Podkarpacie bez rządowych pieniędzy

Na linię kolejową Rzeszów-Przemyśl nie będzie w tym roku 20 mln złotych. Fot. Wojciech Preisner

KRAJ. Parlament odrzucił szereg poprawek korzystnych dla naszego regionu.

Nie będzie dodatkowych pieniędzy na część dróg, linie kolejowe, ochronę przeciwpowodziową. Odpadły dodatkowe pieniądze na remonty kilku placówek i ochronę zabytku. Podkarpacie znów zostało zapomniane przy rozdziale pieniędzy. Ostatnio posłowie odrzucili proponowane poprawki do budżety państwa, dzięki którym do naszego regionu wpłynęłoby dodatkowe ok. 140 milionów złotych.

Poprawki do budżetu składali posłowie opozycji. Mowa była o 5 milionach złotych na rozbudowę komendy policji w Jaśle, 1 mln na remont tamtejszej szkoły muzycznej, 10 milionach na wały przeciwpowodziowe czy 5 milionach na  ochronę zabytków i 20 mln na melioracje wodne.

Odpadły wszystkie zgłoszone poprawki na niezbędne i planowane od  lat inwestycje, z których część bardzo by się przydała przy Euro: modernizacja linii kolejowej Dębica-Mielec-Ocice (5 mln), budowa ronda w Nagawczynie (3,5 mln), budowa drogi ekspresowej nr. 19 (30 mln), modernizacja drogi nr 4, obwodnice Łańcuta, Przeworska, Sanoka i Kolbuszowej (łącznie kolejne ponad 40 milionów).

Głosowania wyraźnie przebiegały pod znakiem partyjnych podziałów. “Za” byli wszyscy posłowie PiS, Solidarnej Polski, Ruchu Palikota i SLD. Przeciwko Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Oburzenia postawą przedstawicieli koalicji rządzącej nie ukrywa poseł Prawa i Sprawiedliwości, Stanisław Ożóg.

- Posłowie koalicji zapominają, że pochodzą z tego regionu i dla tego regionu powinni działać. Niestety widać, że sprawy Podkarpacia są dla nich drugorzędne – mówi poseł Stanisław Ożóg, dodając, że za czasów rządów PiS podkarpaccy posłowie tej partii zgłaszali i przeforsowywali korzystne dla regionu poprawki.

Z opinią swego politycznego konkurenta nie zgadza się poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kulesza, według którego posłowie PiS w sztuczny sposób chcą pokazać swoją aktywność, nie licząc się z realiami.

- Pan Ożóg zapomina, jak sam głosował, gdy jego partia rządziła. Tak już niestety jest. To jest budżet kraju, nie województwa. Dysponujemy takimi środkami, a nie inymi, że to nie jest budżet województwa, tylko kraju. Centralne, wcześniej zapisane inwestycje naszego regionu nie są zagrożone – mówi poseł Tomasz Kulesza.

***

To oczywiste, że budżet państwa nie jest z gumy, że nie da się zaspokoić wszystkich potrzeb. Ale mam od lat nieodparte wrażenie, że wciąż jesteśmy regionem traktowanym po macoszemu przez kolejne ekipy rządowe, niezależnie od partyjnych barw. Po prostu wciąż jesteśmy Polską B, zaś politycy przypominają sobie o Podkarpaciu jedynie z okazji wyborów.

Szymon Jakubowski

do “Podkarpacie bez rządowych pieniędzy”

 1. galicjok

  Glosujcie dalej na PiS, a zadajcie opieki od innych parti.
  Oj, oszolomy bezmozgowe , robcie tak dalej.

  • Józef

   W sam raz dla galicjoka polecam artykulik z GP. : „Patrioci kontra zdrajcy
   Czasem jedna krótka rozmowa jest ważniejsza niż 100 artykułów i parę książek. Nie zawsze, nie często, ale czasem się tak zdarza. Tak było i tym razem. I dlatego chcę o tym napisać.
   Miałem bardzo ciekawą rozmowę z J. M. Rymkiewiczem, który – w dużym stopniu słusznie – mówił mi, że należy odejść od podziałów lewica−prawica w Polsce. A zastąpić je innym podziałem: obóz niepodległościowy kontra zdrajcy. Cóż, coś w tym jest…
   Zresztą nie jest to tylko opinia Jarosława Marka Rymkiewicza i- po części- moja. Tak myśli coraz więcej osób. Różnych osób. Mohery, ale też coraz więcej „młodych, wykształconych, z dużych miast”. Ludzie różnych zawodów i w różnym wieku. Głęboko wierzący i indyferentni albo dopiero „szukający”. Menedżerowie i bezrobotni. Profesorowie wyższych uczelni w Krakowie, Poznaniu, ale też innych miast, ale też ludzie z wykształceniem ledwie podstawowym. Kompletny pluralizm. Także w jakiejś mierze pluralizm społeczno- ekonomiczno- polityczny: są w obozie niepodległościowym twardzi zwolennicy wolnego rynku, gospodarczy liberałowie (nie mylmy ich z PO), ale jest też wielu- i dobre ich prawo- ludzie o zdecydowanej wrażliwości socjalnej. Wszyscy w gruncie rzeczy duszą się w obecnej rzeczywistości. I to – choć nie tylko to- ich łączy. Także niezgoda na kłamstwo smoleńskie. Ale też na służalczość wobec Rosji. Wielu z nas łączy również niezgoda na czołobitność władz III RP wobec Berlina i Brukseli.
   Nie chcę nikogo z drugiej strony, tamtej strony, dyskwalifikować. Każdemu trzeba dać szansę naprawy i nawrócenia. Ale jest faktem, że z jednej strony jest Dobro, a z drugiej Zło. Z jednej jest jasna strona mocy, a z drugiej ciemna. Wybór jest prosty. Dokonuje go każdy z nas z osobna. Dokonujemy go każdego dnia. Te właśnie codzienne wybory decydują czy ktoś jest w obozie patriotów, czy w tym drugim, nie nazywając go już wielkodusznie po imieniu…”

 2. Stefan

  Tak naprawdę dymają nas wszyscy politycy, niezależnie od tego czy nazywają sie PIS, PO czy jakaś inna kur….. Im potrzebne sa wysokopłatne posady dla swoich, a pierdoły typu Polska, ojczyzna, mój region, dobro kraju itp itd sprzedają tej ciemnej masie, która co 4 lata ma przyjśc do urny i wybrać któregoś z cymbałów. Po to jesteśmy im potrzebni. Macie jeszcze jakieś złudzenia, bo ja nie mam żadnych i nigdy już nie będę brać udziału w przedstawieniu pt. wybory, zawsze starał się będe płacić jak najmniej podatków, kiwać ZUs a abonamentu radiowo- telewizyjnego też nie zapłacę. Bo oni kiwają nas już od dawna.

  • Józef

   Stefan -jeśli prezentujesz takie ,a nie inne poglądy uogólnione na wszystkich (byle nie siebie), to przynajmniej staraj się dobierać słowa adekwatne i nieobraźliwe dla ludzi uczciwych.

 3. rzeszowiak

  „- Pan Ożóg zapomina, jak sam głosował, gdy jego partia rządziła. Tak już niestety jest. To jest budżet kraju, nie województwa. Dysponujemy takimi środkami, a nie inymi, że to nie jest budżet województwa, tylko kraju. Centralne, wcześniej zapisane inwestycje naszego regionu nie są zagrożone – mówi poseł Tomasz Kulesza” – Nie rozumiem kolesia pisze tak jakby w podkarpackiem nie płacili podatków. To jest nie fear bo na biedne regiony powinni łożyć najwięcej kasy, bo jak mamy sierozwijać skoro ograniczają nam na każdym kroku dotacje. Z drugiej strony najlepiej by było gdyby kasa z podatków trafiała do tego województwa z którego dany poidatnik pochodzi ,a nie do wawy gdzie w zamian otrzymujemy połowe z tego co wnieśliśmy w podatku.

 4. rzeszowiak

  „Z opinią swego politycznego konkurenta odnośnie glosowania nie zgadza się poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kulesza, według którego posłowie PiS w sztuczny sposób chcą pokazać swoją aktywność, nie licząc się z realiami.” – Z tego co sieoriętuje nie tylko PIS głosował za ale i również SLD oraz Ruch Poparcia Palikota, który to żadna swoja aktywność nie chce w żaden sposób pokazać więc PO-wcy głupot nie gadają. Ciekawe z jakimi realiami nie liczą sieposłowie PIS ?!!! z takimi że ta kasa która ma pójść na podkarpacie pójdzie do innego województwa !!!!!!!!!!!!!!!

 5. Józef

  Zgadzam się całkowicie z T.Kuleszą z PO słusznie oburzonej na opozycję: za”realia” odpowiada rząd , więc wara od teflonowej koalicji PO/PSL. Tak panie red. Sz. J. ma pan rację o elektoracie poseł Skowrońska i świta POprańców przypomni sobie dwa tygodnie przed rozklejaniem plakatów wyborczych. Temat jest bardzo szeroki i trudno się ustosunkować nawet do kilku przyczyn takich , a nie innych realiów. W chwili gdy bezrobocie oscyluje ok.13% , ponad milion młodych polaków pracuje na rzecz innych możniejszych krajów UE, zaś rząd Tuska szykuje białą jak kreda ustawę podwyższającą składki emerytalne do 67 roku w stylu zupełnie podobnym do procedowanej ratyfikacji „gotowca” w sprawie ACTA mnie nic już nie dziwi.Poruszę tylko pobieżnie drażniące mnie przypadki jakie istnieją w naszej rzeczywistości. Nie wiem czy akurat są to przykłady które w omawianym przypadku wpłynęły by na zmianę ponurej rzeczywistości , zahamowały złe trendy w dochodach ZUS i US , ale do rzeczy.
  Wolnoamerykanka w tzw. umowach śmieciowych i płaceniem na czarno reszty jest powszechnie znana i ma przyzwolenie, skoro bezradne są US (masowo ich pracownicy dorabiają na tworzeniu biznesowi gotowców maksymalnie wykorzystując wszystkie dziury w podatkach), PIP też w/g mnie nie spełnia żadnej roli do czego jest powołana. Nie dziwią mnie na płotach wsi ogłoszenia o kwaterach prywatnych gdzie w domach daleko nie przystosowanych do podstawowych standardów p-poż i innych bez płacenia podatków upycha się niekiedy nawet ponad 20 osób spośród pracowników stojących w miejscu budowniczych autostrad. Kiedyś spotkałem znajomą biznesmenkę z branży ciastkarskiej, która w porywie rozbrajającej szczerości stwierdziła: mnie wszyscy jedzą z ręki od urzędu do urzędu , więc czym się mam martwic?. Te i inne przykłady świadczą, że tylko Krauze , Kulczyk oraz Solorz odmiennie od nas nie czują na sobie straszenia rządowego kryzysem , a nawet wręcz przeciwnie śmieją się w kułak z istniejącego bałaganu w Kraju Zielonej Wyspy.
  Wszystkim więc zadowolonym dziennikarzom życzę” tradycyjnych stu lat” w oczekiwaniu na zasłużoną emeryturę z rąk Donalda Tuska.
  A takie tam drobiazgi , jak niespełnione obietnice wyborcze można powielić przy kolejnych wyborach parlamentarnych i liczyć że znów znajdą się Palikoty , co wyrosną jak grzyby po deszczu chętni do rządzenia tym co jeszcze pozostanie nie sprzedane Chińczykom.

 6. ROMAN

  słyszę to ponad 60 lat- doganiamy inne rejony polski- doganiamy zachód- to tylko – pic/ fałsz /obłuda/ bajerowanie – a prawda jest oczywista – jasteśmy jednym z najsłabszych regionów w polsce i w uni – i po ce ściemniania i brednie – ano po to aby nabrać się przed kolejnymi wyborami a potem bez względu na opcje – jest szara codzienność – czyli – młodzi wyjadą – starzy zdechną resztę zalesić.- kiedy niektórym w końcu zaczną robić szare komórki we łbie – nie wiadomo – może musi minąć kolejne 100 lat aby ci co nie widzą i nie rozumią przejrzeli,

 7. nick

  Platformie i Peeselowi już dziękujemy – wystarczy

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.