Płyn do spryskiwaczy skażony metanolem zabija!

Fot. Wojciech Piątkowski

KRAJ. PODKARPACIE. Dostosowaliśmy się do przepisów Unii i… metanolem zawartym w płynie do spryskiwaczy zatruło się kilkadziesiąt osób. Co czwartej nie udało się uratować.

– Wypity metanol uszkadza nerwy wzrokowe, narządy miąższowe, serce, wątrobę, nerki, prowadzi do zaburzeń centralnego układu nerwowego – mówi dr Elżbieta Mach-Lichota, toksykolog ze Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. – Przy wysokim poziomie w organizmie odtruwanie zaczynamy od dializowania.

Pani doktor przyznaje, że kilka lat w ogóle nie było zatruć tym alkoholem, raczej glikolem, który jest trujący, ale mniej toksyczny. Pod koniec 2011 roku trafiły już jednak na oddział dwa ciężkie przypadki zatrucia tym alkoholem. W grudniu w całym kraju było co najmniej dziesięć zgonów po wypiciu alkoholu metylowego.

Dlaczego piją truciznę? – Alkohol metylowy, od połowy 2010 roku jest składnikiem spryskiwaczy do szyb samochodowych. Dopóki płyny zawierały tylko etanol lub alkohol izopropylowy – oba trujące, ale nie tak toksyczne jak metanol, nie było tak ciężkich zatruć – mówi dr Piotr Burda, krajowy konsultant w dziedzinie toksykologii.

Konieczne są zmiany w prawie
Polska będzie teraz przekonywać Unię, żeby przy produkcji zimowego płynu do spryskiwaczy samochodowych zakazać używania przemysłowego alkoholu. W tym roku co najmniej kilkadziesiąt osób w skali kraju zatruło się metanolem. W ciągu ostatnich tygodni w łódzkim Instytucie Medycyny Pracy leczono aż cztery takie osoby. Trzy kobiety nie przeżyły, 50-latek spod Zduńskiej Woli przeżył, ale ma nieodwracalnie uszkodzony mózg i oślepł. W Warszawie było pięć przypadków zatruć. Wszystkie śmiertelne.

Metanol jest śmiertelnie niebezpieczny, bo smakuje i pachnie jak zwykły alkohol. Jest bardzo toksyczny. W trakcie jego rozkładu przez organizm wytrącają się silnie działające trucizny. Między innymi kwas mrówkowy. Na etykietach ze spryskiwaczem zawierającym metanol powinny być co najmniej trupie czaszki.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Czytelnik
Czytelnik
8 lat temu

Kiedyś modna była brzozowa i denaturat, a teraz płyn do spryskiwaczy. Jednak swojski trunek z własnej pędzarni jest najzdrowszy, czysty, ekologiczny, bez unijnych norm /;o)

Kasprzak
Kasprzak
8 lat temu

Jaki normalny człowiek pije płyn do spryskiwaczy?

swojak
swojak
8 lat temu
Reply to  Kasprzak

nasze pija w Polsce i aborygeny w Australi.