PKS w Dębicy – prywatyzacja czy komunalizacja?

– Jesteśmy w stanie przejąć tylko zrestrukturyzowany i oddłużony PKS – mówi Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy. – Obecnie miasto ma problemy finansowe i przejęcie spółki z problemami nie służyłoby ani Dębicy, ani PKS-owi. Fot. Artur getler

DĘBICA. Samorządy chciałyby przejąć PKS, bo boją się monopolu.

Samorządy z powiatu dębickiego wystosowały do Ministerstwa Skarbu Państwa list, w którym deklarują chęć współpracy w ratowaniu PKS Dębica. Ratusz w Dębicy jest zainteresowany komunalizacją (przejęciem) spółki. Resort Skarbu zawiesił na razie prywatyzację, bo prokuratura bada czy przebiega ona prawidło.

Ministerstwo Skarbu Państwa, właściciel PKS Dębica, od kilku miesięcy chce sprywatyzować spółkę, jednak związkowcy z PKS-u sprzeciwili się formie prywatyzacji i złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników z Ministerstwa Skarbu Państwa. Resort wstrzymał na razie procedurę prywatyzacyjną, w której wystartowała tylko firma przewozowa Monis, działająca już na terenie powiatu  dębickiego.

Z powodu śledztwa proces prywatyzacji zawieszono. W między czasie podczas ostatniego Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Dębickiego, przedstawiciele samorządów wystosowali do ministerstwa list, w którym wyrazili gotowość do przejęcia przedsiębiorstwa. – Pismo, to prośba o rozważenie możliwości restrukturyzacji i oddłużenia tej spółki, co może umożliwić podjęcie starań o jej komunalizację – mówi Katarzyna Kozłowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa.

Według stanowiska Konwentu Wójtów i Burmistrzów, samorządem wiodącym przy komunalizacji byłoby miasto Dębica.  Czy zadłużony dębicki ratusz na to stać? – Jeżeli PKS zostałby oddłużony i zrestrukturyzowany, bylibyśmy w stanie podjąć taką inicjatywę – mówi Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy.

Resort Skarbu nie mówi nie. – Proces prywatyzacji Spółki jest zaawansowany, jednak nie została jeszcze podpisana umowa sprzedaży spółki – mówi Katarzyna Kozłowska.

Oznacza to, że drzwi jeszcze nie zostały zamknięte. Nie wiadomo jednak, czy ministerstwo będzie chciało restrukturyzować PKS. Tu trzeba zaznaczyć, ze Ministerstwo odrzuciło jak dotychczas dwukrotne wnioski o restrukturyzację spółki, jakie przedstawił zarząd PKS.

Artur Getler

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Ambrożyabz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ambroży
Gość
Ambroży

ABZ – przestań pieprzyć wieprza pieprzem! „Dębica. Burmistrz Paweł Wolicki: Nie kandyduje do PE, będę kandydował na burmistrza Dębicy wtorek, 26 lutego 2013 10:41 787 źródło : Wiadomości dębickie” Burmistrz Dębicy Paweł Wolicki coraz częściej pokazuje się w mediach ojca Tadeusza Rydzyka oraz w towarzystwie Jarosława Kaczyńskiego. Równocześnie rozeszły się pogłoski, że jest to już element nadchodzącej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego do którego Wolicki ma zamiar kandydować. Nie mam takiego planu – deklaruje sam zainteresowany. To poseł Jan Warzecha rozpowszechnia takie plotki, aby buntować PiS. Według nieoficjalnych wiadomości Paweł Wolicki ma zamiar starać się o mandat do Europarlamentu i… Czytaj więcej »

abz
Gość
abz

niech nieudolny pisowiec zrestrukturyzuje się sam i tzw urząd miejski w Dębicy , typowy budżetowy bankrut ,precz z budżetowymi nierobami !! Mniej budżetowych nierobów niższe podatki dla podatników !!!