Płatne strefy wokół rynku

W pierwszym etapie wprowadzania płatnego systemu parkowania, obejmie on swoim zasięgiem siedem rejonów położonych w ścisłym sąsiedztwie pl. B. Głowackiego. Fot. M. Rokoszewska

Już za dwa miesiące skończy się bezpłatne parkowanie wokół tarnobrzeskiego Rynku. Radni przegłosowali uchwałę, zgodnie z którą z miejskiego budżetu zostanie wydane 320 tysięcy złotych na uruchomienie systemu płatnego parkowania w ścisłym centrum Tarnobrzega.

Płatną strefą objętych zostanie siedem miejsc: część ulicy Kościuszki, część Dominikańskiej, część Sandomierskiej, ul. Szeroka w całości, ul. Krótka w całości, część ul. Mickiewicza i Szkolna na całej długości. Zgodnie z podjętą jeszcze w ubiegłym roku uchwałą, stawki opłat za postój pojazdów samochodowych będą wynosiły: 1,00 zł – za pierwsze pół godziny parkowania w ciągu jednego dnia, 2,50 zł – za pierwszą godzinę parkowania, 3,00 zł – za drugą godzinę parkowania, 3,60 – za trzecią godzinę parkowania oraz 2,50 zł – za czwartą i każdą następną godzinę parkowania.
Mieszkańcy i przedsiębiorcy, którzy będą z parkingów korzystać stale, będą mogli wykupić opłaty abonamentowe. W pierwszym przypadku wyniesie ona 10 zł, a w drugim 50 zł. Uchwałodawca przewidział także kary. 75 zł jeżeli opłata zostanie uiszczona w dniu wystawienia, 100 zł jeśli kierowca zapłaci do 7 dnia po otrzymaniu mandatu i 150 zł, jeżeli będzie wpłacona 8. dnia lub później. Po 14 dniach nastąpi postępowanie administracyjne.
Na ostatniej sesji tarnobrzescy radni zdecydowali, że z miejskiego budżetu na wprowadzenie systemu przeznaczonych zostanie ok. 320 tysięcy złotych.
– Przewidujemy następujące wydatki: zakup sprzętu i materiałów do prowadzenia działań kontrolno-windykacyjnych w kwocie 19 tys. zł – mówi Robert Kędziora, komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu. – Dzierżawa urządzeń w 2021 r. 162 tys. zł, zmiana stałej organizacji ruchu – 15 tys. zł, wykonanie oznakowania poziomego i pionowego – 50 tys. zł. Pozostała kwota związana jest z obsługą systemu przez poszczególne wydziały.
Nie wszyscy radni poparli uchwałę dotyczącą wydatków na system płatnego parkowania. Przeciwna była radna PiS Anna Pekar, według której czas pandemii nie jest dobrym momentem na obciążanie budżetów domowych tarnobrzeżan kolejnymi opłatami. W głosowaniu nad uchwałą przy jednej osobie nieobecnej, jeden głos był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu, a 18 radnych było za uchwałą.
mrok

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments