Piesi giną na Dąbrowskiego

Wchodząc na pasy warto patrzeć, czy auta na obu pasach ruchu zatrzymują się, by nas przepuścić…Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Przed przejściem dla pieszych nigdy nie wolno wyprzedzać ani omijać samochodów, bo skutki tego mogą być tragiczne.

W ciągu dwóch dni na ul. Dąbrowskiego w Rzeszowie zginęły na przejściu dla pieszych dwie starsze osoby. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, w obu przypadkach winę ponoszą kierowcy, którzy popełnili niewybaczalny, szkolny wręcz błąd, a mianowicie omijali zatrzymujące przed przejściem samochody. Takich przypadków tyle, że bez żadnych konsekwencji, codziennie na ulicach Rzeszowa można naliczyć dziesiątki, a nawet setki.

Do pierwszego potrącenia doszło w ubiegły poniedziałek. 60-letni mieszkaniec powiatu brzozowskiego, kierowca fiata seidici, jechał lewym pasem ulicą Dąbrowskiego w kierunku ulicy Podkarpackiej. Na wysokości jednostki wojskowej, tuż przed wjazdem do Komendy Wojewódzkiej Policji, przed nim prawem pasem podążał drugi kierowca, który widząc 81-letniego mieszkańca Krakowa stojącego przy przejściu dla pieszych z jego prawej strony zatrzymał się. Mężczyzna wszedł na pasy i gdy był już w połowie przejścia został potrącony przez kierowcę fiata poruszającego się lewym pasem. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie wkrótce zmarł.

Podobna śmierć na pasach
Drugi wypadek miał miejsce kilkaset metrów dalej, w środę, tuż obok hotelu. 34-letnia mieszkanka powiatu ropczycko-sędziszowskiego jechała volvo S-40 tyle, że w przeciwieństwie do poniedziałkowego wypadku prawym pasem, ale również w kierunku ul. Podkarpackiej. Z kolei kierowca jadący przed nią lewym pasem zatrzymał się, bo na zebrę z lewej strony auta wchodziła 78-letnia mieszkanka Rzeszowa. Dalej było tak samo jak przy poprzednim wypadku, tyle że ofiara dostała uderzenie na prawym pasie ruchu. Kobieta zmarła.

Kierowcy uczestniczący w wypadkach byli trzeźwi. Jeżeli potwierdzą się ustalenia policjantów, kierowcy prawdopodobnie usłyszą zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci, za co mogą trafić nawet na kilka lat do więzienia. Jeżeli kierowców nie rusza to, że mogą zabić lub poważnie ranić pieszego, to być może odstraszą ich mandaty i punkty karne. – Za omijanie lub wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych grozi mandat w wysokości 500 zł i 10 punktów karnych – mówi podkomisarz Adam Szeląg z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

***
– To, że kierowcy łamią przepisy przy przejściach dla pieszych to żadna nowość, ale piesi też są po części… winni, bo powinni stosować zasadę ograniczonego zaufania. Po mojemu to każdego traktować na drodze jak idiotę – to samo zresztą tyczy się kierujących. Tak więc wchodząc na przejście powinni patrzeć i oceniać sytuację, czy jadący drugim pasem zwalnia lub hamuje. Co z tego, że za pieszym będącym na przejściu dla pieszych stoją przepisy, a kierowcę po zderzeniu nawet posadzą do więzienia lub będzie miał wypłacić odszkodowanie. Życia czy zdrowia ofierze to nie wróci.

Grzegorz Anton

10
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
pniok rzeszowskisokółorestjuraJoanna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pniok rzeszowski
Gość
pniok rzeszowski

W Rzeszowie na przejsciach dla pieszych nalezy zamontowac szlabany jak na przejazdach kolejowych. Oczywiscie zamontowac takze sygnaly dziekowe i swiatla czerwone migajace.
Dopiero po opuszczeniu zapor drogowych piesi beda mieli prawo przekraczac jezdnie.
Prawdopodobnie byl by to jednyny i najlepszy sposob na polepszenie bezpieczenstwa pieszych na ulicach Rzeszowa.

orest
Gość
orest

piesi powinni uważać na samochody a nie łazić jak święte krowy!

sokół
Gość
sokół

powiedz mi to w twarz lamusie

jura
Gość
jura

Trudne miejsce jest koło NFZ w Rzeszowie. Tam ciągle do lewoskrętu jest korek a do jazdy na wprost jest luz. Jadąc na wprost można się często naciąć na pieszego, który wyskoczy z za auta stojącego w korku. Trudno zatrzymywać się na każdych pasach podczas takiej sytuacji kiedy drugi pas jest zapchany.

Joanna
Gość
Joanna

A kiedy w końcu przestaną wyłączać światła na skrzyżowaniu ul. Dąbrowskiego i ul. Z. Chrzanowskiej??? Migające światła są tam horrorem dla chcących wyjechać z ul. Z. Chrzanowskiej. Czy ktoś mądry zareaguje też wtedy, jak ktoś tam zginie? Przecież tam co jakiś czas są kolizje i wypadki.

RzeszowskiTroll
Gość
RzeszowskiTroll

Postawić widoczne fotoradary przy głównych ulicach miasta. Polacy na złość Rostowskiemu i w duchu ogólnonarodowej przekory nie dadzą zarobić rządowi i będę jechać zgodnie z przepisami :)

Skorzystają wszyscy.

asior
Gość
asior

winna jest zasadniczo również policja i ITD, zamiast suszyć w „krzakach” na wylotówkach powinni być na Cieplińskiego, Dąbrowskiego, Hetmańskiej, Lubelskiej koło kościoła itd. czyli tam gdzie jest niebezpiecznie

pola
Gość
pola

dlatego kary dla tych co wyprzedzaja na pasach powinny być ogromne, giną niewinni ludzie, przechodzą z myslą ze samochó sie zatzymał i są spokojni a tu na drugim pasie widzą rozpędzony samochód, nie mają szans wtedy na przeżycie, na dąbrowskiego widziałam ten wypadek tydzień temu to było straszne i to ksiądz, ciągle tylko mają nowe samochody lepsze szybsze i to za kasę co się im daje na składke….to skandal….

katolik
Gość
katolik

Pieniadze ktore wierni i inni ofiarodawcy daja na składke nie sa dla ksiedza ale dla Kosciola Katolickiego.
Ksiadz KRADNIE Z TACY lub z danin jakie wierni ofiarowuja w celach obrzedow liturgicznych, jezeli zabiera te pieniadze bez wiedzy administracji Koscielnej.
Jezeli kradnie zatem ksiadz jest ZLODZIEJEM !!

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Bo lepiej wybudować kładkę za kilkanaście milionów, niż kilka za mniejsze piniądze które mogą ratować życie.
Miasti Innowacji !!!