POChP – śmiertelna choroba palaczy

Podstawowym narzędziem służącym do postawienia prawidłowego rozpoznania POChP jest spirometria

PODKARPACIE. Najczęstszą przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest palenie papierosów.

POChP dotyka co dziesiątą osobę po 40. roku życia. Jest jedną z najczęstszych – po chorobach układu krążenia, nowotworach i urazach – przyczyną zgonów. Chorobie najbardziej winne są papierosy.

Prawie 90 proc. chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc to wieloletni aktualni lub byli palacze. Zagrożone są także osoby narażone na palenie bierne. Mniejszą rolę odgrywają inne czynniki, np. wdychanie szkodliwych pyłów i gazów w miejscu pracy, czy częste, nawracające infekcje dróg oddechowych, w tym zapalenia oskrzeli.

Wdychany dym tytoniowy, toksyczny pył lub gaz drażni oskrzela, prowadząc do zapalenia ich błony śluzowej i zwiększonej produkcji flegmy. Wieloletnie działanie substancji drażniących powoduje uszkodzenie wyścielających oskrzela rzęsek, które oczyszczają drogi oddechowe z zanieczyszczeń, a zalegająca w nich gęsta wydzielina zwęża przepływ powietrza. Konsekwencją przewlekłego procesu zapalnego jest obturacja (zwężenie) oskrzeli, pogrubienie ich ścian i zniszczenie pęcherzyków płucnych.

Wraz z postępem POChP mogą się rozwijać również inne poważne objawy i schorzenia, co znacznie pogarsza jakość życia chorych, skraca je średnio o kilkanaście lat oraz sprawia, że nie są oni w stanie normalnie funkcjonować w życiu prywatnym i zawodowym. Najskuteczniejszym metodą spowolnienia rozwoju POChP jest zerwanie z nałogiem nikotynowym.

Diagnostyka POChP

– Podstawowym narzędziem służącym do postawienia prawidłowego rozpoznania tej choroby jest spirometria – proste, bezbolesne badanie objętości i szybkości wydmuchiwanego powietrza z płuc – mówi dr Dorota Nierojewska z Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie. – Powinno się je wykonywać u osób z grupy ryzyka, a więc u palaczy lub byłych palaczy papierosów po 40. roku życia, palaczy biernych z objawami przewlekłego kaszlu, kaszlu z odkrztuszaniem flegmy, trudnościami z oddychaniem.

Anna Moraniec

Fot. Wojciech Preisner

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments