Płyn do spryskiwaczy skażony metanolem zabija!

Fot. Wojciech Piątkowski

KRAJ. PODKARPACIE. Dostosowaliśmy się do przepisów Unii i… metanolem zawartym w płynie do spryskiwaczy zatruło się kilkadziesiąt osób. Co czwartej nie udało się uratować.

– Wypity metanol uszkadza nerwy wzrokowe, narządy miąższowe, serce, wątrobę, nerki, prowadzi do zaburzeń centralnego układu nerwowego – mówi dr Elżbieta Mach-Lichota, toksykolog ze Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. – Przy wysokim poziomie w organizmie odtruwanie zaczynamy od dializowania.

Pani doktor przyznaje, że kilka lat w ogóle nie było zatruć tym alkoholem, raczej glikolem, który jest trujący, ale mniej toksyczny. Pod koniec 2011 roku trafiły już jednak na oddział dwa ciężkie przypadki zatrucia tym alkoholem. W grudniu w całym kraju było co najmniej dziesięć zgonów po wypiciu alkoholu metylowego.

Dlaczego piją truciznę? – Alkohol metylowy, od połowy 2010 roku jest składnikiem spryskiwaczy do szyb samochodowych. Dopóki płyny zawierały tylko etanol lub alkohol izopropylowy – oba trujące, ale nie tak toksyczne jak metanol, nie było tak ciężkich zatruć – mówi dr Piotr Burda, krajowy konsultant w dziedzinie toksykologii.

Konieczne są zmiany w prawie
Polska będzie teraz przekonywać Unię, żeby przy produkcji zimowego płynu do spryskiwaczy samochodowych zakazać używania przemysłowego alkoholu. W tym roku co najmniej kilkadziesiąt osób w skali kraju zatruło się metanolem. W ciągu ostatnich tygodni w łódzkim Instytucie Medycyny Pracy leczono aż cztery takie osoby. Trzy kobiety nie przeżyły, 50-latek spod Zduńskiej Woli przeżył, ale ma nieodwracalnie uszkodzony mózg i oślepł. W Warszawie było pięć przypadków zatruć. Wszystkie śmiertelne.

Metanol jest śmiertelnie niebezpieczny, bo smakuje i pachnie jak zwykły alkohol. Jest bardzo toksyczny. W trakcie jego rozkładu przez organizm wytrącają się silnie działające trucizny. Między innymi kwas mrówkowy. Na etykietach ze spryskiwaczem zawierającym metanol powinny być co najmniej trupie czaszki.

Anna Moraniec

do “Płyn do spryskiwaczy skażony metanolem zabija!”

  1. Czytelnik

    Kiedyś modna była brzozowa i denaturat, a teraz płyn do spryskiwaczy. Jednak swojski trunek z własnej pędzarni jest najzdrowszy, czysty, ekologiczny, bez unijnych norm /;o)

  2. Kasprzak

    Jaki normalny człowiek pije płyn do spryskiwaczy?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.