Podhalańczycy wrócili z Afganistanu

Na początku kwietnia ponad dwustu żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich wyleciało do Afganistanu na XIII zmianę. Niestety, jeden z nich zginął. Fot. Autor
Na początku kwietnia ponad dwustu żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich wyleciało do Afganistanu na XIII zmianę. Niestety, jeden z nich zginął. Fot. Autor

RZESZÓW, PODKARPACIE, KRAJ. Żołnierze zostali oficjalnie powitani.

W środę, 11 grudnia, o godz. 10 na lotnisku w Leźnicy Wielkiej sekretarz stanu Czesław Mroczek wziął udział w uroczystym powitaniu żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, którzy zakończyli służbę w XIII zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu. Wraz z nimi powitani zostali także współtworzący kontyngent Podhalańczycy, którzy w ostatnim czasie w różnych turach wracali z Afganistanu.

Ostatnich 40 żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa przyleciało do kraju w ubiegłą sobotę. W środę wszyscy stawili się na uroczystościach, które odbywały się na lotnisku.

Podczas XIII zmiany Podhalańczycy stracili jednego żołnierza, 35-letniego st. chor. Jana Kiepurę. Podczas patrolu stanął on na minę naciskową pułapkę, która momentalnie eksplodowała.

Podhalańczcy odnieśli na tej zmianie także rany, m.in. podczas ataku afgańskich terrorystów na polską bazę w Ghazni. Atak został zainicjowany poprzez detonację przy ogrodzeniu zewnętrznym bazy ok. 1,5 tony materiałów wybuchowych, znajdujących się w samochodzie-pułapce. W wyniku ataku w ogrodzeniu zewnętrznym bazy powstała wyrwa, przez którą na teren bazy usiłowało wtargnąć ok. 8 – 10 zamachowców-samobójców. Rannych zostało wówczas kilkunastu polskich i amerykańskich żołnierzy. Jeden z Amerykanów wówczas zginął.

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tomasz
tomasz
7 lat temu

Nikt o zdrowych zmysłach nie jedzie na wojnę, pojechali tam tylko dla kasy.