Po 50-ce pracy już nie znajdziesz!

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Reforma emerytalna przeprowadzona po omacku.

– W tym kraju nie ma pracy dla ludzi w moim wieku – może powiedzieć praktycznie każda osoba usiłująca znaleźć zatrudnienie po 50. roku życia. Tymczasem rząd jeszcze dodatkowo wydłużył wiek, po którym można przejść na emeryturę. Dla seniorów to już niemal katastrofa.

W ciągu roku w Polsce przybyło prawie 50 tys. bezrobotnych po 50. roku życia. Jest ich w tej chwili grubo ponad pół miliona. Liczba ta stale rośnie, a do emerytury takim osobom coraz dalej. Działania rządu doprowadziły do wydłużenia wieku emerytalnego, likwidacji wcześniejszych emerytur, uszczelnienia sytemu rentowego. Do tego dochodzi ochrona prawna osób będących 4 lata przed wiekiem emerytalnym. Wszystko to sprawia, że osoby po 50-ce są coraz mniej chętnie widzianymi pracownikami.

Z kolei jeśli firmy decydują się na zwolnienia z powodu spowolniania w gospodarce, to najpierw pozbywają się pracowników starszych. Dlaczego? – Bo zazwyczaj więcej zarabiają, więc i więcej kosztują, a ponadto są mniej rozwojowi – mówi jeden z rzeszowskich przedsiębiorców, który nie zdecydował się jednak tego powiedzieć pod nazwiskiem. – Młody pracownik dla wielu firm to inwestycja na lata. Starszy może albo się rozchorować, albo w końcu przejść na emeryturę.

Największym przekleństwem jednak jest usztywnienie zatrudnienia na 4 lata przed emeryturą. Pracownika, któremu do osiągnięcia wieku emerytalnego zastały 4 lata lub mniej, jest trudno zwolnić. To przeszkadza firmom, które wolą elastycznie zarządzać zatrudnieniem i często pozbywają się pracowników tuż przed okresem ochronnym. Wtedy nie mają obowiązku zatrudniać ich przez 4 kolejne lata.

W każdym razie osoby po 50. roku życia, które znajdą się na bezrobociu, są pozostawione na lodzie. Świadczy o tym rosnąca ich liczba. Pracodawcy niechętnie ich zatrudniają, a do emerytury daleko.

***
To kolejny dowód na nieodpowiedzialne działania rządu. Wydłużenie wieku emerytalnego nie idzie w parze ze staraniami o zapewnieniu możliwości pracy do osiągnięcia odpowiedniego wieku. Przynajmniej bezrobotnych po 50–ce nie ubywa. To chyba powinno zaalarmować, że coś w tej reformie idzie nie tak. No chyba, że o to chodzi: wydłużyć wiek po to, by nikt do emerytury nie zdołał dotrwać pracując, ale za to, jakie oszczędności dla budżetu…

Artur Getler

8
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Polakwitrogolpolak -parobek watykanuzussss... Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polak
Gość
Polak

Nie zgadzan się z tytułem tego artykułu: „Po 50-ce pracy już nie znajdziesz!” – jak można tak uogulniać?! Jest mnustwo zawodów w których np. 20-to, 30-to letnie doświadczenie jest ogromnym plusem, a co się z tym wiąrze tacy ludzie z łatwością znajdą pracę. Dla przykładu wymienie zawody: księgowy, adwokat, radca prawny, lekarz, mechanik samochodowy i wiele innych. Poza tym pracodawca często patrzy co dany człowiek potrafi, a nie ile ma lat (np. ja jako pracodawca tak postrzegam rynek pracy), a po tych 20,30 latach pracy wielu ludzi staje się dobrymi fachowcami w swojej dziedzinie, a fachowców się docenia. Z drugiej… Czytaj więcej »

wit
Gość
wit

Wysłałem CV na ofertę pracy ze strony pracuj.pl. Mam 57 lat. Potencjalny pracodawca zareagował natychmiast. Zadzwonił i zapytał czy to nie jest żart. Takie są realia. Przychylam się do postulatu „mieszkańca” – proszę sprawdzić ile osób w wieku emerytalnym w dalszym ciągu pracuje na etacie.

rogol
Gość
rogol

Nie wiem dlaczego pracodawcy nie zatrudniaja ludzi po 50-ce.
Taki pracownik ma doswiadczeie a mlody wiele by sie nauczyl od niego dla dobra pracodawcy.
Mam 66 lat i niejeden nawet po uniwersytecie nauczylby sie czegos dobrego odemnie bo praktyka a nie ksiazki uczy dobrej pracy.

polak -parobek watykanu
Gość
polak -parobek watykanu

Dobrze ktoś napisał , że co taki pięćdziesięciolatek , będzie miał do stracenia, tylko rozpierdzielić coś wokół siebie i to z wielkim hukiem, bo co ma do stracenia , jak już życie mu zmarnowała jakąś ustawa,jak to mawiają papier wszystko przyjmie człowiek nie zawsze, tylko czekać jak będą inwigilować za parę lat każdego bezrobotnego 50-latka, ale do głowy nie zaglądniecie i tu jest nasza przewaga nad wami urzędasami…………..

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Panie Redaktorze.
Proszę sprawdzić ile osób w wieku emerytalnym pracuje w rzeszowkich urzędach i uczelniach.
Ja rozumiem wybór pomiędzy cipłą posadką, a niską emeryturą jest prosty.
Ale jaki wybór mają młodzi i bezrobotni?
Umowa (jeżeli wogóle jest) śmieciowa, albo bezrobocie?
Może od tego należałoby zacząć pisać artykuł.

zussss...
Gość
zussss...

to nie jest wybór, pracują w wieku emerytalnym ale pobierają i emeryturę i pensję.

Ambroży
Gość
Ambroży

Nie prawda – Panie red. _ wystarczy być tylko podatnym na zalecenia władz jak W.Bartoszewski, Mazowiecki , Zych, Żelichowski, Łybacka i ma się pensje bogatą do setki , nagrody w EURO i $ ? .

ROMAN
Gość
ROMAN

Panie redaktorze – to nie nowina najlepiej by było dla niektórych aby takie Osoby przeszły w „nicość” i wtedy mieli by oni problem z głowy – a tak co ? za kolejne 10 lat to mamy Armię nie – a jak ta armia się wnerwi – no ostatecznie co ma do stracenia na końcu drogi na tym ziemskim padole – Nic – całe życie tyrała a na koniec ma wegetować – a chyba ona w dzieciństwie też nie jadła na ” złotych” talerzach tylko zaczynała życze w czasie wojny i po jej zakończeniu to wtedy rarytasów nie było – a… Czytaj więcej »