- SuperNowości24 - http://supernowosci24.pl -

Po 50-ce pracy już nie znajdziesz!

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Reforma emerytalna przeprowadzona po omacku.

– W tym kraju nie ma pracy dla ludzi w moim wieku – może powiedzieć praktycznie każda osoba usiłująca znaleźć zatrudnienie po 50. roku życia. Tymczasem rząd jeszcze dodatkowo wydłużył wiek, po którym można przejść na emeryturę. Dla seniorów to już niemal katastrofa.

W ciągu roku w Polsce przybyło prawie 50 tys. bezrobotnych po 50. roku życia. Jest ich w tej chwili grubo ponad pół miliona. Liczba ta stale rośnie, a do emerytury takim osobom coraz dalej. Działania rządu doprowadziły do wydłużenia wieku emerytalnego, likwidacji wcześniejszych emerytur, uszczelnienia sytemu rentowego. Do tego dochodzi ochrona prawna osób będących 4 lata przed wiekiem emerytalnym. Wszystko to sprawia, że osoby po 50-ce są coraz mniej chętnie widzianymi pracownikami.

Z kolei jeśli firmy decydują się na zwolnienia z powodu spowolniania w gospodarce, to najpierw pozbywają się pracowników starszych. Dlaczego? – Bo zazwyczaj więcej zarabiają, więc i więcej kosztują, a ponadto są mniej rozwojowi – mówi jeden z rzeszowskich przedsiębiorców, który nie zdecydował się jednak tego powiedzieć pod nazwiskiem. – Młody pracownik dla wielu firm to inwestycja na lata. Starszy może albo się rozchorować, albo w końcu przejść na emeryturę.

Największym przekleństwem jednak jest usztywnienie zatrudnienia na 4 lata przed emeryturą. Pracownika, któremu do osiągnięcia wieku emerytalnego zastały 4 lata lub mniej, jest trudno zwolnić. To przeszkadza firmom, które wolą elastycznie zarządzać zatrudnieniem i często pozbywają się pracowników tuż przed okresem ochronnym. Wtedy nie mają obowiązku zatrudniać ich przez 4 kolejne lata.

W każdym razie osoby po 50. roku życia, które znajdą się na bezrobociu, są pozostawione na lodzie. Świadczy o tym rosnąca ich liczba. Pracodawcy niechętnie ich zatrudniają, a do emerytury daleko.

***
To kolejny dowód na nieodpowiedzialne działania rządu. Wydłużenie wieku emerytalnego nie idzie w parze ze staraniami o zapewnieniu możliwości pracy do osiągnięcia odpowiedniego wieku. Przynajmniej bezrobotnych po 50–ce nie ubywa. To chyba powinno zaalarmować, że coś w tej reformie idzie nie tak. No chyba, że o to chodzi: wydłużyć wiek po to, by nikt do emerytury nie zdołał dotrwać pracując, ale za to, jakie oszczędności dla budżetu…

Artur Getler