POD NASZYM PATRONATEM. Najmłodsi wybierają judo

Fot. Paweł Bialic

JUDO. Otwarte Mistrzostwa Rzeszowa Judo dzieci i młodzików.

Ponad 140 uczestników wzięło udział w Pierwszych Otwartych Mistrzostwach Rzeszowa w judo dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy (Akademia Judo Rzeszów) nie spodziewali się takiej frekwencji. Trudno jednak się dziwić. Judo to popularna dyscyplina wśród najmłodszych.

Rozmowa z organizatorem zawodów Marcinem Paśko, trenerem Akademii Judo Rzeszów.

 – To pierwsze Otwarte Mistrzostwa Rzeszowa w judo najmłodszych.
– Już od początku roku chodziła mi po głowie myśl zorganizowania turnieju judo właśnie dla tych najmłodszych. Takiej imprezy w Rzeszowie nie było już od kilku lat. W czerwcu odbyły się mistrzostwa dla studentów amatorów. W sobotę na matach rywalizowali najmłodsi.

 – Hala sportowa Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie pękała w szwach.
– Rywalizacja odbywała się w 6 kategoriach wagowych. Liczba uczestników przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Frekwencja dopisała, w zawodach wzięło u dział ponad 140 zawodników głównie z klubów Podkarpacia.

 – Walczyli także młodzi zawodnicy z klubów zagranicznych.
– Rzecz jasna na nasze zaproszenia odpowiedzieli przede wszystkim zawodnicy z klubów Podkarpacia. Przyjechali także reprezentanci Słowacji.

 – Judo to chyba popularny sport w Rzeszowie.
– Rzeczywiście dzieciaki garną się do uprawiania tej dyscypliny. Istnieje duża ilość klubów na mapie naszego miasta i województwa, do których rodzice mogą zapisywać swoje pociechy. Mogłoby być w tej materii jeszcze lepiej. Niestety ciągle brakuje funduszy na propagowanie tej dyscypliny sportowej. Źle wygląda także sytuacja z miejscem do treningu. Ciągle mało jest miejsc, w których instruktorzy i trenerzy mogliby spokojnie pracować z dziećmi i młodzieżą.

 – Zachęćmy wszystkich niezdecydowanych, aby spróbowali swoich sił w judo.
– Jest to sport walki, który nie posiada żadnych agresywnych elementów. Mam tu na myśli kopnięcia czy uderzenia. Dziecko podczas treningu poznaje elementy gimnastyki akrobatyki, co pozytywnie wpływa na jego rozwój. Nie do przecenienia jest także wiedza i umiejętność samoobrony. To w dzisiejszych niebezpiecznych czasach może się bardzo przydać.

Rozmawiał Paweł Bialic

LISTA ZWYCIĘZCÓW

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments