Platforma zakłada kaganiec na demokrację

Prawo do zgromadzeń jest jednym z podstawowych praw obywatelskich. Skorzystali z niego młodzi ludzie, gromadząc się podczas głośnych ogólnopolskich protestów przeciwko planom podpisania przez Polskę międzynarodowego porozumienia ACTA. Fot. Wit Hadło

WARSZAWA. Duże ograniczenia w prawie  o demonstracjach.

Ruch Palikota, podobnie jak SLD i PiS, głosował w Sejmie przeciwko prezydenckiej propozycji nowelizacji ustawy o zgromadzeniach publicznych.

Podczas bardzo burzliwej debaty na temat projektu, który daje nowe uprawnienia samorządom i wprowadza nowe odpowiedzialności wobec organizatorów demonstracji, Prawo i Sprawiedliwość oskarżało prezydenta o łamanie Konstytucji, przysięgi prezydenckiej i wolności obywatelskich.

Poseł Robert Biedroń z Ruchu Palikota apelował do Platformy, przypominając opozycyjną przeszłość wielu z jej posłów. – To wy w PRL-u walczyliście o wolność, to wam ograniczano tę wolność. Dzisiaj wy ograniczacie innym – mówił w Sejmie Biedroń.

Jego zdaniem “nawet PiS za swoich rządów nie miał takich pomysłów. Nawet on nie podniósł ręki na demokrację, a wy dzisiaj to robicie”.
- Zakładacie kaganiec na demokrację, zakładacie kajdanki demokracji. Wstydźcie się! – mówił.

PiS zaskarży
Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego prezydencką nowelizację Prawa o zgromadzeniach. Argumentował, że zmiana ta daje prawo do arbitralnego decydowania, czy zgromadzenie może się odbyć, czy nie.  – To jest sytuacja, w której arbitralnie będzie można decydować, czy jakieś zgromadzenie może się odbyć, czy ma się nie odbyć. To jest sytuacja zupełnie skandaliczna – powiedział. Jak zauważył, “zawsze można zgłosić coś przedtem i zablokować”.

Same ograniczenia
Sejm przyjął nowelizację wyłącznie głosami koalicji. Nowe prawo m.in. zwiększa czas wyprzedzający zgromadzenie, z jakim trzeba zgłosić chęć jej zorganizowania, daje gminom możliwość niewydania zgody na demonstrację, jeśli wcześniej zarejestrowano inną w tym samym miejscu i czasie;  nakłada odpowiedzialność, także finansową, na jej organizatora i zakazuje korzystania podczas demonstracji ze środków pirotechnicznych.

Źródło: IAR/ps

do “Platforma zakłada kaganiec na demokrację”

 1. ryszard

  Dlaczego porównujecie do PRL-u dziś prezydent spotyka się na ERRO z Łukaszenko to jest hit sezonu a reszta jest milczenie zgodnie z ustawą

  • K. Bimbała

   Ryszard – a czy może być coś lepszego w stylu PR obecnej koalicji i starania min.S.Z Sikorskiego jak widok rączka w rączkę dwóch tych wodzów Narodów na kijowskim stadionie ??.
   ps. przyznam strzeże z jakim wielkim staraniem usiłował MSZ stworzyć otoczkę ogromu osobistości jaka będzie na finale ME , kiedy podano z Ukrainy o pewnym uczestnictwie prezydenta Łukaszenki. Jka będzie rzeczywistość uwidim na własne oczy.

 2. 58-latek

  Jeszce podatek katastralny i PO rozlozy Polakow na 2 lopatki. To co nie udalo komunistom udalo sie Tuskowi. A mowilem nie glosowac na falszywego, mowilem

 3. Igor

  Postępowanie PO – PSL nie jest dla mnie żadnym zaskoczeniem. Tajemnicą „poliszynela” jest fakt, że to wcale nie za czasów PiS, ale właśnie za rządów PO (i jej pseudoludowej przybudówki) obywatele są inwigilowani na skalę od 1989 r. nie spotykaną. Mówią o tym wprost nawet raporty organizacji międzynarodowych. Nic zatem dziwnego, że Tuskowi nie przeszkadzają porównania do Gierka, a Komorowski zaprasza sowieckiego sługusa Jaruzelskiego do Belwederu. „Nasza” ekipa rządowa najwidoczniej czerpie już garściami z doświadczeń PRL i współczesnych, swojego nowego przyjaciela – Władimira Putina. Szykuje się też zresztą zamach na prawo prasowe i wolność wypowiedzi.

 4. rzeszowiak

  W polsce nie ma demokracji.
  W Polsce jest ANARCHIA !!

  • K. Bimbała

   Najlepszy dowód na to są „2 lata więzienia za nienawiść do władzy”
   Platforma Obywatelska chce walczyć z… mową nienawiści. Według pomysłu PO karane ma być nawoływanie do nienawiści na tle „przekonań” i „naturalnych cech osobistych”. – Bardzo rozszerzy to pole do wytaczania procesów – komentuje wybitny karnista prof. Zbigniew Jędrzejewski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.