Pociągiem na lotnisko w Jasionce

Teraz szynobusy jeżdżą przez Miłocin i Zaczernie w kierunku Tarnobrzega, a po wybudowaniu 5-kilometrowego łącznika, autobusy szynowe po dojechaniu do Zaczernia pojadą w kierunku lotniska w Jasionce. Fot. Wit Hadło
Teraz szynobusy jeżdżą przez Miłocin i Zaczernie w kierunku Tarnobrzega, a po wybudowaniu 5-kilometrowego łącznika, autobusy szynowe po dojechaniu do Zaczernia pojadą w kierunku lotniska w Jasionce. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Pod koniec 2020 roku ma być gotowy łącznik kolejowy z Rzeszowa do podrzeszowskiego Portu Lotniczego.

Do 2018 roku ma być rozbudowana droga wojewódzka nr 869, która prowadzi do podrzeszowskiego lotniska w Jasionce. Planowana jest też budowa łącznika linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka. Ta druga inwestycja ma być gotowa najwcześniej pod koniec 2020 roku.

Połączenie drogowe z lotniskiem ma obecnie słabą przepustowość, a ruch samochodów jest uciążliwy, szczególnie w godzinach szczytu. Dojazd do portu lotniczego jest więc utrudniony. Dlatego władze wojewódzkie twierdzą, że rozbudowa drogi w kierunku lotniska nie wystarczy i trwają przygotowania do budowy alternatywnego dojazdu – kolejowego.

Gotowe jest już studium wykonalności dla połączenia kolejowego na lotnisko w Jasionce. Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, rozpoczęcie inwestycji jest uzależnione głównie od możliwości pozyskania środków z funduszy Unii Europejskiej.

Długość łącznika kolejowego do Jasionki wyniesie ok. 5 km, będzie to odgałęzienie od linii w Zaczerniu w kierunku lotniska. Trasa będzie zelektryfikowana, jednotorowa. Linia zostanie zakończona przystankiem wyspowym dwukrawędziowym, umożliwiającym rozmijanie się składów na przystanku końcowym. W okolicy portu lotniczego planowana jest lokalizacja rozjazdu umożliwiającego transport paliwa lotniczego do stacji paliw oraz dojazd do obiektów CARGO.

Przystanek kolejowy dla pasażerów samolotów planowany jest w okolicach Parku Naukowo-Technologicznego. Na linii do lotniska będą jeździć jedno- i dwuczłonowe autobusy szynowe. Ta linia kolejowa ma docelowo łączyć trzy funkcje: obsługi strefy przemysłowej, obsługi lotniska oraz aglomeracji kolei podmiejskiej.

Mariusz Andres

26
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
Fckkolejarzstudent z LUbyly maszynistarealista Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
byly maszynista
Gość
byly maszynista

A co sie stalo z torem kolejowym ktory prowadzil na lotnisko w Jasionce ?

ROMAN
Gość
ROMAN

Fakt był tor i jak sobie przypominam to od 1996 był systematycznie rozkręcany aż w końcu
” wyparował” bo nawet piłkami do żelaza cieli tory w nocy aby je w kolejnej nocy przetransportować na złomowisko tak to było ci co mieszkali przy tym torze to to wiedzą jak było

realista
Gość
realista

Mało faktów? to nie raport inwestycyjny urzędu tylko artykuł prasowy – zejdź na ziemie.

realista
Gość
realista

Bzdura, jak widać nie masz większego pojęcia o czym piszesz. Każdy kto regularnie korzysta z lotniska wie, że 3/4 parkingu jest stale zajęte czy to przez pracowników lotniska, okolicznych fabryk czy ludzi, którzy zostawili auta na dłużej bo parking jest darmowy. Dlatego też dość ciężko jest znaleźć miejsce. Spora część tych ludzi chętnie korzystałaby z dobrego transportu publicznego ale takiego nie ma, bo obecne połączenia autobusowe są zrobione całkowicie bezmyślnie i nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie ryzykował spóźnienia się na samolot bo jakiś kretyn w MPK ustawił czas dojazdu na styk, a jak wiadomo z punktualnością kierowców autobusów jest… Czytaj więcej »

rodzyna33
Gość
rodzyna33

Nie ten target. Jak ktoś jedzie na niedługo zostawia uato na parkingu lotniska a jak jedzie na dłużej to go rodzina odwozi autem. Koleją nikt nie będzie się tłukł bo drogo

Luiz
Gość
Luiz

Wg ciebie taksówką taniej? Nie wiem skąd takie przekonanie że wszyscy podróżujący samolotem na lotnisko dojeżdżają własnym samochodem lub dowozi ich rodzina? Przylatuję do Rzeszowa więc nie mam własnego samochodu na parkingu, chętnie skorzystam z transportu publicznego.

jolka
Gość
jolka

zacofanie ciemnota-LUBLIN MIMO NOWEGO LOTNISKA JUZ MA KOLEJ!!! A RZESZÓW! przejete lepsze polaczenia PRZEZ LUBLIN..zarzadzjacy BIORA KASE BO ON URZEDNIK. NIC DLA LUDU. DAWNO POWINNA BYC KOLEJ!!! TO ROZWOJ DLA PASAZEROW PRACOWNIKOW LOTNISKA .samo dno.malo takich lotnisk w EUROPIE-I TAKIE NIE MYSLENIA O SPOLECZENISTWIE-LECZ zycie za kase podatnikow!!! duzo by pisać!

zmotoryzowany mieszkaniec miasta
Gość
zmotoryzowany mieszkaniec miasta

Tylko takie małe miki że dlaczego rzeszowski podatnik ma się dokładać do inwestycji po za Rzeszowem! A do tego mieszkańcy tamtych terenów są przeciwko połączeniu do miasta.

To mówisz że musimy im coś fundnąć ot tak?

romek
Gość
romek

nie kotku to wy mieszkańcy Rzeszowa chcecie dostępu do lotniska

Jan
Gość
Jan

Lublin ma przepiękną szeroką obwodnicę z dwupoziomowymi skrzyżowaniami bezkolizyjnymi, a Rzeszów tonie w korkach z powodu nie realizowanej inwestycji budowy poludniowej obwodnicy.

student z LU
Gość
student z LU

Lublin ma jedyną w Polsce płatną obwodnicę. Co roku ludzie uciekają z Lublina tak tam jest fajnie

Fck
Gość
Fck

Jaką płatną? Skąd te głupoty? Płacą jedynie ciężarówki na ViaTollu tak jak wszędzie w Polsce i ukraińskim Rzeszowie.

realista
Gość
realista

Jak widać w du.. byłaś i gó… widziałaś. Ciemnotą to wali od tego co piszesz i to na kilometr. Lublin ma połączenie bo jak sama napisałaś to nowe lotnisko więc całość zbudowano od razu. Z resztą same porównania z lubelskim lotniskiem są śmieszne bo tam ruch jest 2,5 razy mniejszy niż w Jasionce. Rzeszów także miał takie połączenie i to na długo zanim się urodziłaś ale jakiś kretyn urzędnik zdecydował o jego rozebraniu, ale o tym oczywiście nie wiesz. Co do porównań do innych lotnisk to jak pisałam na początku w du.. byłaś i gó.. widziałaś, zamiast więc pisać bzdury… Czytaj więcej »

Ptr
Gość
Ptr

Najpierw to obniżcie ceny za dojazd do lotniska wtedy może będzie więcej chętnych

Jan
Gość
Jan

Tiaa, może jeszcze bilety lotnicze sponsorować ?….

hijena
Gość
hijena

Wzystko to pięknie brzmi i jest do zrobienia pod warunkiem,że obecny burmistrz Rzeszowa będzie trzymany z daleka podczas realizowania projektu

Stan
Gość
Stan

Hieno. Ty masz rację. Gratuluję za tak mądre spojrzenie.

Domiemysław
Gość
Domiemysław

Do tej pory ten człowiek dla miasta zrobił najwięcej ,gdyby nie on to nikt by nie wiedział gdzie znajduje się stolica podkarpacia.
Wymień prezydenta który lepiej rządzi od Ferenca miastem wielkości Rzeszowa ?!

hijena
Gość
hijena

Domiemysławie-NIE MA LUDZI NIE ZASTAPIONYCH.A teraz bez zająknienia wymień dokonania obecnego burmistrza.Korków ulicznych ,inteligentnego systemu komunikacji ,grającego wodotrysku pod oknami kamienicy, kladki w kształcie deski klozetowej i remontu deptaka co kilka lat nie bierz pod uwagę

Tomek
Gość
Tomek

Burmistrz rzeszowa niech się trzyma z aleka..ale Pan Prezyent Ferenc niech bierze robote w swoje rece..bo inni moga ja spieprzyć.

ROMAN
Gość
ROMAN

Ale np.szyny na torowisku to by mógł układać w czasie roboty. czy tylko semaforem sterować co ?
No bo robota ma sie robić

ROMAN
Gość
ROMAN

No Panie redaktorze : mało faktów
1: koszt całej inwestycji
2 : jak będzie rozwiązany problem ” odboczki” do lotniska z trasy na wysokości Zaczernia : estakada czy przejazd z zaporami ?
3: ile tych kursów będzie w ciągu doby
4: czy trasa będzie rentowna czy znowu trzeba będzie do interesu dopłacać
5: czy zrobił ktoś faktyczną analizę czy ta inwestycja jest potrzebna czy to tylko widzimisie kogoś nawiedzonego : bo ma wizje o by pasowało aby wagonik śmigał

Jan
Gość
Jan

Przecież to poroniony pomysł inwestować w kolej, nikt z Krakowa, czy Lublina, czy Kielc nie będzie się tlukł koleją by sobie na lotnisko w Jasionce koleją dojechać, co najwyżej jesli by taka sytuacja zaistniała to przecież wezmie taryfę i po problemie.
Niech lepiej wybudują ten łącznik do S19.

kolejarz
Gość
kolejarz

AD-1 Szacowany koszt całej inwestycji (ma być zelektryfikowana) to około 10 mln euro
AD-2 Projekty są dwa . Pierwszy tak jak piszesz od strony Zaczernia przez Bór -przy samej DW869 .
Drugi przez Załęże EC,Elewatory, Łąkę,Nową Wieś,Jasionkę,dalej aż do starej trasy kolejowej
AD-3 Pewnie więcej niz autobusów :)
AD-4 Za wcześnie chyba na takie informacje ?
AD-5 Urząd Marszałkowski :)

all
Gość
all

Z Rzeszowa do portu w Jasionce prowadzą 3 drogi, a władze twierdzą je dostęp jest utrudniony. Czy oni jechali kiedyś do Jasionki? Byle wywalić szmal w błoto, bo pociągiem będzie jeździło dziennie 20 osób.

Jan
Gość
Jan

Czy naprawdę uważasz że te ciasne, kręte, z ograniczeniami scieżki można nazwać w pełni drogami odpowiadajacymi standardom zachodniej cywilizacji?
Niech bedzie jedna a solidna droga, a do tego jest potrzebne wybudowanie łącznika do S19 własnie do węzała Jasionka.