Po 9 grudnia pociągi mogą stanąć

- Jeżeli w referendum większość związkowców opowie się za strajkiem, to protest nastąpi – mówi Leszek Miętek, szef Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych. – Istnieje też prawdopodobieństwo, że do strajku przyłączą się Polskie Linie Kolejowe. Dlatego też zablokowane mogą być najważniejsze odcinki torów i wiele pociągów zostanie odwołanych. Fot. Archiwum

KRAJ, PODKARPACIE. Związkowcy kolejowi planują strajk, bo… nie będą mieli ulg na przejazdy.

Po 9 grudnia, podróżnych korzystających z usług PKP, będzie czekał strajk. Część pociągów nie wyjedzie na trasy i zostanie na bocznicach. Powodem groźby strajków jest zapowiedziane ograniczenie ulg na bilety dla kolejowych emerytów i rencistów.

Dotąd pracownicy kolei oraz emeryci i renciści pracujący w spółkach PKP kupowali bilety z 99-procentowa ulgą. Jednak przewoźnicy chcą to zmienić i emeryci będą musieli płacić pełną kwotę. Będzie to dotyczyć  m.in. pociągów Przewozów Regionalnych. Nie zgadzają się na to związkowcy, bo ich zdaniem z obniżek korzystają klienci większości krajów europejskich. Według nich pozbawienie takich ulg uniemożliwi kolejarzom m.in. dojazd do pracy.

Trzy związki kolejowe rozpoczęły rozmowy z pracodawcami (spółkami kolejowymi) w sprawie rekompensaty za ograniczenie ulg za przejazdy. Domagają się od 1 stycznia 2013 roku comiesięcznych dopłat w wysokości 720 zł (brutto) wypłacanych pracownikom na sfinansowanie ulg. Ale raczej nie ma to szans. Pieniędzy na to nie starczy przewoźnikom, bo maja ogromne długi np. Przewozy Regionalne są winne PKP Polskie Linie Kolejowe ponad 400 mln tytułem nieopłaconych należności za udostępnienie torów.

Mariusz Andres

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
IgorROMANAmbroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Igor
Gość
Igor

W końcu ktoś musi stracić swoje przywileje, aby Donald mógł latać do Gdańska na weekendy. Dla wszystkich w coraz cieńszym budżecie kasiorki nie starczy. Musi zaś jej starczyć na przywileje dla najbardziej potrzebujących – limuzyny dla rządzących, samolot dla wspomnianego Donka, podwyżkę emerytur dla ubeków czy na dofinansowania dla projektów różnych „Krytyk Politycznych”, czy innych Szczuk o bolszewickim ryju (że piszę tak o p. Kazi nieładnie? No, to co? Skoro ona może do innych mówić o ich faszystowskich mordach, to niech sama poczuje jaka to przyjemność)…

ROMAN
Gość
ROMAN

no właśnie – pociągi niech staną – pozostaną tylko tory- to może UFO będzie po nich śmigać ?

Ambroży
Gość
Ambroży

Kolejna PLAGA TUSKA zgodna z hasłem wyborczym PO : zrobimy więcej !!!
I trzeba przyznać robią koło naszej d…!