Pierwszy dzwonek – pierwsze piwko

Tarnobrzeskie ogródki piwne zaczęły zapełniać się młodymi piwoszami już po godz. 9. Szok i wstyd. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Najpierw na akademię rozpoczynającą nowy rok szkolny, a potem do piwnych ogródków.

Jeszcze 10 – 15 lat temu było nie do pomyślenia, by nowy rok szkolny rozpoczynała młodzież od paru głębszych. Dziś nowa moda szokuje. Wczoraj przed południem, ogródki piwne pełne były nastolatków w biało – czarnych strojach.

1 września, rozpoczęcie nowego roku szkolnego i rocznica wybuchu II wojny światowej. Niestety, dla nastolatków wczorajszy dzień był przede wszystkim okazją do spotkania dawno nie widzianych kolegów i wypicia w ich towarzystwie alkoholu.

– Jestem przerażona – mówi starsza tarnobrzeżanka. – Kiedyś byłoby to nie do pomyślenia. Ci młodzi ludzie ledwo wyszli ze szkół i już siedzą na piwie. Niektórzy zaledwie 200 metrów od szkoły. Nie wstydzą się przechodniów, nie mają żadnych oporów przed tym, że zobaczą ich nauczyciele, czy rodzice. Jestem po prostu oburzona.

W każdej ze szkół na terenie Tarnobrzega odbyły się wczoraj uroczyste akademie i spotkania w klasach. Miejskie obchody rozpoczęcia nowego roku szkolnego zaplanowano od mszy św. na dziedzińcu Zespołu Szkół Ogólnokształcących, wmurowania tablicy upamiętniającej 100-lecnie istnienia Związku Harcerstwa Polskiego oraz uroczystego nadania stopni awansu zawodowego nauczycielom. Było uroczyście i podniośle. Niestety, wydaje się, że tylko dla dorosłych uczestników. Spora część młodzieży czekała tylko na to, aby urwać się do okolicznych pubów, albo kupić piwo w sklepach znajdujących się wokół rynku.

Ciekawe, że tak wielu rodziców ubolewa nad wysokimi cenami książek i innymi opłatami, które wiążą się z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, z drugiej zaś strony młodzi ludzie mają za co sięgnąć po alkohol już pierwszego dnia szkoły.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
emigrant
emigrant
8 lat temu

Zatrzymac licecje na sprzedaz alkoholu i ukarac grzywnami po kilkadziesiat tysiecy zlotych.
Tak jest w krajach zachodnich.
CO TO JEST ? Co sie dzieje w tej Polsce ? Kto za takie postepowanie sprzedawcow alkoholu odpowiada ?
To jest nie do pomyslenia w krajach zachodnich.
POLICJA NATYCHMIAST aresztowac winnych ! To ich zasrany OBOWIAZEK !!

Antoni
Antoni
8 lat temu

jakie szkolnictwo tacy uczniowie

K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu

Ale brakuje tutaj Palikota z małpkami w koszyku?.