Podkarpacie bez rządowych pieniędzy

Na linię kolejową Rzeszów-Przemyśl nie będzie w tym roku 20 mln złotych. Fot. Wojciech Preisner

KRAJ. Parlament odrzucił szereg poprawek korzystnych dla naszego regionu.

Nie będzie dodatkowych pieniędzy na część dróg, linie kolejowe, ochronę przeciwpowodziową. Odpadły dodatkowe pieniądze na remonty kilku placówek i ochronę zabytku. Podkarpacie znów zostało zapomniane przy rozdziale pieniędzy. Ostatnio posłowie odrzucili proponowane poprawki do budżety państwa, dzięki którym do naszego regionu wpłynęłoby dodatkowe ok. 140 milionów złotych.

Poprawki do budżetu składali posłowie opozycji. Mowa była o 5 milionach złotych na rozbudowę komendy policji w Jaśle, 1 mln na remont tamtejszej szkoły muzycznej, 10 milionach na wały przeciwpowodziowe czy 5 milionach na  ochronę zabytków i 20 mln na melioracje wodne.

Odpadły wszystkie zgłoszone poprawki na niezbędne i planowane od  lat inwestycje, z których część bardzo by się przydała przy Euro: modernizacja linii kolejowej Dębica-Mielec-Ocice (5 mln), budowa ronda w Nagawczynie (3,5 mln), budowa drogi ekspresowej nr. 19 (30 mln), modernizacja drogi nr 4, obwodnice Łańcuta, Przeworska, Sanoka i Kolbuszowej (łącznie kolejne ponad 40 milionów).

Głosowania wyraźnie przebiegały pod znakiem partyjnych podziałów. “Za” byli wszyscy posłowie PiS, Solidarnej Polski, Ruchu Palikota i SLD. Przeciwko Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Oburzenia postawą przedstawicieli koalicji rządzącej nie ukrywa poseł Prawa i Sprawiedliwości, Stanisław Ożóg.

– Posłowie koalicji zapominają, że pochodzą z tego regionu i dla tego regionu powinni działać. Niestety widać, że sprawy Podkarpacia są dla nich drugorzędne – mówi poseł Stanisław Ożóg, dodając, że za czasów rządów PiS podkarpaccy posłowie tej partii zgłaszali i przeforsowywali korzystne dla regionu poprawki.

Z opinią swego politycznego konkurenta nie zgadza się poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kulesza, według którego posłowie PiS w sztuczny sposób chcą pokazać swoją aktywność, nie licząc się z realiami.

– Pan Ożóg zapomina, jak sam głosował, gdy jego partia rządziła. Tak już niestety jest. To jest budżet kraju, nie województwa. Dysponujemy takimi środkami, a nie inymi, że to nie jest budżet województwa, tylko kraju. Centralne, wcześniej zapisane inwestycje naszego regionu nie są zagrożone – mówi poseł Tomasz Kulesza.

***

To oczywiste, że budżet państwa nie jest z gumy, że nie da się zaspokoić wszystkich potrzeb. Ale mam od lat nieodparte wrażenie, że wciąż jesteśmy regionem traktowanym po macoszemu przez kolejne ekipy rządowe, niezależnie od partyjnych barw. Po prostu wciąż jesteśmy Polską B, zaś politycy przypominają sobie o Podkarpaciu jedynie z okazji wyborów.

Szymon Jakubowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
galicjok
galicjok
9 lat temu

Glosujcie dalej na PiS, a zadajcie opieki od innych parti.
Oj, oszolomy bezmozgowe , robcie tak dalej.

Józef
Józef
9 lat temu
Reply to  galicjok

W sam raz dla galicjoka polecam artykulik z GP. : „Patrioci kontra zdrajcy Czasem jedna krótka rozmowa jest ważniejsza niż 100 artykułów i parę książek. Nie zawsze, nie często, ale czasem się tak zdarza. Tak było i tym razem. I dlatego chcę o tym napisać. Miałem bardzo ciekawą rozmowę z J. M. Rymkiewiczem, który – w dużym stopniu słusznie – mówił mi, że należy odejść od podziałów lewica−prawica w Polsce. A zastąpić je innym podziałem: obóz niepodległościowy kontra zdrajcy. Cóż, coś w tym jest… Zresztą nie jest to tylko opinia Jarosława Marka Rymkiewicza i- po części- moja. Tak myśli coraz… Czytaj więcej »

Stefan
Stefan
9 lat temu

Tak naprawdę dymają nas wszyscy politycy, niezależnie od tego czy nazywają sie PIS, PO czy jakaś inna kur….. Im potrzebne sa wysokopłatne posady dla swoich, a pierdoły typu Polska, ojczyzna, mój region, dobro kraju itp itd sprzedają tej ciemnej masie, która co 4 lata ma przyjśc do urny i wybrać któregoś z cymbałów. Po to jesteśmy im potrzebni. Macie jeszcze jakieś złudzenia, bo ja nie mam żadnych i nigdy już nie będę brać udziału w przedstawieniu pt. wybory, zawsze starał się będe płacić jak najmniej podatków, kiwać ZUs a abonamentu radiowo- telewizyjnego też nie zapłacę. Bo oni kiwają nas już… Czytaj więcej »

Józef
Józef
9 lat temu
Reply to  Stefan

Stefan -jeśli prezentujesz takie ,a nie inne poglądy uogólnione na wszystkich (byle nie siebie), to przynajmniej staraj się dobierać słowa adekwatne i nieobraźliwe dla ludzi uczciwych.

rzeszowiak
rzeszowiak
9 lat temu

„- Pan Ożóg zapomina, jak sam głosował, gdy jego partia rządziła. Tak już niestety jest. To jest budżet kraju, nie województwa. Dysponujemy takimi środkami, a nie inymi, że to nie jest budżet województwa, tylko kraju. Centralne, wcześniej zapisane inwestycje naszego regionu nie są zagrożone – mówi poseł Tomasz Kulesza” – Nie rozumiem kolesia pisze tak jakby w podkarpackiem nie płacili podatków. To jest nie fear bo na biedne regiony powinni łożyć najwięcej kasy, bo jak mamy sierozwijać skoro ograniczają nam na każdym kroku dotacje. Z drugiej strony najlepiej by było gdyby kasa z podatków trafiała do tego województwa z którego… Czytaj więcej »

rzeszowiak
rzeszowiak
9 lat temu

„Z opinią swego politycznego konkurenta odnośnie glosowania nie zgadza się poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kulesza, według którego posłowie PiS w sztuczny sposób chcą pokazać swoją aktywność, nie licząc się z realiami.” – Z tego co sieoriętuje nie tylko PIS głosował za ale i również SLD oraz Ruch Poparcia Palikota, który to żadna swoja aktywność nie chce w żaden sposób pokazać więc PO-wcy głupot nie gadają. Ciekawe z jakimi realiami nie liczą sieposłowie PIS ?!!! z takimi że ta kasa która ma pójść na podkarpacie pójdzie do innego województwa !!!!!!!!!!!!!!!

Józef
Józef
9 lat temu

Zgadzam się całkowicie z T.Kuleszą z PO słusznie oburzonej na opozycję: za”realia” odpowiada rząd , więc wara od teflonowej koalicji PO/PSL. Tak panie red. Sz. J. ma pan rację o elektoracie poseł Skowrońska i świta POprańców przypomni sobie dwa tygodnie przed rozklejaniem plakatów wyborczych. Temat jest bardzo szeroki i trudno się ustosunkować nawet do kilku przyczyn takich , a nie innych realiów. W chwili gdy bezrobocie oscyluje ok.13% , ponad milion młodych polaków pracuje na rzecz innych możniejszych krajów UE, zaś rząd Tuska szykuje białą jak kreda ustawę podwyższającą składki emerytalne do 67 roku w stylu zupełnie podobnym do procedowanej… Czytaj więcej »

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

słyszę to ponad 60 lat- doganiamy inne rejony polski- doganiamy zachód- to tylko – pic/ fałsz /obłuda/ bajerowanie – a prawda jest oczywista – jasteśmy jednym z najsłabszych regionów w polsce i w uni – i po ce ściemniania i brednie – ano po to aby nabrać się przed kolejnymi wyborami a potem bez względu na opcje – jest szara codzienność – czyli – młodzi wyjadą – starzy zdechną resztę zalesić.- kiedy niektórym w końcu zaczną robić szare komórki we łbie – nie wiadomo – może musi minąć kolejne 100 lat aby ci co nie widzą i nie rozumią przejrzeli,

nick
nick
9 lat temu

Platformie i Peeselowi już dziękujemy – wystarczy