Pod oknami chcą nam zrobić parking. Nie dopuścimy do tego!

– Tutaj, czyli nieopodal planowanego parkingu, znajduje się wyjście zlokalizowanego w podziemiach bloku schronu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wokół takiego wyjścia obowiązuje strefa ochrony – pas zieleni ok. 15-20 m. Parking musi być zatem odsunięty – przekonują mieszkańcy bloku przy ul. Lenartowicza 41. Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. Mieszkańcy bloku przy ul. Lenartowicza 41 toczą z prokuraturą bój o… ciszę i spokój.

- To jest nie do pomyślenia, żeby pod nosem budować ludziom parking na 50 samochodów – denerwują się mieszkańcy bloku przy ul. Lenartowicza 41, przy którym zgodnie z planem Prokuratury Okręgowej, ma zostać zlokalizowany – Nasze obawy, zastrzeżenia i zgłaszane przez nas propozycje mają za nic. A my chcemy tu po prostu godnie przeżyć starość w ciszy i spokoju, a nie wśród spalin i tłoczących się pod naszymi oknami samochodów.

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie przymierza się do budowy parkingu na zakupionej od miasta działce przy zlikwidowanym internacie i tuż przy bloku nr 41. Pomysł ten spędza jednak sen z powiek mieszkańcom. – W naszym bloku mieszka większość starszych, schorowanych osób. Dla wielu z nich jedyną radością jest ten nasz zielony ogródek za blokiem, w którym rosną sadzone naszymi rękami 50-letnie drzewa. Niektórzy mieszkający na parterze zrobili sobie nawet zejścia do ogródka wprost z balkonów – mówi Kazimiera Maciołek, jedna z mieszkanek. – Jak wybudują nam tu parking, to w lecie zamiast wyjść pooddychać świeżym powietrzem, będziemy siedzieć wśród samochodów? – dodaje.

Choć mieszkańcy bloku przy ul. Lenartowicza wysyłają pisma do prokuratury, apelują gdzie się da, ta z planów budowy parkingu rezygnować nie chce. Wysłali więc kolejne pismo.

Na działce, na której ma bowiem powstać parking i w niedalekim sąsiedztwie bloku znajduje się bowiem wyjście zlokalizowanego w jego podziemiach schronu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wokół takiego wyjścia obowiązuje strefa ochrony – pas zieleni ok. 15-20 m. Parking musi być zatem odsunięty.

Co na to prokuratura? – Wybrany został już wykonawca projektu, firma rzeszowska. Informacje od mieszkańców odnośnie schronu przesłaliśmy projektantowi – mówi Bogdan Gunia, prokurator okręgowy.

- Będziemy blokować tę inwestycję tak długo, aż się opamiętają. Poruszymy niebo i ziemię – zapowiadają mieszkańcy. – Nie żądamy przecież  zbyt wiele, tylko świętego spokoju.

***
Zastanawia mnie jedno. Po co na siłę wpychać pod blok parking, uprzykrzać życie starszym ludziom, skoro urzędnicy Prokuratury Okręgowej mogliby śmiało korzystać z prawie pustych za dnia parkingów na Podpromiu i koło stadionu Stali. Do pracy mieliby raptem kilka kroków. Sprawdziłam z zegarkiem w ręku, ile czasu zajmuje taka droga. Z parkingu na Podpromiu dotarłam na miejsce planowanego parkingu dokładnie w 10 minut.

Katarzyna Szczyrek

do “Pod oknami chcą nam zrobić parking. Nie dopuścimy do tego!”

 1. Wacław

  Nie jestem zwolennikiem wygód urzędniczych – przeciwnie, głosuję za sentencją ” urzędnicy do autobusów”, a prokuratorzy na rowery. Jeżeli natomiast chodzi o obsadę westernu to w rejonie Wilkowyi jest dużo zieleni. Po co na chama pchać się do miasta? Trzeba było zostać na gospodarce Dziurze Wielkiej i nie mielibyście problemu z wąchaniem samochodów tylko krowich placków. Zgadzam się również z axterem – trafne określenie!

 2. Paweł

  Zdjęcie jak z okładki western-u :))

  Wracając do tematu, jak kila osób tu wypowiadających się uważam, że jeśli się mieszka w mieście to trzeba się z tym liczyć że może powstać parking, centrum handlowe, supermarket, boisko etc nie ma tu miejsca na ogródki a szkoda.
  Rozumiem Tych starszych ludzi, ale świat się zmienia (czy na lepsze?) to już nie czasy bloków z ogrodami na zapleczu.

  pozdrawiam

 3. clonx

  spokojnie – to prawdopodobnie parking dla „interesantów” i pracowników prokuratury. niech się cieszą że nie mieszkają koło parkingu na podpromiu

 4. southall

  Na zdjęciu moja nauczycielka z V LO, uczyła chyba biologi

 5. Janusz

  Szofer, przedwojenna nazwa kierowcy, dzisiaj rzadko używana, przypuszczam więc, że najmłodszy to Ty nie jesteś, no chyba, że ktoś Ci cofnął licznik w warsztacie samochodowym. Co zaś tyczy się starości, to starość jest jak sex analny, fajna chociaż do d…

 6. axter

  Kaśka żeś na głowę upadła. Nie znasz tematu. Ci pogrobowcy PZPR jak chcą mięć enklawę ciszy to niech przeniosą się do miejscowości podrzeszowskich.

 7. www

  Ludzie – w mieście żyjecie. Jest beton, asfalt i samochody i nie da się tego zmienić.
  A pani autor artykułu gratuluję pomyśłu z Podpromiem. Jest pani kolejną osobą po Chłodnickim która odsyła na ten parking wszystkich którzy nie mają gdzie zaparkować ;))) Jak to dobrze że mamy taki parking na który wszystkich się da odesłać ;)))

 8. kobrabartiz

  to jest miasto parkingi muszą być i tyle , a jak ktoś chce starość spendzić w spokoju to poco sobie blok blisko centrum kupował . przykro . mówi się trudno i tyle

 9. bidulka

  BRAWO MIESZKAŃCY!!! TAKIE POSTAWY TO DZISIAJ RZADKOŚĆ ŻYCZĘ WAM DETERMINACJI DO KOŃCA I OBYŚCIE WYGRALI! GDYBY WIĘKSZOŚĆ SPOECZEŃSTWA MIAŁA TAKI CHARAKTER JAK WY TO POLSKA BYŁABY ZUPEŁNIE INNYM KRAJEM!
  POWODZENIA!

 10. wit

  SZOFER pamiętaj, że to starość jest naszą przyszłością.
  No i twoja miłość bliźniego jest porażająca.

 11. wit

  Schron pod blokiem ? To kto w tym bloku mieszka ?!
  Ciekawi mnie ile w naszym mieście jest bloków ze schronami.
  Kto je utrzymuje i kto za to płaci ?

  • ricki

   ale zdziwiony nawet nie wie gdzie w rzeszowie są bloki ze schronami mamusia nigdy mu nie kazała zejsc do piwnicy po ziemniaki

 12. SZOFER

  Tych Starych GNO.. WYSTRZELAC I UDUSIC !!!!!

  • melon

   ciebie udusić, co do tego ma wiek, nikt normalny nie chce mieć pod oknem parkingu, prokuratora powinna pomysleć o podziemnym parkingu, stać ich na to

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.