Płoną zachodnie ambasady

W stolicy Sudanu, Chartumie, tysiące demonstrantów podpaliło w piątek ambasadę Niemiec. Fot. PAP

USA. Autorem antymuzułmańskiego filmu jest  chrześcijanin.

Policja kalifornijska nie aresztowała Nakoula Basseley Nakoula, domniemanego autora antyislamskiego filmu o Mahomecie. Nakuala dobrowolnie udał się do biura szeryfa na przedmieściach Los Angeles na rozmowę.

Autorowi antyislamskiego filmu “Niewinność muzułmanów”, który rozgniewał świat islamski, prawdopodobnie zależało na tak gwałtownych reakcjach muzułmanów. Sekretarz stanu USA Hillary Clinton film ten nazwała “ohydnym i nagannym”.

Najpierw kolportowano plotkę, że autor filmu nazywa się Sam Bacile, jest wyznania mojżeszowego i pochodzi z Izraela. Później dopiero pojawiło się nazwisko Nakoula Basseley Nakoula, który jest koptyjskim chrześcijaninem.

Na kanale użytkownika Sama Bacile – YouTube, pokazano najpierw ten film latem tego roku w wersji angielskiej, natomiast od początku września jest emitowany z napisami arabskimi.

Miał już kłopoty z prawem
Nakoula został skazany w 2010 roku na karę w zawieszeniu za przestępstwa finansowe. Był oskarżony o zakładanie kont bankowych pod cudzymi nazwiskami, uzyskanymi z kradzieży danych osobowych, i wyłudzanie pieniędzy od banków. Skazano go na zapłacenie 790 tys. dolarów odszkodowania i na 21 miesięcy w więzieniu federalnym. Zabroniono mu też korzystania z komputera i internetu przez pięć lat bez zgody kuratora sądowego. Jeśli okaże się, że naruszył warunki zawieszenia, może pójść do więzienia.

Niektóre sceny z kontrowersyjnego filmu zostały nakręcone latem 2011 r. w Duarte, ok. 45 km na wschód od Los Angeles. Nakoula wyszedł z więzienia w czerwcu 2011 r.

W 13-minutowym anglojęzycznym filmie prorok Mahomet został przedstawiony jako oszust i nieodpowiedzialny kobieciarz aprobujący molestowanie seksualne dzieci.

Płoną ambasady
Po ukazaniu się filmu, w Egipcie, Libii i Jemenie oraz innych krajach, doszło do gwałtownych zamieszek. Świat islamski skierował swój gniew również przeciwko Niemcom. W stolicy Sudanu, Chartumie, tysiące demonstrantów podpaliło w piątek ambasadę Niemiec. Jak się później okazało, zamach był zaplanowany. Pracownikom niemieckiej placówki na szczęście nic się nie stało.

Zablokowany YouTube
By zapobiec fali demonstracji i przemocy, Indonezja, która jest najliczniejszym krajem muzułmańskim na świecie, częściowo zablokowała dostęp do YouTube’a.   Rząd zwrócił się także do kanadyjskiej grupy Research in Motion, producenta BlackBerry, by ograniczyła możliwość oglądania filmu w telefonach. Indonezja jest drugim największym odbiorcą BlackBerry na świecie.

Wcześniej podobnie zareagowały władze Afganistanu i Pakistanu. Blokadę wprowadzono też w Indiach, Libii i Egipcie.

Źródło: TVN 24/ps

do “Płoną zachodnie ambasady”

  1. emeryt

    A nie mozna by tak spalic pare ambasad tych smoluchow arabskich w Europie ?
    Jak ktory brudas podskakuje to do samolotu lini arabskich i wynocha do kraju przybycia !

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.