PKS w Dębicy – prywatyzacja czy komunalizacja?

– Jesteśmy w stanie przejąć tylko zrestrukturyzowany i oddłużony PKS – mówi Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy. – Obecnie miasto ma problemy finansowe i przejęcie spółki z problemami nie służyłoby ani Dębicy, ani PKS-owi. Fot. Artur getler

DĘBICA. Samorządy chciałyby przejąć PKS, bo boją się monopolu.

Samorządy z powiatu dębickiego wystosowały do Ministerstwa Skarbu Państwa list, w którym deklarują chęć współpracy w ratowaniu PKS Dębica. Ratusz w Dębicy jest zainteresowany komunalizacją (przejęciem) spółki. Resort Skarbu zawiesił na razie prywatyzację, bo prokuratura bada czy przebiega ona prawidło.

Ministerstwo Skarbu Państwa, właściciel PKS Dębica, od kilku miesięcy chce sprywatyzować spółkę, jednak związkowcy z PKS-u sprzeciwili się formie prywatyzacji i złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników z Ministerstwa Skarbu Państwa. Resort wstrzymał na razie procedurę prywatyzacyjną, w której wystartowała tylko firma przewozowa Monis, działająca już na terenie powiatu  dębickiego.

Z powodu śledztwa proces prywatyzacji zawieszono. W między czasie podczas ostatniego Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Dębickiego, przedstawiciele samorządów wystosowali do ministerstwa list, w którym wyrazili gotowość do przejęcia przedsiębiorstwa. – Pismo, to prośba o rozważenie możliwości restrukturyzacji i oddłużenia tej spółki, co może umożliwić podjęcie starań o jej komunalizację – mówi Katarzyna Kozłowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa.

Według stanowiska Konwentu Wójtów i Burmistrzów, samorządem wiodącym przy komunalizacji byłoby miasto Dębica.  Czy zadłużony dębicki ratusz na to stać? – Jeżeli PKS zostałby oddłużony i zrestrukturyzowany, bylibyśmy w stanie podjąć taką inicjatywę – mówi Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy.

Resort Skarbu nie mówi nie. – Proces prywatyzacji Spółki jest zaawansowany, jednak nie została jeszcze podpisana umowa sprzedaży spółki – mówi Katarzyna Kozłowska.

Oznacza to, że drzwi jeszcze nie zostały zamknięte. Nie wiadomo jednak, czy ministerstwo będzie chciało restrukturyzować PKS. Tu trzeba zaznaczyć, ze Ministerstwo odrzuciło jak dotychczas dwukrotne wnioski o restrukturyzację spółki, jakie przedstawił zarząd PKS.

Artur Getler

do “PKS w Dębicy – prywatyzacja czy komunalizacja?”

 1. Ambroży

  ABZ – przestań pieprzyć wieprza pieprzem!
  „Dębica. Burmistrz Paweł Wolicki: Nie kandyduje do PE, będę kandydował na burmistrza Dębicy
  wtorek, 26 lutego 2013 10:41 787 źródło : Wiadomości dębickie”
  Burmistrz Dębicy Paweł Wolicki coraz częściej pokazuje się w mediach ojca Tadeusza Rydzyka oraz w towarzystwie Jarosława Kaczyńskiego. Równocześnie rozeszły się pogłoski, że jest to już element nadchodzącej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego do którego Wolicki ma zamiar kandydować. Nie mam takiego planu – deklaruje sam zainteresowany. To poseł Jan Warzecha rozpowszechnia takie plotki, aby buntować PiS.
  Według nieoficjalnych wiadomości Paweł Wolicki ma zamiar starać się o mandat do Europarlamentu i dlatego coraz częściej spotyka się z tymi, którzy mogą mu w tym pomóc. Kilkukrotnie był gościem ojca Tadeusza Rydzyka gdzie w Telewizji Trwam oraz Radiu Maryja mówił o swoim pomyśle na poprawę losu polskich rodzin, który określa mianem familiaryzmu. Mówił o nim również podczas konferencji zorganizo-wanej przez PiS kilkanaście dni temu pod hasłem „Teraz Rodzina”. Jednocześnie rozeszła się pogłoska, że zamierza kandydować do Parlamentu Europejskiego. Jest jednak pewien problem – bo z naszego re-gionu jest już europosłem Tomasz Poręba, któremu ewentualna kandydatura Wolickiego mogła by zaszkodzić. Dlatego rozważana jest kandydatura Wolickiego z Małopolski, a dokładniej z rejonu Nowego Sącza aby osłabić pozycję byłego posła PiS Arkadiusza Mularczyka, który szeregi PiS opuścił i reprezentuje obecnie Solidarną Polskę.
  Wolicki dementuje te informacje i mówi, że jest to nieprawda. To poseł Jan Warzecha rozsiewa takie informacje, aby zamieszać wśród członków PiS – mówi Paweł Wolicki. Z posłem Tomaszem Porębą jestem w bardzo dobrych relacjach i na pewno nie zrobię nic co mogło by mu zaszkodzić w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zamierzam natomiast po raz trzeci kandydować na stanowisko burmistrza Dębicy w przyszłorocznych wyborach samorządowych.
  Zapytany o sprawę poseł Jan Warzecha odpowiada. Burmistrz Wolicki od kilku lat nie jest człónkiem PiS. Dlatego jego ewentualne kandydowanie do PE lub gdzieś indziej to będzie jego suwerenna decyzja. Nie mam w zwyczaju rozsiewać plotek wolę opierać się na faktach. A prawdę w sprawie chęci kandydowania zna sam burmistrz.”

 2. abz

  niech nieudolny pisowiec zrestrukturyzuje się sam i tzw urząd miejski w Dębicy , typowy budżetowy bankrut ,precz z budżetowymi nierobami !! Mniej budżetowych nierobów niższe podatki dla podatników !!!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.