Pobieranie opłat za pośrednictwo pracy jest nielegalne

- Nie wolno płacić za pośrednictwo pracy, bo jest ono nielegalne – mówi Wojciech Woś, doradca EURES w WUP w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

KRAJ. PODKARPACIE. Tylko oszuści żądają zaliczek za pomoc w znalezieniu pracy za granicą.

Olbrzymie zainteresowanie pracą za granicą to pożywka dla nieuczciwych pośredników. Oferują fikcyjną pracę, pobierając od zainteresowanych nią nawet kilkaset złotych zaliczki. Najczęściej robią to podszywając się pod działające na rynku agencje zatrudnienia.

– Na pewno nie można mówić o pladze, ale takie incydenty się zdarzają – mówi podkomisarz Paweł Międlar, Rzecznik Prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Zarówno policja, jak i urzędy pracy zalecają weryfikację pośredników. – Należy sprawdzić opinię o firmie, np. na forach internetowych lub w naszym urzędzie – mówi Monika Zając z zespołu ds. Promocji i Komunikacji Społecznej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Międlar  przyznaje, że przy takich oszustwach policja często pozostaje bezradna, bo naciągacze działają bardzo sprytnie – najczęściej przez Internet, a numery telefonów komórkowych bardzo często i szybko zmieniają. Już sam fakt żądania pieniędzy za pośrednictwo pracy za granicą powinien być sygnałem alarmującym, bo tego robić po prostu nie wolno.

– Przed przystąpieniem podpisania umowy z zagranicznym pracodawcą lub też agencją zatrudnienia należy sprawdzić swojego potencjalnego pracodawcę, dokładnie przeczytać warunki umowy i, co ważne, nie wolno płacić za pośrednictwo pracy – pobieranie opłat za pośrednictwo pracy jest nielegalne! – tłumaczy Wojciech Woś, doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
robert
robert
8 lat temu

a co jesli podpisuje sie weksel in blanko za tlumaczenie dokumentow a nic nie jejst tlumaczone ,w kraju wydania umowy ma byc zekomo polska a nie jest i to cale tlumaczenie