Plenerowe pokazy produkcji szkła

Produkcja i obróbka szkła jest niewątpliwie widowiskowa. Fot. A. Zychiewicz

KROSNO. Objazdowe prezentacje sztuki hutniczej mają zachęcać do odwiedzenia Centrum Dziedzictwa Szkła i Krosna słynącego z produkcji wyrobów szklanych.

Plenerowe pokazy tradycyjnych metod produkcji szkła będzie można podziwiać w bieżącym miesiącu i maju w kilku polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Krynicy Zdroju. Mają je przeprowadzić hutnicy zajmujący się produkcją i obróbką szkła w ramach projektu pt. “GlassTour”. – Prezentacje mają promować krośnieńskie szkło i być okazją do poznania tajników hutnictwa szkła – mówi Dawid Iwaniec z CDS-u. Dodajmy, że CDS będzie pierwszym w Polsce obiektem kulturalno-turystycznym w interaktywny sposób opowiadającym o szkle i metodach jego produkcji.

Cykl pokazów rozpocznie się 21 kwietnia spotkaniem w Warszawie. – Zespoły wydające nową płytę jeżdżą z koncertami po kraju, a GlassTour to taka nasza szklana “trasa koncertowa” – mówi Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła.

- Prezentacje przeprowadzane będą w namiocie CDS-u, który w środku wystylizowany został na wnętrze huty. Do pokazów używany będzie piec hutniczy oraz zestaw narzędzi używanych na co dzień do pracy przez hutników. Na oczach widzów powstawać będą zarówno przedmioty użytkowe, jak i te o charakterze artystycznym. Wybrane osoby będą mogły spróbować własnych sił w tzw. wydmuchiwaniu szkła, które stanowi jedną z najstarszych metod produkcji. Pokaz hutnictwa szkła wspierany będzie multimediami, m.in. filmami o hutnictwie – wyjaśnia Iwaniec.

Pierwszą edycję GlassTouru zakończy dwudniowy pokaz w Krośnie, który odbędzie się w dniach 2-3 czerwca i stanowić będzie element programu lokacji Krosna “miasta szkła”.Daty najbliższych pokazów można znaleźć na stronie internetowej: www.miastoszkla.pl/glasstour.

Wioletta Zuzak

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.