Pijany kierowca nie uruchomi autobusu

PODKARPACIE. System antyalkoholowy montowany w pojazdach może ograniczyć śmiertelność wypadków drogowych.

Autobus miejski lub autokar przewożący dzieci nie ruszy, gdy za kierownicą zasiądzie nietrzeźwy kierowca. W pojazdach publicznego transportu zamontowane zostaną bowiem systemy antyalkoholowe, które w przypadku wykrycia podwyższonej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, zablokują np. zapłon i autobus nie ruszy  z miejsca.

Blokady antyalkoholowe mają być zamontowane w kabinie każdego polskiego autobusu (miejskiego i wożącego pasażerów na dalszych trasach). Urządzenia te sprawią , że silnik można uruchomić jedynie po pozytywnym przejściu testu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowcy takich pojazdów zanim wyjadą będą mieli obowiązek dmuchnąć w tester z ustnikiem.

Parlament Europejski przyjął już rezolucję  dotyczącą ruchu drogowego w krajach członkowskich Unii i ma to przyczynić się do spadku o połowę liczby ofiar wypadków. Oprócz drastycznego ograniczenia prędkości w centrach miast, kluczem do sukcesu ma być wprowadzenie blokad antyalkoholowych w samochodach. Przede wszystkim w autobusach.
Również w Polsce takie przepisy muszą być wdrożone. Dlatego pierwsze urządzenie – blokada antyalkoholowa o nazwie ilteQ będzie od dzisiaj przez kilka tygodni testowane przez katowickie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej. Jeżeli się sprawdzi w tamtejszych miejskich autobusach, to w przyszłym roku może trafić na Podkarpacie i do innych województw. Dzięki temu już nigdy nietrzeźwi nie będą wozić pasażerów.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments