Pochówek w urnie kosztuje ok. 2,5 tys. zł, a tradycyjny ok. 4 tys. zł

Tak wygląda piec kremacyjny, który został zamontowany w kaplicy na cmentarzu Wilkowyja. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. W Rzeszowie powstaje druga spopielania zwłok na Podkarpaciu. Kiedy ruszy? Czy warto dać się skremować?

– Koszt kremacji wynosi u nas 650 zł – mówi Piotr Banaczyk, prezes stalowowolskiego krematorium. A ile będzie kosztowała w Rzeszowie? Przypomnijmy bowiem, że na cmentarzu Wilkowyja powstaje drugie na Podkarpaciu krematorium. Cen póki co nie ustalono, ale mają być konkurencyjne.

Krematorium w Stalowej Woli funkcjonuje od maja i od tego czasu spopielono już około 200 ciał. Skąd pochodzą “klienci”? – Głównie są to osoby ze Stalowej Woli i okolic – mówi Piotr Banaczyk. Czy wybudowana w Rzeszowie spopielania będzie stanowiła konkurencję? – Nie ma  takich obaw. Bardzo mało osób z Rzeszowa korzysta z naszych usług. Jest to średnio dwie, trzy osoby w miesiącu – odpowiada.

Próbowaliśmy porozmawiać z inwestorem, czyli prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie, Juliuszem Sieczkowskim, na temat wstępnych założeń, co do ilości przeprowadzonych kremacji i ogólnych oczekiwań. Niestety nie znalazł dla nas ani minuty czasu.

Jakie koszty?
Średnie koszty pochówku postanowiliśmy obliczyć dla naszych Czytelników na przykładzie krematorium w Stalowej Woli. Za samą kremację płaci się tu 650 zł. Do tego dochodzi koszt urny, który waha się od 150 do 600 zł. Dla porównania za samą trumnę płaci się średnio 400 zł. Pochówek spopielonego ciała kosztuje jedynie 162 zł, a przy tradycyjnym (grób murowany) koszt wynosi 432 zł. W sumie za pogrzeb skremowanego ciała zapłacimy średnio 2,5 tys. zł, a za tradycyjny pogrzeb – ok. 4 tys.

Mimo niskich kosztów i tak wciąż niewiele osób decyduje się na kremację. A przypomnijmy, że zasiłek pogrzebowy, który po śmierci wypłaca ZUS od ubiegłego roku wynosi 4 tys. zł. Pozostałe pieniądze można by było przeznaczyć na upiększenie grobu.

Kwestia dni
Spopielania zwłok na Wilkowyi ma zacząć działa jeszcze w tym sezonie. Wewnątrz obiektu trwają prace wykończeniowe. 16-tonowy piec, najważniejszy element spopielani, został zamontowany w pierwszej połowie września. Na dzień przed Świętem Zmarłych miał ruszyć próbny rozruch, ale nastąpiło przesunięcie terminu.

Ewelina Nawrot

11
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
RobertLipamaBartekkrystynaechnaton Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

To najtańsze Urny mają w Warszawie ja w Zakłądzie Pogrzebowym Gralewski za Urnę zapłaciłem 100 zł i też wszystko zrobili. Kremacja tańsza jest w Warszawie bo za 530 zł

Lipama
Gość
Lipama

Jestem za kremacją. Za urnę płaciliśmy jakoś nieco ponad 200 złotych – i to w Warszawie. Pogrzeb był skromny, ale doskonale zorganizowany (dzięki zakładowi pogrzebowemu jakubisiak.pl). Nie musieliśmy się o nic martwić, także o nekrolog, klepsydry czy kwiaty zadbała firma pogrzebowa.

krystyna
Gość
krystyna

Jestem z kuj.pom swizo po pogrzebie
spalenie 760 urna 500 zlozenie urny do grobu 2000tys. Ksiadz 500 grabarz 500 do tego dochodzi transport
to jest potworne urna zostala zlozona na 100 lat

Jurek
Gość
Jurek

Bogu dzięki że urzędnicy przestali się wypowiadać do tego pisma

gość
Gość
gość

„Z PROCHU POWSTAŁEŚ, W PROCH SIĘ OBRÓCISZ”, czy nie tak mówi Pismo Święte? Księża nie mogą utrudniać pochówku a to, że zrobili nawet z tak smutnej ceremonii źródło dobrego zarobku to już inna sprawa.
Ja tam satysfakcji robakom nie dam i juz wszyscy w rodzinie wiedzą, że w razie „WU” mają mnie skremować. A i nagrobek mniejszy a nie takie wieżowce :]

Borjan
Gość
Borjan

ciekawi mnie co autor tego tekstu miał na myśli pisząc „…jeszcze w tym sezonie …”(wydanie papierowe )? Moim zdaniem powinno być chyba w tym roku ,bo słowo sezon to kojarzy się chyba np z sezonem grzewczym ,a chyba nie o to chodzi …

leon
Gość
leon

księża w ogóle mają opory przed odprawianiem mszy nad urną czy trumną , jak się uchylałeś od płacenia składek na tacę ,wypominki i wiele innych ukrytych opłat ,ale chrzczą każdego bez wyjątku , morze by tak wprowadzić chrzest świadomych osób w wieku pełnoletnim , taka sprawa rozwiała by wiele wątpliwości w tym podwójnym państwie……….pozdrawiam uczeń Chrystusa

K.Bimbała
Gość
K.Bimbała

jeszcze taniej niedługo PO zaproponuje pochówek w worku do wody- najtaniej w/g nierządu?.

echnaton
Gość
echnaton

Pochowaj sie w piramidach Cheopsa!

Bartek
Gość
Bartek

Teraz za PISu jeszcze taniej :D

roman
Gość
roman

no cóż kiedy księża nie chca odprawiać mszy nad prochami … musi być skórka :(
To że Hanuszkiewiczowi, Gintrowskiemu czy jeszcze paru innym celebrytom udało się i rodzina przemyciła ich w puszce, nie oznacza ze zwykłemu zjadaczowi chleba się smyknie … :(