Podhalańczycy świętowali

Jednym z punktów piątkowych uroczystości w jednostce przy ul. Lwowskiej był pokaz wyszkolenia żołnierzy. Fot. 21. BSP

RZESZÓW. W piątek odbyły się uroczyste obchody Święta 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich imienia gen. bryg. Józefa Kustronia, stacjonującego w Rzeszowie przy ul. Lwowskiej, czołowej jednostki 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Uroczystości święta batalionu powiązane były z 18. rocznicą jego powstania. W ramach Dnia Otwartych Koszar do jednostki zawitała młodzież z klas o profilu wojskowym oraz młodzież gimnazjalna ze szkół Podkarpacia, z którymi współpracuje jednostka, a nawet dzieci z przedszkoli. Dla młodych gości zorganizowano pokazy wspinaczki po ścianie, pokazy sprzętu wojskowego, naukę reanimacji, strzelanie z trenażerów i wiele innych atrakcji.

Można było wejść do pojazdów, wycelować z broni, wspiąć się pod właściwą asekuracją na ścianę wspinaczkową oraz zrobić zdjęcie w podhalańskim stroju. Łącznie gościło u podhalańczyków ok. 800 uczniów i dzieci.

W czasie uroczystego apeli z udziałem dowódcy 21. BSP gen. bryg. Stanisława Olszańskiego odczytano rozkaz o wyróżnieniach. Żołnierze i pracownicy wojska otrzymali między innymi pamiątkowe ryngrafy batalionu, statuetki „Podhalańczyka” oraz odznaki pamiątkowe. Trzech starszych szeregowych mianowano na stopień kaprala, a st. kpr. Damian Macieja, zgodnie z postanowieniem prezydenta RP, otrzymał „Gwiazdę Afganistanu”. Kolejnym punktem uroczystości był pokaz wyszkolenia żołnierzy, w scenariuszu którego pluton rozpoznawczy otrzymał zadanie zorganizowania zasadzki na przemieszczającą się grupę terrorystów.

Obecnie 1. Batalionem dowodzi zastępca dowódcy mjr Rafał Iwanek.

kk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments