PKS chce budować dworzec przy Grottgera

Według planów PKS, stary budynek dworcowy miałby być rozebrany i w zamian wybudowany nowoczesny dworzec. Fot. Wit Hadło

Radni miejscy podjęli decyzję, że zgodnie z planem miejscowym zagospodarowania przestrzennego nowy dworzec PKS ma być budowany przy ul. Kochanowskiego. Jednak prezes tego przedsiębiorstwa komunikacyjnego zapowiada, że złoży wniosek do prezydenta Rzeszowa, żeby dworzec mógł powstać przy ul. Grottgera. 100 mln zł na budynek i zaplecze takiego centrum przesiadkowego chce wydać amerykański fundusz.

– Wystąpimy do prezydenta Rzeszowa o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w sprawie lokalizacji nowego dworca PKS
– poinformował nas Piotr Klimczak, prezes PKS. – Rada Miasta uchwaliła taki plan i według niego miałby on powstać, gdzie indziej – przy ul. Kochanowskiego. Po analizie z architektami i urbanistami z takim wnioskiem do władz miasta wystąpimy w ciągu dwóch miesięcy. Chcemy nowego dworca przy ul. Grottgera.
Nowy dworzec ma mieć nie tylko funkcje komunikacyjne, ale też usługowe i komercyjne. Dzięki temu można będzie utrzymać dworzec autobusowy. Znaleziono już inwestora, który chce wyłożyć 100 mln zł na budowę od podstaw nowego rzeszowskiego centrum przesiadkowego. Pieniądze na ten cel chce wydać amerykański fundusz. Jaki to konkretnie fundusz – prezes PKS-u nie chciał zdradzić. Nie chciał też komentować uchwały radnych miejskich, którzy przygotowali miejscowy plan zagospodarowania dla przyszłego dworca, ale przy ul. Kochanowskiego. Szef przedsiębiorstwa komunikacyjnego nadal zostaje przy swojej decyzji i postawieniu dworca przy ul. Grottgera.
Obecny budynek dworca przy ul. Gottgera, przystanki i plac manewrowy jest jak najgorszą wizytówką miasta. W ostatnich latach, mimo nacisku władz miasta, żeby odnowić i rozbudować ten obiekt, PKS informował, że nie ma na ten cel pieniędzy. Sytuacja jednak się zmieniła i udało się pozyskać zagranicznego inwestora. PKS jest w trakcie zakupu działek na tyłach dworca autobusowego, na terenie dawnego składu węgla i należącego do Przedsiębiorstwa Spedycji Krajowej. Ta działka ma ponad 80 arów i w sumie na nowy dworzec przy ul. Grottgera i przystanki będzie można przeznaczyć 1,5 ha. Nowy dworzec – jak przekonuje prezes PKS-u – miałby być gotowy za cztery lata. Oczywiście stary budynek dworcowy zostałby rozebrany.
Jednak według władz miasta, lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie dworca przy ul. Kochanowskiego – pomiędzy ulicą a torami kolejowymi. Taka wersja wiąże się z ciężarem finansowania tej inwestycji przez ratusz, a nie PKS. W tym przypadku nie ma jeszcze terminu, kiedy taki dworzec byłby wybudowany.

Mariusz Andres

4.7 14 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
roter
roter
1 miesiąc temu

Piękny ten dworzec :) Taki innowacyjny :)

ROMAN
ROMAN
1 miesiąc temu

Teren przy kochanowskiego jest idealny na dworzec PKS – tylko jest jeden myk;
Należy wybudować tunel pod torami od strony wschodniej aby ten dworzec skomunikować ze stacją PKP.
Dlaczego tego nie zrobiono wcześniej tj. Podczas przebudowy peronów – jak firmy i sprzęt był na miejscu co?

jak
jak
1 miesiąc temu
Reply to  ROMAN

Chłopie nie wiesz co piszesz – tunel – w twojej głowie

ROMAN
ROMAN
1 miesiąc temu
Reply to  jak

Kochany byłem i żyłem w 9 krajach świata swoje widziałem – to jak z tego dworca przy kochanowskiego pasażerowie bedą się przemieszczać do dworca PKP – POMYŚL :
Innowacyjnej Teleportacji jeszcze w mieście imitacji nie ma.

Mietek
Mietek
1 miesiąc temu
Reply to  ROMAN

a teraz nie ma tam tunelu?

Dtrt
Dtrt
1 miesiąc temu

Sciema. Nie maja żadnego inwestora. Zburzyć ta bude bo wstyd dla miasta.

Andrzej
Andrzej
1 miesiąc temu
Reply to  Dtrt

Może twój dom zburzymy bo brzydki i wstyd. To teren prywatny więc co cwaniakujesz?

obecna wizytówka to wielki wstyd dla właściciela
obecna wizytówka to wielki wstyd dla właściciela
1 miesiąc temu
Reply to  Andrzej

Według Ciebie jak prywatny to można w gównie się tarzać. Tam przychodzą ludzie i tak normalnie to juz nie jest prywata dlatego w takim miejscu to gówno należy rozebrać.

janusz
janusz
1 miesiąc temu

Dlaczego miastao nie uchwala planów zagospodrowania przestrzenego na nowych terenach przyłaczonych do Rzeszowa jak Przybyszówka tereny na południe od strefy ekonomicznej czy zachodnie a czesc wzdłuż S-19.Chyba tylko dlatego że koledzy jeszcze działek rolnych nie wykupili a zmienia na siłę miejsce bazy PKS.W Rzeszowie na 17 % jest tytlko plan zagospodrowania przestrznennego a nie ma bo wtedy wydaje sie tzw.WZ i kasa leci do prywatnych kieszeni decydenta.Zapewne ktoś chce PKS wyrzucić z tego miejsca bo ma widocznie ochote te działki przejąc pod zabudowę handlowo-mieszkalną budując apartamenty.

mieszkaniec centrum
mieszkaniec centrum
1 miesiąc temu

Nie bardzo rozumiem . Teren obecnego dworca i sam dworzec jest własnościa miasta czy firmy prywatnej ? Jeśli firmy prywatnej to co miastu do tego

jak
jak
1 miesiąc temu

Jest własnością prywatną, ale to jest Polska