PO i PSL okradają samorząd Podkarpacia

- Oznacza to naprawdę tragiczną sytuację naszego budżetu - mówi o zmianach w „janosikowym” marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl. Fot. Paweł Bialic
– Oznacza to naprawdę tragiczną sytuację naszego budżetu – mówi o zmianach w „janosikowym” marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl. Fot. Paweł Bialic

KRAJ, PODKARPACIE. Na przyjętych w Sejmie zmianach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego nasze województwo traci 33,8 mln zł!

– Takie nagłe obcięcie dochodów jest niespotykaną rzeczą w historii samorządności w Polsce – krytykuje przyjęte w Sejmie w piątek zmiany w tzw. podatku janosikowym marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl. Samorząd naszego województwa traci na nich aż 33,8 mln zł, co stawia pod znakiem zapytania wiele planowanych inwestycji. Tracą również inne województwa, a na zmianach korzysta jedynie nieudolnie rządzone przez marszałka Adama Struzika z PSL Mazowsze.

– Oznacza to naprawdę tragiczną sytuację naszego budżetu – ostrzega marszałek Ortyl. – Jesteśmy po przegłosowaniu go przez zarząd w ustawowym terminie i nagle dziś dowiadujemy się, że brak dochodów w takiej ilości będzie nas zmuszał do korekty tego budżetu. Nie jestem dziś w stanie powiedzieć z czego można te pieniądze zabrać, ale może to oznaczać, że nie będzie inwestycji drogowych za ponad 30 mln zł, że być może nie będzie połączeń ruchu pasażerskiego na kolejach za 38 mln zł – dodaje.

Marszałek skrytykował też tryb przyjęcia zmian: – Ta nowelizacja nie była konsultowana na komisji wspólnej rządu i samorządu, nie było też brane pod uwagę stanowisko konwentu marszałków. Wbrew wszelkim regułom ten rząd po raz kolejny pokazuje, że jest antysamorządowy.

Suchej nitki na rządowej koalicji PO-PSL, która przegłosowała zmiany, nie zostawiają Prawo i Sprawiedliwość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej. – To zrzutka na Mazowsze, która rujnuje budżety samorządów – grzmi poseł PiS, Stanisław Ożóg. Obliczył, że utrata 34 mln zł “janosikowego” może przełożyć się w ostatnich miesiącach kończącej się właśnie perspektywy finansowej 2007-2013 na utratę ponad 100 mln zł unijnych dotacji. Ożóg skrytykował też podkarpackich posłów PO i PSL, którzy poparli zmiany, na których traci nasz region: – Ta hipokryzja jest dla mnie niepojęta.

– Zwyciężyła dyscyplina partyjna – skomentowali wynik piątkowego głosowania politycy SLD: poseł Tomasz Kamiński, radna Anna Kowalska i radny Bronisław Tofil. – To skandal. Zamiast 37 mln zł planowanego deficytu będzie 70 mln! Jesteśmy okradani w świetle prawa – krytykował ten ostatni. – Trzeba będzie zrezygnować z dróg czy rozbudowy onkologii w szpitalu na Lwowskiej. To jest zwykłe okradanie naszego województwa – grzmiała Kowalska.

Zdaniem opozycji, premier Tusk powinien znaleźć te pieniądze w budżecie państwa, a nie samorządu. Zdaniem posłanki PO Krystyny Skowrońskiej, która również zagłosowała za zmianą “janosikowego”, przyjęte rozwiązanie było jednak konieczne, żeby samorządy województw nie procesowały się w sądach.

– Niech pan napisze, że trudno mi było podjąć taką decyzję – mówi Skowrońska i przez kilkanaście minut tłumaczy nam, że Mazowszu trzeba pomóc, bo to właśnie to województwo płaci najwięcej “janosikowego”, około 650 mln zł rocznie i z tego powodu ma problemy finansowe. Na nasze pytanie, czy reprezentuje w Sejmie Podkarpacie czy Mazowsze odpowiada: “ja reprezentuję Polskę”. Do podkarpackich posłów PSL nie udało nam się dodzwonić.

O tym, czy niekorzystna dla Podkarpacia reforma “janosikowego” wejdzie w życie, zadecyduje Senat. Marszałek Ortyl nie wyklucza złożenia skargi do Trybunału Konstytucyjnego.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
armando
armando
7 lat temu

ujawnić nagrania, w których trzeźwi policjanci katują pianego posła Wiplera !!!!

lex
lex
7 lat temu

Niech się marszałek Ortyl zwróci o pomoc do swojego guru Kaczyńkiego. Przecież obiecywali razem cuda dla Podkarpacia. Czas na te cuda, a nie na narzekanie.

Ambroży
Ambroży
7 lat temu
Reply to  lex

lex – zanim czepisz się Kaczyńskiego przyglądnij się liście parlamentarzystów PO/PSL z naszego regionu co sprzedali swój honor za cenę bycia d..lizcami Tuska. Lista jest dostępna na forum NOWIN.

SD
SD
7 lat temu
Reply to  lex

Nic nie obiecywał nawet normalności aczkolwiek taka zaczyna się powoli tworzyć bo to co było za karapyty to długo jeszcze nie będzie…

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

no tak Panie – Lekarzu – jak nas [ Podkarpacie] rżnie na żywca Warszawka z Mazowszem bez jakiegokolwiek znieczulenia i jeszcze twierdz iże bez narkozy to lepiej bo mamy poczuć ból- no to może taką „super kurację”
zastosujmy im przy najbliższej okazji co ?- odpowiednią receptę – myślę że Pan przepisze.

Lekarz
Lekarz
7 lat temu

Proste, rządzi krajem PO głosujmy tak aby wybrać wladze regionu z PO, rzadzi PIS glosujmy w regionie na PIS, wielka filozofia – czysty rachunek zysków i strat z uwzglednieniem systuacji „geopolitycznej”. Kiedy będzie tak że będzie rzadzilo PO i PiS dostanie kasę, albo gdy bedzie rządził PiS to czy dostanie kasę PO. Zero sentymentów liczy sie tylko rachunek ZYSKÓW – pomyslmy przy nastepnych wyborach i n ie będzie źle.

Ambroży
Ambroży
7 lat temu
Reply to  Lekarz

Chyba tylko u lekarzy liczy sie tylko zysk i kasa?

SD
SD
7 lat temu
Reply to  Lekarz

przecież widzisz, że po oszukało nawet swoich z podkarpacia ale i nie tylko z podkarpacia. Tym kłamcom jeszcze w tym kraju się wierzy – Polacy to debile! Nie zapomnę reklamy przed wyborami w 2007 – mama płacze bo synek jedzie na wyspy za chlebem bo pis jak się dorwało do władzy to zaczęli uciekać…. ja uciekłem jeszcze za czasów tego poligloty millera ale nic płacze dzeszcz pada kaczki zrobiły swoje (wcześniejsze rządy zrobiły syf a po za tym czemu choc na kilka lat nie pojechac) syn musi jechać a tu zaraz po wygrywa słońce świeci syn wraca i jest super…… Czytaj więcej »

Bonifacy Krufka
Bonifacy Krufka
7 lat temu

Na Podkarpaciu żyje się najzdrowiej w Polsce za najniższe pieniądze.
Najlepsze zdrowie i największa bieda!

Ambroży
Ambroży
7 lat temu

Jeśli nieuki głosują na nieudaczników i skorumpowanych członków tych partii – efekt jasny i wymierny?.
A co tam słychać u Karapyty ??- został jakimś rektorem WSI??? , czy nadal na garnuszku ZUS-u??

tomek
tomek
7 lat temu
Reply to  Ambroży

a na kogo dzisiaj można zagłosować?? SLD rządziło i co?? PiS i co?? PO i co? PSL trzyma się koryta,nieważne z kim!!- obiecanki, a później robienie ludzi w chu…..

wiesiek
wiesiek
7 lat temu

Dla czego drogi budowy ograniczać? Może by sobie nieudacznicy PO chłopki z PSL obniżyli zarobki nagrody premie itp.