społecznym a poziomem dobrego samopoczucia. Okazuje się, że to nie majątek jest podstawą naszego szczęścia, ale szacunek wśród grupy, w której żyjemy.

Powodzenie i podziw wśród przyjaciół są dla nas znacznie istotniejsze od ilości zer na koncie – wynika z badań.

Naukowcy przeprowadzili sondaż wśród 80 studentów będących członkami 12 różnych grup uniwersyteckich, w tym popularnych, ale elitarnych na amerykańskich uczelniach bractw. Status socjometryczny każdego z uczestników badania był obliczany na podstawie kombinacji ocen znajomych, samoooceny oraz liczby pozycji przywódczych osiąganych w każdej z grup. – Jeśli czyjeś notowania pośród znajomych czy w społeczności spadały, podobnie działo się z poziomem zadowolenia – nawet na przestrzeni kilku następnych miesięcy. Natomiast wraz z wzrostem szacunku i wpływu – uczestnik badania był szczęśliwszy – twierdzi Cameron Anderson z Haas School of Business, nadzorujący projekt badawczy.

Dlaczego zatem status socjoekonomiczny nie ma aż tak wielkiego wpływu na nasze szczęście? Jak twierdzą badacze wynika to z łatwości przystosowywania się człowieka. Ludzie bez trudu adaptują się do nowego poziomu przychodów i do bogactwa, nic więc dziwnego, że „pieniądze szczęścia nie dają”.

Najlepszym tego przykładem mogą być zwycięzcy loterii, którzy po początkowej euforii, zazwyczaj stosunkowo szybko wracają do dawnego poziomu zadowolenia z życia.
Natomiast przyzwyczajenie się do posiadania szerokich wpływów i poważania przez społeczeństwo nie przychodzi nam już tak łatwo, dzięki czemu możemy z tego czerpać satysfakcję długoterminowo.

PAP Life, anja

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments