Po ile wywóz śmieci i bilety MZK? Decyzje zapadną w czwartek

Zmiany w ustawodawstwie dotyczące śmieci w wielu miastach i gminach wywołały niepokój. Fot. Monika Kamińska

PRZEMYŚL. W najbliższy czwartek (10 stycznia) podczas sesji nadzwyczajnej może być “gorąco”. A to dlatego, że podejmowane mają być uchwały w sprawie podwyżki cen biletów miejskiej spółki MZK, a także w sprawie cen wywozu śmieci.

Przemyska Rada Miejska na grudniowej sesji o śmiechach nie dyskutowała i nie głosowała nad zmianami wymuszonymi sejmowa ustawą, choć teoretycznie powinna. Teoretycznie, bo ustalenia posłów nie spodobały się Senatowi RP i ponad politycznymi podziałami postanowił on wprowadzić do ustawy swoje poprawki. Senatorom nie spodobało się, że koszty związanie z wywozem śmieci mają być oparte głównie na liczbie osób zameldowanych w danym gospodarstwie, bez uwzględnienia faktycznej liczby je zamieszkujących i rodzaju gospodarstwa.

Poprawki senackie trafiły do Sejmu już po Nowym Roku, czyli po terminie, w którym teoretycznie rady gmin miały podjąć stosowne uchwały. Prezydent Przemyśla, który na grudniowej sesji zawnioskował o “zdjęcie” punktu dotyczącego śmieci z porządku obrad, nie obawia się jednak, że zgodnie z przepisami przy niepodjęciu uchwały przez Radę “wkroczy” w sprawę wojewoda. – Na pewno podejmiemy uchwałę w takim czasie, by “interwencja” wojewody nie była konieczna – zapewnił Robert Choma. Włodarz Przemyśla, zapytany o ceny wywozu śmieci w mieście, uspokajał, że nie będą one odbiegały od adekwatnych w innych miastach. Konkretnej kwoty nie chciał jednak podać. – Nie chcę, żeby przed obradami Rady jakieś kwoty “poszły w miasto” – wyjaśnił. Tymczasem na forach internetowych internauci “straszą”, że ceny wywozu śmieci przy braku ich segregacji mogą sięgać nawet 50 złotych na osobę.

emka

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o