Podatek na Kościół

PODKARPACIE. Pomysł biskupów na finansowanie Kościoła. Stracą czy zyskają?

Każdy miałby prawo odpisać 1 procent ze swoich podatków na rzecz Kościoła lub innego związku wyznaniowego. Taką koncepcję finansowania przedstawili polscy biskupi. Pomysł podzielił rządzących oraz zwykłych Polaków. Tak jak cała sprawa finansowania Kościoła z budżetu państwa. O co tak właściwie chodzi?

- Aby uwspółcześnić sposób finansowania Kościoła, ze swojej strony Episkopat proponuje, aby obywatele mieli prawo dobrowolnie przekazać jeden procent z płaconych podatków na rzecz Kościoła bądź dowolnego związku wyznaniowego – wyjaśnia ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Pomysł Episkopatu polega  na tym, żebyśmy mieli prawo przekazania 1 procenta z podatków. Była by to dobrowolna decyzja podatnika, tak jak w przypadku 1 procenta jaki możemy przekazać na organizacje pożytku publicznego. Równocześnie biskupi proponują likwidację Funduszu Kościelnego, z którego Kościół otrzymuje około 90 mln zł rocznie.

Propozycja przedstawia się najogólniej tak: Jeżeli podatek dochodowy jaki płacimy państwu wynosi np. 100 zł to Kościół chce, żebyśmy mieli możliwość odpisania z tego jednej złotówki na jego rzecz. Oznacza to, że mielibyśmy prawo zdecydować o przekazaniu z tych przykładowych 100 złotych 1 złotówki na rzecz organizacji pożytku publicznego (np. charytatywnych) i kolejnej 1 złotówki na Kościół lub inny związek wyznaniowy jaki wskażemy. Kościół nie chce natomiast wzrostu podatku dochodowego tak aby jego część trafiała na jego konto.

Biskupie propozycje trafią zapewne pod obrady wspólnego posiedzenia przedstawicieli rządu i Episkopatu. W tym roku mieliśmy już dwa takie posiedzenie, czyli tyle ile wymaga prawo. Dlatego takie spotkanie odbędzie się najprawdopodobniej w przyszłym roku. Na wyniki dyskusji o zmianie finansowania Kościoła przyjdzie nam więc jeszcze poczekać.

Artur Getler

do “Podatek na Kościół”

 1. Bogdan

  Tu naprawdę nie ma nad czym debatować. Jestem za tym aby było to nawet 5% dobrowolnego datku- ale od dochodu.

 2. zalany

  albo taca albo 1 %.
  Nie da sie 2 panom sluzyc Bogu i mamonie.
  Kasa z PODATKOW jak jest na zachodzie i obwiazki religijne za ktore sie wzielo pieniazki trzeba odprawiac za darmo, jako ze staly sie OBOWIAZKIEM ZAWODOWYM. Nie ma brania „co laska” bo za to sa sprawy skarbowe.

 3. urnapalona

  Tu nie ma o czym debatować. Czy każdym chorym pomysłem kleru trzeba sie zajmować ??????????

 4. jarozpis

  Jeżeli brakuje w KK pieniędzy, to trzeba zacząć oszczędzać!
  Czy biskup musi mieszkać w pałacu, czy dworku? Chyba n i e !
  Czy większość księży i zakonników musi czekać na darmochę, a może warto spróbować coś robić ponad posługą „co łaska, ale nie mniej niż ….”
  Może administrowanie parafią trzeba przekazać Radzie Parafialnej (wybieranej przez parafian, a nie proboszcza), a z księdzem podpisać kontrakt na posługę duszpasterską.
  Odpowiedzieć sobie na pytanie czy kościół jest dla wiernych, czy wierni dla kościoła.

  • michał

   Kościół kat. tylko korzysta z przywilejów jakie daje mu społeczeństwo ,a w efekcie państwo.Proszę się więc nie dziwić, że księża nie są frajerami.Skoro im dajemy, biorą i korzystają z bycia ponad prawem fiskalnym, karny , administracyjnym itp.Każdy by brał, taka jest natura ludzka.Winni jesteśmy my – społeczeństwo polskie, które ślepo popiera kler utożsamiając go z Bogiem.

 5. babcia zosia

  pod warunkiem zwrotu wyłudzonych podstępnie i z naruszeniem prawa gruntów i sporej ilości pieniędzy budżetowych ,oraz bezzwzględnie trzeba księdza sprowadzić z powrotem do kościoła.Ponadto zakazać prowadzenia interesów ,biznesów i każdej innej działalności z wyjątkiem posług kościelnych ,gdyż uwikłani w świat finansjery i przekrętów nie mają czasu na służbę zgodną z powołaniem.Jak każdy podmiot powinien płacić podatki i inne obciążenia wynikające z prowadzonej działalności .Jestem za wprowadzeniem kasy fiskalnej tak jak np.taksówkarze bo w sumie i finalnie oni wywożą -tylko pojazdy nieco inne

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.