PiS upaństwowi szpitale?

Samorządy, do których należy w Polsce większość lecznic, określają ten pomysł jako „nacjonalizację, powrót do PRL-u i zamach na pieniądze mieszkańców”. – Na pewno zrobimy wszystko co w naszej mocy, by do tego nie dopuścić. Nie po to przez lata traktowaliśmy wydatki na rozbudowę i wyposażenie szpitala priorytetowo, często kosztem innych zadań, by teraz go oddać – mówi stanowczo Adam Krzysztoń, starosta łańcucki, wiceprezes Związku Powiatów Polskich.
I przypomina, że Centrum Medyczne w Łańcucie już od blisko roku stoi na pierwszej linii walki z pandemią, mając wzorcowo prowadzony kliniczny oddział zakaźny i jedyny w regionie oddział psychiatryczny dla dzieci.

Skąd w ogóle pomysł na konsolidację szpitali? Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, pandemia pokazała, że rozproszone zarządzanie, rozproszenie zasobów i właścicieli szpitali powodują bałagan organizacyjny. Te deklaracje wywołały jednak ostrą reakcję ze strony samorządowców wszystkich szczebli. Suchej nitki na rządowym pomyśle nie zostawili przedstawiciele samorządów miejskich i wojewódzkich. Oburzenia zamysłem przejęcia szpitali przez państwo nie kryją również powiaty, które prowadzą około 260 szpitali. Dlaczego samorządy nie zgadzają się na rządowe zapowiedzi upaństwowienia szpitali? – Centralizacja szpitali to powrót do PRL i zarządzania wszystkim bezpośrednio z Warszawy. Poza tym w resortowym zespole nie ma żadnego przedstawiciela samorządów, choć te od ponad 20 lat są organami prowadzącymi jednostki ochrony zdrowia w województwach i powiatach – grzmieli przedstawiciele samorządów podczas konferencji. Podnosili, że w szpitale zainwestowali setki milionów zł, często kosztem innych zadań. I po co. By teraz to ot tak oddać? Mówili, że bez zwiększenia środków finansowych żadna reforma nie ma sensu, a tym bardziej centralizacja. – W Polsce udział planowanych wydatków na ochronę zdrowia w budżecie państwa wynosi 5,3 proc., podczas gdy np. w Niemczech nakłady te stanowią 11 proc budżetu – podnosili.
Zarządzenie ministra zdrowia „w sprawie utworzenia zespołu do spraw przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne” ukazało się 23 grudnia. Zespół ma przygotować założenia ustawowych zmian w kilku kluczowych obszarach, obejmujących, między innymi: restrukturyzację szpitali, w tym ich zobowiązań; przekształcenia właścicielskie; konsolidację sektora szpitalnictwa, przeprofilowanie szpitali oraz zmianę struktury świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez szpitale, nie później niż do 28 lutego 2021 r., a projekt ustawy wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji (OSR) – do końca maja 2021 r.

Anna Moraniec

5 39 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pompo
Pompo
1 miesiąc temu

PiS to zagłada samorządności

dd3b601df7da5f3408809ecbf5e7f1bd.jpg
radek
radek
1 miesiąc temu

Opieka medyczna w kraju wymaga kompleksowej reformy, w której określi się także formy własności. Państwo nie sprawdziło się nigdzie jako właściciel wszystkiego,nie sprawdzi się też jako właściciel wszystkich szpitali.Mija 30 lat od zmiany ustroju ale za reformę służby zdrowia nie brały się żadne ekipy rządzące.Ona jest trudna,wymaga żmudnej pracy i wiedzy z różnych dziedzin,ale też jest konieczna. Dokładanie coraz większych sum pieniędzy do obecnego systemu to wyrzucanie forsy bez gwarancji poprawy.

kolo
kolo
1 miesiąc temu

Prezydencka popierdółka podpisała dzisiaj papiery że w dyplomacji mogą pracować osoby bez studiów i znajomości języka :) Po nacjonalizacji szpitali leczyć nas będą ludzie bez studiów medycznych, ale żarliwie się modlący :) Jest cała masa biernych miernych ale wiernych i cała masa stołków do obsadzenia :)

Pompo
Pompo
1 miesiąc temu

PiS już upanstwowił Autosan który jest bankrutem.
Upanstwowił kolokwialnie stadniny koni arabskich które zniszczył.
To i zniszczy szpitale.
Proponuję szefem od tego zrobić Sasina

jacek-sasin-organizowalem-lot-do-smolenska-wybory-10-maja-co-wam-jeszcze-zorganizowac.jpg
maniek
maniek
1 miesiąc temu

Tak zarządzają i inwestują, że kilka lat trzeba czekać do specjalisty.

Marek
Marek
1 miesiąc temu

Najwyższy czas upaństwowić te prywatne szpitale które powstały za łapówki od ludzi chorych,należ sprawdzić wszystko od podstaw

państwowa służba zdrowia już była
państwowa służba zdrowia już była
1 miesiąc temu
Reply to  Marek

Ty nie wiesz co mówisz w państwowych szpitalach dopiero będziesz miał wszystko i nic, leczyć to się dopiero będziesz mógł za łapówki bo to będzie niczyje i nikt nie będzie dbał o jakość. Prywatny mósi walczyc o najwyzszy standart bo nik by inaczej do niego nie przyszedł a to niestety kosztuje. Lepiej zapłać za leczenie jak dawać łapówkę.

Marek
Marek
1 miesiąc temu

Głupi jesteś tam tak samo stoisz i czekasz jak w państwowym chyba ze dasz im do łapy, bo NFZ ich nie obchozi dziś przyjmują w blokach a kwitów za wizyte nie dają

odpowiedz
odpowiedz
1 miesiąc temu
Reply to  Marek

Ja mówię Ci o szpitalach a nie gabinetach w blokach.

Tony
Tony
1 miesiąc temu
Reply to  Marek

Idiota