PKW ujawniła dane z 99,78 procent obwodów

KRAJ. Kogo w II turze poprą najwięksi przegrani niedzielnego głosowania?

Andrzej Duda uzyskał 43,67 procent głosów, a Rafał Trzaskowski 30,34 procent Trzeci jest Szymon Hołownia z 13,85 procentami poparcia. Tuż za podium uplasował się Krzysztof Bosak z wynikiem 6,75 procent. Frekwencja wyniosła 64,4 procent – takie wyniki zaprezentowała w poniedziałek przed południem Państwowa Komisja Wyborcza. To dane zebrane z 99,78 procent obwodów.

Dotychczasowe wyniki wyborów mówią jasno, że do drugiej tury zakwalifikował się obecny prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak wyjaśniał na konferencji prasowej, że Państwowa Komisja Wyborcza wciąż czeka na 63 protokoły z obwodowych komisji wyborczych. Brakowało m.in. 11 protokołów z Warszawy, a także danych z jednej komisji z Łodzi, trzech z Katowic, jednej z Łowicza oraz z około 25 komisji z Mielca.

Jednostki na równi z partiami

Okazuje się, że gdy zestawimy aktualne dane z wyborów prezydenckich z wynikami wyborów do Sejmu RP z 2019 roku, liczba oddanych głosów wykazuje się ciekawą regularnością. Andrzej Duda, uzyskując 43,67 proc. poparcia mógł liczyć na głosy 8,4 mln Polaków. Wynik prezydenta różni się nieznacznie od wyniku, jaki w 2019 r. uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, na które wówczas głosowało 8 mln obywateli.

Podobna prawidłowość zachodzi również w przypadku, kiedy przeanalizujemy 30,34 procentowy wynik Rafała Trzaskowskiego, na który złożyło się 5,8 mln głosów. W 2019 roku Koalicja Obywatelska, której częścią jest Platforma Obywatelska, uzyskała 5 mln głosów poparcia narodu. Co ciekawe, podobną liczbę głosów KO otrzymała także podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego (5,2 mln głosów).

Kto kogo poprze?

Powyższe wyliczenia wskazują, że Koalicja Obywatelska ma dość wierny elektorat. Niemniej jednak może to być niewystarczającym argumentem w drugiej turze wyborów prezydenckich. Na laurach nie może osiadać również przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, któremu do reelekcji brakuje ok. 7 proc. głosów.

„Łakomym kąskiem” będzie zapewne 2,6 mln głosów, dzięki którym Szymon Hołownia, z wynikiem 13,85 proc., zapewnił sobie trzeci wynik jako niezależny kandydat, który jednoznacznie zaznaczył, że w drugiej turze nie poprze Andrzeja Dudy. – Z moimi liderami uzgodnię agendę trzech czy czterech najważniejszych dla nich rzeczy i położymy je przed Rafałem Trzaskowskim. Powiemy: „Jest ci z tym po drodze? Jesteś w stanie to zaakceptować? Bo jeśli tak, to ten komunikat pomoże wielu z nas podjąć decyzję” – mówił na łamach TVN24 Szymon Hołownia.

Krzysztof Bosak, który może poszczycić się czwartym wynikiem, jasno zaznaczył, że nie popiera ani prezydenta Dudy, ani prezydenta Trzaskowskiego. Konfederacja na swoim oficjalnym profilu na Facebooku poinformowała jednak, że „nie udzieli poparcia żadnemu z kandydatów na urząd Prezydenta RP, którzy będą rywalizować w drugiej turze wyborów prezydenckich”.

Kluczowa kwestia

W ciągu najbliższych dni to właśnie poparcie i przychylność kontrkandydatów, którzy nie dostali się do drugiej tury wyborów, okaże się kluczową kwestią w walce o Pałac Prezydencki.

Rafał Bolanowski

11
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
TadekradekRED1 minuta prawdymaniek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Warszawiak
Gość
Warszawiak

Albo ludzie w miastach 200 tys. i powyżej (wyłączając wschodnie województwa-rezerwaty PiS-u i „szkieletczyznę”) zmobilizują się i frekwencja sięgnie 75%, bo w przeciwnym przypadku będziemy w prawdzie mieszkać w miastach, ale żyć będziemy tak jak wieśniacy i mało-miasteczkowa polska kołtuneria, a złodziejstwo publicznych pieniędzy przybierze nieznane nam dotychczas rozmiary. Staniemy się pośmiewiskiem Europy i świata.
„Rzecz się dzieje w Polsce czyli … nigdzie!”
Takie będą skutki monopolu władzy jednej partii!
P.S.
Ciekawe skąd ten 15-letni gówniarz już ponad 130 lat temu o tym wiedział?
„Z Polakami organizuje się tylko bałagan!” – Charles-Maurice de Talleyrand

Tadek
Gość

Dlaczego Pinokio zamiast zajmować się tym, za co mu płacimy jeździ sobie jakby miał urlop i chwali tępego zapasionego warchlaka ?

radek
Gość
radek

Przegrana pana Dudy w drugiej turze wyborów prezydenckich wydaje się oczywista.

1 minuta prawdy
Gość
1 minuta prawdy

W Warszawie obiecał 3 i 4 linię metra a tylko wygrał to powiedział – żadnego metra nie będzie! Ten człowiek ma zerową wiarygodność. Jedno mówi drugie robi.

Trzaskowskiego zatopią fekalia zrzucane do Wisły

comment image

RED
Gość
RED

Fałszywa gęba pełna ekologii a nocą klocki płyną Wisłą. Ot cała PO

Warszawiak
Gość
Warszawiak

Podkarpacie to ostoja polskiego kołtuna, żywy skansen umysłowy i PiS-owski rezerwat. Jesteście pośmiewiskiem, wstydem oraz obciachem dla całej Polski wy podkarpackie „yntelygenty”. Uduście się w kruchcie od smrodu kadzidła razem z nierobem księdzem-pedofilem. ZAKŁAMAŃCY I OBŁUDNICY! C I E M N O T A ! ! !

maniek
Gość
maniek

Twoja chamska i prymitywna platfusowa retoryka tylko wszystkich utwierdza, że trzeba oddać głos na Dudę. Nam nie po drodze z hołotą.

Galicjok
Gość
Galicjok

Moja opinia o elektoracie na PiS jest prosta aż do bólu. Nie jest ważne która partia rządzi ale KTÓRA DAJE i wtedy nie trzeba pracować. Nieroby, pijaki i ciemniaki będą głosować na każdego który będzie rozdawał oczywiście cudze bo taki d*ebil nic swojego nie ma i nie jest ważne jak napisałem z jakiej jest parti. GRUNT ABY DAWAŁ i można będzie pić do osrania na krzywy ryj oczywiście za cudze i nie trzeba będzie pracować. Komuna też była dobra jak rozparcelowała pańskie majątki i pozwalała okradać pańskie dwory i folwarki to wtedy sekretarzom PZPR bramy tryumfalne stawiali na wsiach. Jak… Czytaj więcej »

bloger
Gość
bloger

wyniki wyborow wskazują ,że inteligentniejsza część polskiego społeczenstwa wzięla inicjatywę w swoje ręce

WqRWIONY
Gość
WqRWIONY

W Jarosławiu na ulicy Kościuszki takie przypadki leczą na Kasę Chorych, elektrowstrząsy co najmniej cztery razy na dobę jak najbardziej wskazane dla takiego geniusza intelektu

ha ha ha
Gość
ha ha ha

Miała być susza. O suszy coś napiszcie. Wasz autorytet kilka tygodni temu mówił że w rzekach wody zabraknie, globalne ocieplenie, ceny warzyw przez suszę wzrosną. Koniecznie coś o suszy jeszcze napiszcie.

Jednemu yntelygenowi Warszawskiemu już podziękowali…

comment image

Niedługo podobnie będzie z tym co ma marzenie śluby gejom dawać :)
Warszawiaki mają zryte berety.