Pijcie kranówkę! Jest lepsza niż słodkie napoje

Główny Inspektor Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia przekonują, że w wielu miejscach w Polsce woda w kranie ma bardzo dobrą jakość. Fot. Wit Hadło
Główny Inspektor Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia przekonują, że w wielu miejscach w Polsce woda w kranie ma bardzo dobrą jakość. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Celem kampanii „Zawodniacy” jest promowanie picia wody, także tej prosto z kranu, wśród dzieci, ich rodziców i opiekunów. Czy wyjdzie im to na zdrowie?

Lawinowo wzrasta liczba dzieci z nadwagą i otyłością, zwłaszcza w grupie wiekowej 6-11 lat. Nadmiar masy ciała u dzieci może prowadzić do powstawania w przyszłości chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego tak ważne jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u jak najmłodszych dzieci. Organizatorzy kampanii Główny Inspektor Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia przekonują, że w wielu miejscach w Polsce woda w kranie ma bardzo dobrą jakość, jest bogata w składniki mineralne i bez problemu można ją pić prosto z kranu; jest na pewno lepsza niż pełne chemii, słodkie napoje, a porównywalna z mineralnymi wodami butelkowanymi. Postawiliśmy to sprawdzić.

Na stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wody i Kanalizacji w Rzeszowie możemy przeczytać „dostarczana przez nas woda posiada bardzo dobre parametry, jest idealnie przejrzysta, posiada doskonały smak i zapach, że można pić ją prosto z kranu – bez gotowania. Jej jakość potwierdzona jest przez regularne, codzienne badania, prowadzone w 45 punktach na liczącej 800 km sieci położonej na terenie miasta – mówi Robert Nędza, dyrektor techniczny w MPWiK.

– Badania wody nie ograniczają się do sprawdzenia jej parametrów fizykochemicznych, ale jest kontrolowana także pod względem bakteriologicznym. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych na świecie metod uzdatniania wody, z ozonowaniem pośrednim i filtrami węglowymi, udało się nam uzyskać niemal zerową jej mętność i barwę oraz bardzo dobre oczyszczenie ze szkodliwych dla zdrowia substancji organicznych, w tym detergentów. Zawiera natomiast składniki mineralne, w tym wapń (jego niedobory są przyczyną wielu schorzeń, a w szczególności osteoporozy – dop. red.), magnez (niedobór może przejawiać się drganiem powieki, zaburzeniami pracy serca (kołataniem), wzrostem ciśnienia tętniczego, bolesnymi skurczami mięśni, np. łydek, uczuciem drętwienia czy mrowienia w kończynach, depresją – dop. red.).

Wymiana starych rur leży w gestii administratora
Za jakość wody MPWiK odpowiada jednak tylko od stacji uzdatniania do głównego wodomierza. Za instalację wewnątrz budynku odpowiada jego administrator, np. gmina, spółdzielnia czy wspólnota. To w jego obowiązku leży wymiana i oczyszczanie rur. Właściciele domów jednorodzinnych muszą o to zadbać sami. Zły stan rur ma wpływ na niemiły zapach wody (siarkowodór), zbyt wysoką zawartość żelaza, a nawet ciemne zabarwienie.

Problemem są też prywatne studnie, głównie na wsi, są one bowiem nadzorowane tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. po powodzi czy niewyjaśnionych zatruciach. Zlecenie badania wody w studni kosztuje kilkaset zł.

***
Skład wody z kranu i wody w butelce o niewielkiej mineralizacji jest bardzo podobny, ale… Wody butelkowane produkowane są wyłącznie z ujęć podziemnych, natomiast wodociągi często czerpią wodę z wód powierzchniowych, rzek, do których łatwo przenikają mikrozanieczyszczenia. Czasem mogą znaleźć się w wodzie substancje, które dopiero po jakimś czasie okażą się szkodliwe (np. kilka lat temu w Londynie do Tamizy przenikały minimalne pozostałości pigułek antykoncepcyjnych i ryby zaczęły zmieniać płeć). Wodę butelkowaną pijemy praktycznie ze źródła. Woda z kranu ma natomiast do pokonania kilometry rur, czasem tylko zardzewiałych, często jeszcze azbestowych, mających rakotwórcze działanie.

Prawdy i mity o wodzie kranowej

PRAWDY
Wodę kranową można pić bez przegotowania. Woda kranowa jest czysta bakteriologicznie, tak więc jej gotowanie jest niepotrzebne. Temperatura zabija jedynie mikroorganizmy, a te są już wcześniej z kranówki usuwane.

W wodzie z kranu są minerały. Woda w kranach jest czysta i zdrowa, a dodatkowo posiada niemałe ilości minerałów (ponad 400 mg składników mineralnych w 1 litrze) w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez.

Przegotowanie zmiękcza wodę. Przegotowanie wody powoduje wytrącenie w postaci osadu (kamienia) części minerałów – co zmiękcza wodę, ale również powoduje zubożenie składu mineralnego wody.

MITY
Twarda woda może powodować powstawanie kamieni również w organizmie. Kamienie w organizmie człowieka to złogi z nierozpuszczalnych szczawianów, moczanów fosforanów, struwitu lub cholesterolu, nie mają związku z twardością spożywanej wody.

W wodzie kranowej znajdują się groźne bakterie. Woda dostarczana mieszkańcom jest ściśle monitorowana i nie ma żadnych szkodliwych dla zdrowia bakterii.

Twarda woda ma niekorzystny wpływ na organizm. Średnio twarda woda, jaką mamy w Rzeszowie, jest uciążliwa dla sprzętów gospodarstwa domowego, ale równocześnie zawierając większe ilości takich pierwiastków jak magnez czy wapń, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pisul
pisul
7 lat temu

W tym zdaniu jest chyba blad? Woda z kranu ma natomiast do pokonania kilometry rur, czasem tylko zardzewiałych, często jeszcze azbestowych, mających rakotwórcze działanie. Azbest jest rakotworczy ale wdychany przez pluca. Mikro wlokna azbestu w wodzie nie maja zadnego dzialania a raczej niepozadanego dzialania.

socjolog
socjolog
7 lat temu

co z tego że woda czysta o jonowana jak rury stare i zardzewiałe !!!!

socjolog
socjolog
7 lat temu

„promowanie picia wody, także tej prosto z kranu, wśród dzieci, ich rodziców i opiekunów. Czy wyjdzie im to na zdrowie?” to się okaże za jakieś kilka lat hehehe…

blokers
blokers
7 lat temu

Zawsze zaczyna się od autoreklamy,dlatego czuję przez skore ,ze cena wody pójdzie w gore.Trzeba sfinansować fanaberie Ferenca, marnowanie wody w różnych rzeszowskich wodotryskach.

eugeniusz patera67
eugeniusz patera67
7 lat temu
Reply to  blokers

Nieuku bredzisz. Fontanna multimedialna „wodotryski” krazy w ukladzie zamknietym :) Kolejny flachowiec co to i porod przyjmie i swiniaka rozbierze. Wracaj do siebie do Gnojnicy

blokers
blokers
7 lat temu

Znalazł mi się fachura,dzisiaj swięto i zamiast zaświecić lampkę ,znęcasz się nad komputerem.Kto jak kto,ale ty na pewno masz cepami dowód osobisty podbity.

mamnick
mamnick
7 lat temu

Doprawdy POwiadam WAM!PYSZNA JEST FERENCÓWKA!
KAMIEŃ,CHLOR,RDZA!!!!!!!

gosc
gosc
7 lat temu

Najlepsze w życiu to joda i systematyczne wypróżnianie się

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

no tak sugestie o pobieraniu próbek wody w domach / potem ich badaniu / publikowaniu danych – przez niezależną instytucję – no to tak bo jak nie to pozostaje tylko herbatka góralska i wtedy może faktycznie jest super smak – nie ?

marian
marian
7 lat temu

Produkują wodę z szamba, bo na ujęciu wody w Zwięczycy woda jest bezklasowa, zanieczyszczona chemicznie i biologicznie. Scieki które wychodzą z oszczszczalni ścieków w Rzeszowie są jakosciowo lepsze niż to z czego produkuje się wodę w Rzeszowie. Więc po co robic głupie kampanie i się chwalic jak nie ma czym. Mam pytanie czy ciagle w Rzeszowie są rury azbestowe i gdzie???

Rob
Rob
7 lat temu

TAK tylko średnio raz-dwa razy na miesiąc ( najczęściej po ulewach deszczu) woda w Rzeszowie śmierdzi tak chemią że trudno sie w niej umyć a co dopiero wypić…

Michał
Michał
7 lat temu

Popieram. Niech nam nie podają badań u źródła, tylko niech pojadą na kilka osiedli. Na każdym z dwóch trzech mieszkań pobiorą próbki wody i niech podadzą do publicznej wiadomości jaka to super woda.

karolw
karolw
7 lat temu

to prawda badana jest w wodociągu u źródła i tam jest czysta , ale po przejściu przez sieć jest porównywalna z gnojowicą . Pozdrawiam