Pilkington otwarty

Obecnie, w nowej fabryce utworzonych zostało 150 miejsc pracy. Dalsze zatrudnienie odbywać się będzie etapami. Na koniec tego roku będzie to 250, a w 2014 r. około 500 osób. Fot. Bogdan Myśliwiec

CHMIELÓW. Największa inwestycja zagraniczna 2011 roku w Polsce już uruchomiona. W niecały rok kosztem 350 mln zł powstała gigantyczna fabryka, a wkrótce nawet 500 miejsc pracy.

14 września w Chmielowie w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oficjalnie otwarto nowy zakład szyb samochodowych Pilkington Automotive Poland. Inwestycja należącej do japońskiej spółki NSG Group pochłonęła 350 mln zł.

Pilkington Automotive Poland istnieje od 1997 r., a od 2006 roku jest częścią międzynarodowego koncernu NSG Group. Znajdująca się w Sandomierzu spółka jest obecnie jednym z największych producentów szyb samochodowych na rynek części oryginalnych i zamiennych w Polsce oraz dostarczającym swoje wyroby do czołowych producentów marek samochodowych na świecie.

Decyzja o budowie nowej fabryki koncernu NSG zapadła w roku 2011 i niemal natychmiast ruszyły prace w oddalonym od Sandomierza o około 30 km Chmielowie.

Podczas piątkowego otwarcia można już było zobaczyć kompletnie wyposażoną fabrykę, której budowa pochłonęła dotychczas 350, a wkrótce doinwestowana zostanie kolejnymi 100 mln zł.

- W Chmielowie produkowane będą szyby samochodowe przednie dla marek General Motors, Ford, Volkswagen, Fiat, a także szyby do samochodów ciężarowych takich marek jak MAN, DAF, Mercedes i Volvo – mówi Ryszard Jania, prezes Pilkington Automotive Poland. – Obecnie trwa faza testowa maszyn i pracowników. Faktyczna produkcja szyb przeznaczonych do sprzedaży powinna ruszyć pod koniec bieżącego roku.

Prezes Jania przyznaje, że chmielowska inwestycja to najważniejszy element planu strategicznego NSG Group. – Drugi etap to lata 2013-2014, kiedy planujemy zainstalować urządzenia i uruchomić produkcję szyb bocznych. Fabryka w Chmielowie podwoi wówczas swoją produkcję Pilkington Automotive w Polsce i wytwarzać będzie rocznie 7 mln sztuk szyb – mówi Jania.

Małgorzata Rokoszewska

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.