Pierwszy polski biskup od papieża Franciszka

– Biskup nominat, Stanisław Jamrozek, sakrę biskupią przyjmie 20 maja, dokładnie miesiąc po nominacji go na biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej przez papieża Franciszka. Fot. Serwis prasowy archidiecezji przemyskiej

Stanisław Jamrozek lubi grać w piłkę, zna się też na hydraulice, ale Bóg wyznaczył mu inne zadania. Pochodzący z Malawy kapłan został kilka dni temu mianowany na biskupa.

Wierni z archidiecezji przemyskiej mają nowego biskupa pomocniczego. Jest to pierwszy polski biskup powołany przez Ojca Świętego Franciszka. Papież mianował nim 20 kwietnia ks. prałata dr. Stanisława Jamrozka. Sakrę biskupią przyjmie on dokładnie miesiąc po nominacji, w drugim dniu Zielonych Świąt, czyli 20 maja.

Gdy w zeszłym roku emerytowany obecnie Ojciec Święty Benedykt XVI mianował bp. Mariana Rojka ordynariuszem zamojsko-lubaczowskim, wierni oczekiwali na powołanie nowego biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej. Doczekali się już za pontyfikatu nowego papieża, Franciszka.

Urodzony w Rzeszowie, wychowany w Malawie
Ks. prałat dr Stanisław Jamrozek to pierwszy biskup mianowany przez obecnego Ojca Świętego. Nowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej sakrę biskupią przyjmie dokładnie 15 dni po swoich 53. urodzinach, które obchodzić będzie 5 maja. A urodził się biskup nominat w Rzeszowie, jako najmłodsze z 12 dzieci Zofii i Józefa Jamrozków. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Malawie, a potem kontynuował naukę w rzeszowskim Technikum Budowlanym. Być może myślał wówczas, że jego przeznaczeniem jest budować domy, ale Bóg miał dla swego sługi inny plan.

Po skończeniu technikum Stanisław Jamrozek podjął pracę, po trzech latach jednak, idąc za głosem powołania, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. 14 czerwca minie 24 lata od otrzymania przez nowego biskupa święceń kapłańskich z rąk śp. bp. Ignacego Tokarczuka.

Brat nas o tym nie powiadomił
W Malawie, skąd pochodzi biskup nominat, mieszkają jego dwie siostry: Elżbieta oraz Helena, która jest starsza o 21 lat od nowego biskupa. Pozostałe rodzeństwo rozjechało się po kraju, a w USA mieszkają dwie jego siostry: Anna i Teresa. – W sobotę, 20 kwietnia, zadzwoniła do nas znajoma z Malawy, która w Internecie przeczytała, że nasz brat został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej – mówi pani Elżbieta. – Byłam zaskoczona taką wiadomością, ale bardzo się ucieszyłam. Od brata się o tym nie dowiedziałyśmy, bo to jakaś chyba tajemnica, podobno takie są przepisy. W niedzielę ks. Marek Kiełbasa, proboszcz naszej parafii, poinformował nas podczas mszy, że decyzją papieża Franciszka nasz rodak został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji przemyskiej i sakrę biskupią przyjmie 20 maja– dodaje.

Grał w piłkę w Zelmerze, Walterze i Strumyku
Jaki jest ksiądz Stanisław prywatnie, pytamy? – Spokojny, uczynny, opanowany – mówi z kolei pani Helena. – Jak grał w piłkę nożną, a to jego pasja, to czasem się zdenerwował, jak coś mu nie wyszło, ale nigdy nie przeklinał. Po szkole budowlanej mógł pracować jako hydraulik, ale nigdy się tym nie zajmował, bo nie miał czasu. A po za tym poczuł powołanie do stanu kapłańskiego – wspomina.

– W tym domu rodzinnym w Malawie, kilkadziesiąt metrów od stadionu, na którym mecze rozgrywa miejscowa drużyna Strumyka, przynajmniej raz w roku wypoczywa nasz brat, ksiądz Stanisław Jamrozek – mówią jego siostry Elżbieta (z lewej) i Helena. – Mamy nadzieję, że gdy będzie już biskupem, nadal będzie chciał tu mieszkać i wypoczywać. Fot. Paweł Bialic

W latach 80., świeżo upieczony biskup czynnie grał w nieistniejących już dziś rzeszowskich klubach piłkarskich: Walter i Zelmer oraz bardzo krótko w rodzinnym Strumyku Malwa. Do dzisiaj oddaje się temu hobby, głównie na seminaryjnym boisku lub w hali sportowej. Czy przyszły biskup nadal będzie kopał piłkę? Nie wiadomo.

Z Rymanowa do Przemyśla
Młody ks. Stanisław posługę kapłańską zaczynał w Rymanowie Zdroju, gdzie był wikarym. Studiował też na KUL-u teologię duchowości. Do Przemyśla powrócił, by pełnić funkcję sekretarza metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika. Stopień doktora uzyskał na Papieskim Uniwersytecie im. Św. Tomasza w Rzymie po obronie pracy „Pokora i jej znaczenie w życiu chrześcijańskim. Studium ascetyczno-duchowe na podstawie pism Sł. B. ks. Jana Halickiego”. Wróciwszy na Podkarpacie ks. S. Jamrozek pracował w jarosławskim Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej. 12 lat temu powrócił do przemyskiego Wyższego Seminarium Duchownego, jako ojciec duchowny. W 2009 roku mianowano go Kanonikiem Gremialnym Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej.

Z papieskiej decyzji zadowolony jest metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik, który podkreślił, że biskup nominat S. Jamrozek jest znany ze swej szlachetności oraz przymiotów serca i umysłu. Sam biskup w swej pierwszej wypowiedzi po nominacji skromnie poprosił o modlitwę, by nie zabrakło mu Bożej łaski w pełnieniu misji, do której Pan go wezwał. – Szkoda, że nasza mama i tata nie doczekali momentu, gdy Stanisław zostanie biskupem – mówią panie Elżbieta i Helena. – Mama zmarła 9 lat temu, a ojciec w 1980 roku. Dziś cała Malawa jest dumna, że z tej miejscowości wyszedł biskup. Z niecierpliwością czekamy na 20 maja, gdy nasz brat przyjmie sakrę biskupią – dodają na koniec.

Monika Kamińska, Mariusz Andres

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
realistaAmbroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ambroży
Gość
Ambroży

Zawsze Maryja Zawsze Różaniec A prawda nasza Wyjdzie na szaniec Głos wołającej Polski Polska zmęczona swój ciężar nosi Dziś Cię mój Chłopcze O pomoc prosi – Zacznij się modlić Za mnie w Krucjacie! Błagam Cię,proszę Mój Polski Bracie!! W ostatnich latach Krwawię ,utykam z Unii ciężarem już z mapy znikam Zacznij się modlić za mnie w Krucjacie Błagam Cię ,proszę Mój Polski Bracie! Kradną i kradną szukają zysku Kraj rozprzedany! Jestem w ucisku… Zacznij się modlić za mnie w Krucjacie Błagam Cię,proszę Mój Polski Bracie! Prawdę ukryli Sieją zgorszenie Łapą zgarniają Ojczyzny mienie Zacznij się modlić za mnie w Krucjacie… Czytaj więcej »

realista
Gość
realista

PIĘKNIE ujęta prawda i realia.