Podatek kościelny zamiast Funduszu Kościelnego?

Diecezja rzeszowska i przemyska są w czołówce pod względem uczestnictwa liczby wiernych w mszach świętych. Fot. Wit Hadło

W wielu krajach europejskich m.in. Belgii, Danii, Niemczech czy Szwecji podatek kościelny przeznaczany na rzecz duchownych od dawna istnieje. Fot. Archiwum

Do 2012 r. fundusz nie przekraczał 100 mln zł rocznie. W 2013 r. na zrealizowanie jego celów przeznaczono 118,2 mln zł, w kolejnych latach 133,1 i 128,1 mln.

Co roku rosną wydatki na Fundusz Kościelny. Zgodnie z analizą NIK, w 2016 r. z budżetu państwa na ten cel przeznaczono rekordowe 145,3 mln zł. Kilka lat temu pojawił się pomysł, żeby zastąpić Fundusz Kościelny odpisem podatkowym w wys. 0,5 proc., Rozmowy między rządem a Episkopatem utknęły jednak w martwym punkcie i do tej pory nie zdecydowano się na jego wprowadzenie.

Pieniądze z funduszu są przeznaczane na finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych czy odbudowę, remonty i konserwację obiektów sakralnych o wartości zabytkowej. Ponadto przeznaczane są na wspomaganie kościelnej działalności charytatywnej, oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej, a także inicjatyw związanych ze zwalczaniem patologii społecznych.

W krajach zachodnich Kościół funkcjonuje inaczej niż w Polsce, a podatek kościelny jest zwykle głównym źródłem dochodów wspólnot religijnych. Pozwala pokryć koszty zatrudnienia, jak również utrzymania prowadzonych przez kościół instytucji. Jest odprowadzany od wynagrodzeń wiernych i przekazywany na wybrany przez nich zarejestrowany kościół lub związek wyznaniowy. Wraz z wystąpieniem z Kościoła, podatnik jest zwolniony z obowiązku jego odprowadzania. Musi tylko udokumentować to pracodawcy, okazując kopię zaświadczenia uzyskanego w urzędzie kościelnym.

Czy w Polsce takie rozwiązanie by się sprawdziło? Politycy bardzo ostrożnie podchodzą do tematu. – Trudno mi się do tego odnieść, bo nie ma konkretnego projektu – mówi Mieczysław Kasprzak, poseł PSL. – Każde rozwiązanie, które ułatwiłoby życie w zakresie społecznym, gospodarczym czy religijnym jest godne poparcia – dodaje jednak. Jak mówi, jeżeli miałoby to pozytywne konsekwencje, to można przedyskutować pomysł. – Trzeba być jednak ostrożnym, żeby nie wywołać niepotrzebnych napięć społecznych – zauważa poseł PSL. W Polsce realizacja takiego pomysłu byłaby trudna ze względu na tradycję. – Powiem krótko: nad wszystkim można się zastanowić. Może są pewne mankamenty, ale zawsze warto dyskutować – twierdzi Kazimierz Moskal, poseł PiS.

wk

do “Podatek kościelny zamiast Funduszu Kościelnego?”

 1. gość

  I wtedy obowiązkowy ZAKAZ zbierania na tacę!!!

 2. hijena

  W ustawie zasadniczej ,czyli Konstytucji zapewnione mam ,że Polska jest panstwem laickim.Dlaczego przy wielu istniejących brakach wydaje się spoleczne pieniądze na gusła.Kazdy wierzący czujący potrzebę kontaktu z Bozią za posrednictwem tych szarlatanow i trutni w koloratkach, sam finansuje i utrzymuje tą armię nierobów i perfidnych cwaniakow!

 3. Deflector

  Gdy w Niemczech pozwolono ludziom decydować czy płacić na kościół podatek czy nie od razu z podatku zrezygnowało kilkaset tysięcy i to trwa do dziś. Gdy w Polsce podatnikowi da się wybór to na 99% biedniejsi którzy mają mało pieniędzy na jedzenie czy lekarstwa wystąpi z Kościoła żeby zaoszczędzić. Ktoś tu Kościołowi zakłada pętle na szyje?

  • Likwidacje kleru/trutni czas zacząć

   Średnio co dwa lata około milion mniej wiernych uczestniczy w niedzielnych mszach jak pokazują statystyki liczone przez samych księży. Z apostazji rocznie podpisuje się kilkaset osób a to trzeba świadków i nieprzyjemnej rozmowy z proboszczem. A gdy da się możliwość zarobienia składając tylko PIT to z katolickiem Polski zrobi się jak w Czechach tylko 5% wierzących.

 4. podkarpatczyk

  A moze od razu DZIESIECINE ???
  Oczywiscie dotychczasowe formy lupienia mieszkancow przez kler zostana utrzymane w dotychcasowej formie i bezwzglenosci jaka obecnie istnieje.

 5. zeitung

  znając pazerność kat. koscioła to będzie podatek a fundusz koscielny też przytulą

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.