Pizza – symbolem dwóch kultur

Fot. sxc.hu

Najpopularniejszy fast food na świecie, czyli pizza to dla Włochów kulinarna świętość. Mieszkańcy Italii w przeciwieństwie do reszty świata szanują swoją tradycyjną potrawę i nie jedzą jej prosto z pudełka, rękami. Szczególny szacunek należy się tej, która nosi imię włoskiej królowej…

Mało kto wie, że pierwsza współczesna pizza miała powstać w 1889 r., kiedy to Neapol odwiedziła królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka wraz z mężem. Tamtejszy piekarz, niejaki Raffaele Esposito, przygotował na jej cześć specjalną potrawę – pizzę w barwach falgi, w której podstawowymi składnikami były: pomidory (czerwień), ser mozzarella (biel) i bazylia (zieleń), reprezentujące narodowe barwy Włoch. Nazwano ją margherita i do dziś jest to nazwa najpopularniejszej, najprostszej wersji pizzy. Jak przekonuje Vito Casetti, dziennikarz włoskiego pochodzenia, najlepszą pizzę zjemy w Neapolu. To miejsce, gdzie najpopularniejszy „placek świata” ma status dzieła sztuki. I niech nam nie przyjdzie do głowy doprawianie jej po swojemu, apeluje dziennikarz. – Nigdy nie wolno pytać w restauracji o sos do pizzy, że o ketchupie nie wspomnę. To grzech numero uno – wyjaśnia. Grzechem numero due może być samo ciasto, za grube i zbyt wzbogacone różnymi dodatkami. Idealne włoskie ciasto musi być dobrze wyrobione i wypieczone w specjalnym piecu opalanym drewnem. Przygotowanie takiego paleniska zajmuje sporo czasu, to dlatego tradycyjną włoską pizzę serwuje się najczęściej na kolację. Z kolei wyliczono, że na świecie najwięcej pizzy zjada się w sobotnie wieczory.

Paradoksalnie najwięcej pizzy zjadają Amerykanie – średnio prawie 11 kg rocznie. Jednak to do Polaków należy rekord. W 2010 roku na krakowskich Błoniach powstała najdłuższa pizza świata, która mierzyła równo 1010 metrów długości.

Dziś pizza stanowi symbol dwóch kultur – włoskiej, dla której wciąż pozostaje kulinarną świętością, przygotowywaną z najwyższej jakości składników i amerykańskiej, która sprowadziła ją do najpopularniejszej i najszybszej potrawy.

PAP Life, anja

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments