Pierwsze operacje już od stycznia

W grudniu 2013 roku przenoszono poszczególne sale operacyjne oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii do nowego obiektu. Od początku stycznia operację będą wykonywane w komfortowych warunkach. Fot. Wioletta Zuzak
W grudniu 2013 roku przenoszono poszczególne sale operacyjne oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii do nowego obiektu. Od początku stycznia operację będą wykonywane w komfortowych warunkach. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. Sale w nowym bloku operacyjnym są wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny. Pacjenci będą operowani w komfortowych warunkach.

6 grudnia 2013 roku został uroczyście otwarty nowy blok operacyjny w krośnieńskim szpitalu. W grudniu przeniesiono stare sale operacyjne do nowego bloku. W związku z przeprowadzką nie wykonywano planowych zabiegów, lecz tylko operacje ratujące życie.

– Już od stycznia 2014 r. będą przeprowadzane operacje w nowym bloku – potwierdza Piotr Lenik, dyrektor krośnieńskiej lecznicy. W skład nowego bloku wchodzi: 10 nowoczesnych sal operacyjnych, sala z dziesięcioma stanowiskami wybudzeniowymi, wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę 16-łóżkowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a także Centralna Sterylizatornia.

Nowy blok operacyjny w szpitalu w Krośnie ma 4,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej. To największy blok operacyjny na Podkarpaciu i jeden z największych i najnowocześniejszych w Polsce!.

Krośnieński blok powstał dzięki wsparciu finansowemu, jakiego udzielił samorząd województwa podkarpackiego. Faktem jest, że oddanie do użytkowania nowoczesnego bloku operacyjnego zwiększy bezpieczeństwo pacjentów oraz poprawi warunki pracy lekarzy i pielęgniarek.

– Nowy blok operacyjny zaspokoi potrzeby krośnieńskiego szpitala przez wiele lat i autentycznie jest blokiem na miarę XXI wieku – powiedział w trakcie uroczystości dyrektor Piotr Lenik. – Inwestycja ta niewątpliwie podnosi standard usług świadczonych przez  szpital w Krośnie – stwierdził wicemarszałek województwa podkarpackiego Tadeusz Pióro.

Koszt budowy bloku operacyjnego przekroczył 60 milionów złotych, z czego ponad 50 milionów zł pochodziło ze środków samorządu województwa podkarpackiego. Pozostała kwota to środki własne szpitala oraz środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Stary blok operacyjny nie spełniał obowiązujących wymogów między innymi ministra zdrowia, dlatego szpital zdecydował się na budowę nowego. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego bloku operacyjnego miało miejsce 6 października 2011 r. W ramach pierwszego etapu wzniesiono sam budynek, a następnie wykończono 6 sal operacyjnych, Centralną Sterylizatornię, salę wybudzeniową oraz częściowo Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W drugim etapie wykończono m.in. 4 sale operacyjne, dwa pokoje lekarzy, a także zakupiono brakujący sprzęt i aparaturę medyczną oraz meble. Trzeci etap inwestycji, polegający na wykończeniu sali konferencyjnej będzie realizowany w 2014 r.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments