PiS przedstawia pomysły na walkę z chuliganami

Posłowie PiS podczas konferencji. Od lewej: Adam Hofman, Mariusz Błaszczak i Ryszard Czarnecki. Fot. PAP

WARSZAWA. Drżyjcie kibole!Złożony w środę przez PiS projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych przewiduje m.in.: wprowadzenie możliwości karania chuliganów dożywotnim zakazem stadionowym i pracami społecznymi, a także podwojenie obecnie obowiązujących kar za przestępstwa stadionowe.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej w Sejmie poinformował, że w projekcie zaproponowano podwojenie obecnie obowiązujących kar za m.in. wtargniecie na murawę, zakrywania twarzy i rzucania niebezpiecznych przedmiotów na stadionie.
Poinformował, że projekt wprowadza też możliwość ukarania tych, którzy na stadionie łamią prawo, poprzez prace społeczne. – Wprowadzamy także możliwość ustanowienia przez sąd dożywotniego zakazu stadionowego; dotychczas tej możliwości nie było – zaznaczył Błaszczak.

Zakaz noszenia białej broni
W projekcie znalazły się również zapisy dotyczące zakazu noszenia broni białej. Szef klubu PiS zwrócił uwagę, że jego partia złożyła już wcześniej odrębny projekt w tej sprawie, ale na poprzednim posiedzeniu posłowie PO wnioskowali o odrzucenie go w pierwszym czytaniu i dlatego posłowie PiS chcą wprowadzić taki zakaz w nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Współpraca jak na Zachodzie
PiS chce też – mówił Błaszczak – położyć większy nacisk na współpracę pomiędzy klubami piłkarskimi a organizacjami skupiającymi kibiców. Jak zastrzegł, chodzi jednak o prawdziwe organizacje, takie jakie funkcjonują na zachodzie Europy. Zgodnie z projektem kluby będą miały nakaz współpracy z takimi organizacjami.

Kim jest kibol?
Szef klubu PiS dodał, że projekt zawiera też definicję organizacji kibicowskiej, czego – zaznaczył – w dotychczasowym prawodawstwie brakowało.
Proponujemy także wprowadzenie przepisu, jaki funkcjonuje w Danii, umożliwiającego na niektórych stadionach do tego przystosowanych, wykorzystywanie rac przez kibiców, ale pod warunkiem wpłacenia kaucji – powiedział Błaszczak. Jak zaznaczył, jeśli w wyniku użycia rac doszłoby do strat materialnych, czy aktów chuligaństwa kaucja przepadałaby.

p, PAP

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments