Piknik z historią przy zamku książąt Lubomirskich

Fot. agencja BIGDESIGN

RZESZÓW. Tryumfalny pochód wojsk husarskich hetmana Hieronima Augustyna Lubomirskiego zainauguruje w samo południe, 1 maja, piknik kulturalno-historyczny „Lubomirski wraca do Rzeszowa”.

Uroczysta defilada, inspirowana przybyciem hetmana Lubomirskiego do miasta po wiktorii wiedeńskiej w 1683 roku, będzie jedną z atrakcji wydarzenia nawiązującego do dziejów rodu Lubomirskich i historii Rzeszowa.

– Historia świetności Rzeszowa i historia rodu Lubomirskich są ze sobą ściśle związane. Książę hetman Hieronim Augustyn Lubomirski wpłynął nie tylko na rozwój miasta, ale też kształtował bieg polskiej i europejskiej historii. Przybliżając tę niezwykłą postać i atmosferę czasów, w których żył, chciałbym obudzić w Rzeszowianach dumę z ich miasta, wydobyć potencjał przekazywany z pokolenia na pokolenie, który tkwi w Mieszkańcach, a zarazem w atrakcyjny sposób pokazać koloryt i tradycje dawnych czasów, z których nadal czerpiemy – mówi książę Jan Lubomirski, organizator wydarzenia, Prezes Fundacji Książąt Lubomirskich.

Piknik kulturalno-historyczny odbędzie się w środę, 1 maja, przy zamku książąt Lubomirskich. Rzeszowianie będą mogli m.in. podziwiać defiladę oddziałów hetmana Hieronima Augustyna Lubomirskiego, poznać sposoby prowadzenia bitew przez wojska husarskie oraz zwiedzić obóz wojskowy. W programie wydarzenia znalazły się również pokazy sokolnictwa, wyjątkowy bal dworski, koncert orkiestry dętej i Orkiestry Szałamaistek. Smakosze polskiej kuchni będą mogli spróbować także tradycyjnych polskich dań, które gościły na książęcym stole.

Książę hetman Hieronim Augustyn Lubomirski był właścicielem Rzeszowa, dziedzicem dóbr Wiśnicz i Jarosław. Na czele swojego prywatnego wojska brał udział w walkach z hetmanem kozackim Piotrem Doroszenką, uczestniczył w kampanii chocimskiej i wyprawie Sieniawskiego do Mołdawii w latach 1673-1674. W czasie bitwy pod Wiedniem jego oddziały jako pierwsze przedarły się przez linię wroga i dotarły do bram Wiednia, a w 1702 roku poprowadził ostatnią w historii Polski szarżę husarii w bitwie  przeciwko Szwedom pod Kliszowem.

Plan najważniejszych wydarzeń w ramach Pikniku „Lubomirski wraca do Rzeszowa”

ŚRODA, 1 MAJA
Godz. 12-13 – Przemarsz husarii (trasa: al. Lubomirskich, ul. 3 Maja, Rynek, ul. 3 Maja, al. Lubomirskich, fosy zamkowe)
Godz. 13-14 – Pokazy walk husarskich, pokazy straży zamkowej (fosy zamkowe)
Godz. 14-19 – Pokaz tańców dworskich, pokaz straży zamkowej, obozowisko historyczne (fosy zamkowe)

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o